CVR 70980215Public limited company (A/S)Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)Secondary industries: Finansielle holdingselskaber (642010)StenstrupFounded 2 Nov 1982
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about DURA CONVEST A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, 2019
Gross profit
-130K
DKK, annual report 2018
Result
-1.5M
DKK, annual report 2018
Equity
-205.8K
DKK, annual report 2018
Danvest Holding B.V.50% to under 66.7% of capital, 66.7% to under 90% of votes, until 3 Nov 2020
Steen Græsted Larsen33.3% to under 50% of capital and votes, until 3 Nov 2020
Steen Græsted Larsenuntil 30 Aug 2019
Equity was negative at 31 Dec 2018: -205.8K DKK. Dandex estimate, computed 6 Nov 2026.
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
33.3% to under 50% of capital and votes20 Nov 2006 to 3 Nov 2020
50% to under 66.7% of capital, 66.7% to under 90% of votes20 Nov 2006 to 3 Nov 2020
DURA CONVEST A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for DURA CONVEST A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 27966780100% of capital and votes1 Apr 2012 to 3 Nov 2020
CVR 34595062100% of capital and votes18 Jun 2012 to 18 Sep 2018
CVR lists no current officers for this company.
2 Nov 1982 to 6 Nov 2026.
Jul 2019, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 8 | 9 | 15 | 12 | 12 | 12 | 9 | 10 | No count | No count | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 |
| FTE | 8 | 8 | 9 | 12 | 11 | 10 | 7 | 4 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2004 and 2011 to 2014; quarterly Q3 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Jul 2019.
Latest Jul 2019, published 27 Sep 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 7 | 0 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | Not reported | -129 | -120 | -130 |
| Operating profit | -616 | -672 | -649 | -694 | -640 |
| Result for the year | -1,352 | -2,111 | -3,294 | -545 | -1,489 |
| Equity | 7,773 | 5,392 | 1,828 | 1,283 | -206 |
| Total assets | 7,854 | 5,455 | 2,160 | 1,566 | 129 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 1 | 1 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 0% | -100% | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -9,065.1% | n.m.note 1 | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBITDA | -598 | -654 | -631 | -676 | -639 |
| EBITDA margin | -8,797.3% | n.m.note 1 | Not reported | Not reported | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | 0% | 0% | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -6,035 | -3,860note 3 | -770 | -1,234note 3 | -11note 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -34.4% | -32%note 4 | -39.1%note 5 | -97.8%note 4 | n.m.note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 7 | 0note 7 | 0note 7 | 0note 7 | 107note 7 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0%note 7 | n.m.note 1 | Not reported | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -7,614 | -5,295note 3 | -2,022 | -1,507note 3 | -11note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 31 May 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 19 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 2 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 1 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 1 Jun 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
35 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursbehandlingen afsluttet 03.11.2020, virksomheden opløst
Konkursdekret afsagt 27.01.2020 af Skifteretten i Svendborg
Revision:
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Skifteretten i Svendborg den 08.10.2019
Revision:
Fratrådte:
Revisorgruppen v/Eva Kristensen og Lars Gotfredsen I/S, den 08.10.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ingo Benus, (formand), den 03.09.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mogens Zarling, den 30.08.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Græsted Larsen, den 30.08.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Steen Græsted Larsen, den 30.08.2019.
Ny adresse: Stationsvej 25, 5771 Stenstrup
Vedtægter ændret: 01.05.2018
Nyt navn: DURA CONVEST A/S
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.05.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 35071199 Revisorgruppen v/Eva Kristensen og Lars Gotfredsen I/S, Vestergade 165A, 1. sal, 5700 Svendborg, den 01.05.2018.
Revision:
Fratrådte:
RSM P/S STATSAUTORISEREDE REVISORER, den 04.07.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Ellebjergvej 52, 2450 København SV, den 04.07.2016.
Vedtægter ændret:
03.02.2010.
Ny adresse:
Heldagergårdsvej 39, Heldager, 5700 Svendborg.
Konkursbehandlingen afsluttet 03.02.2010, boet udleveret til selskabet.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Ulla Ilse Larsen, den 03.02.2010, Dan Svenningsen, den 03.02.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Ingo Benus (formand), den 03.02.2010, Mogens Zarling, den 03.02.2010.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
PricewaterhouseCoopers I/S, den 03.02.2010.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 29936382 RSMPLUS HOLDING, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kalvebod Brygge 45, 2., 1560 København V, den 03.02.2010.
Ny adresse:
Edelsmindevej 8B, Tved, 5700 Svendborg.
Konkursdekret afsagt 31.08.2004 af skifteretten i Svendborg.
Vedtægter ændret:
30.06.2004.
Ny adresse:
Edelsmindevej 8B, 5700 Svendborg.
Ny kommune:
Svendborg.
Ny adresse:
Bøgeløkken 19, Tarup, 5210 Odense NV.
Vedtægter ændret:
28.08.2002.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.05.2002 - 31.12.2002.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ASKGAARD OLESEN A/S, STATSAUTORISEREDE REVISORER, ODENSE.
Indtrådt i revisionen:
Coopers & Lybrand Statsautoriserede revisorer, Tinghusgården, 5000 Odense C.
Bestyrelse:
Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Steen Græsted Larsen.
Vedtægter ændret:
12.07.1995.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Michael Clemmensen, den 12.07.1995, Ib Thrane, den 12.07.1995.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Ulla Ilse Larsen (formand), den 12.07.1995, Jette Harder Hintz, den 12.07.1995.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Poul Skovslund Nielsen, den 12.07.1995.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Steen Græsted Larsen, den 12.07.1995.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden, to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør.
Kapitalnedsættelse besluttet 09.02.1995 er gennemført 14.05.1995.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.000.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Vedtægter ændret:
09.02.1995.
Ny adresse:
Dunbirkevej 6, Bellinge, 5250 Odense SV.
Kapitalforhøjelse:
kr. 2.745.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 09.02.1995 med udbetaling til aktionærer kr. 45.000,00 til kurs 55.555,56.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.045.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, bestyrelsens formand eller af direktionen.
Vedtægter ændret:
03.08.1994.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, bestyrelsens formand eller af den administrerende direktør.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
REVISIONSFIRMA BEHRENS A/S.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
COOPERS & LYBRAND.
Indtrådt i revisionen:
Askgaard Olesen A/S, statsautoriserede revisorer Odense, Rugårdsvej 55, 5000 Odense C.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet K.G. Jensen
Indtrådt i revisionen:
COOPERS & LYBRAND, 5100 Odense C
Revision:
Indtrådt i revisionen:
Revisionsfirmaet K.G. Jensen, 5100 Odense C
Vedtægter ændret:
01.05.1990.
Nyt navn:
DURA HOLDING A/S
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Ib Thrane
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse
eller af en direktør.
Nyt navn:
DURASCAN MEDICAL PRODUCTS A/S
Vedtægter ændret:
23.07.1986
Kapitalforhøjelse kr. 220.000,00: kr. 56.345,00 indbetalt kontant, kurs 100,0, kr. 163.655,00 indbetalt ved fonds, kurs 100,0
Selskabet er omdannet til A/S157537
NAVN: DURA SCAN MEDICAL PRODUCTS A/S
ADRESSE: Klaregade 19, 5000 Odense C
Kommune:
Odense
Kapital kr. 300.000,00
Bestyrelse:
Vilfred Ørskov Christensen, 5000 Odense C, Steen Græsted Larsen, 5250 Odense Sv, Advokat Hans Sandager, 5230 Odense M
Direktion:
Steen Græsted Larsen, 5250 Odense Sv
Selskabet tegnes af en direktør alene eller
af den samlede bestyrelse
Revision:
K. E. Behrens ApS, Stålstræde 11, 5000 Odense
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
REG.NR. ApS58574
NAVN: DURASCAN MEDICAL PRODUCTS ApS
ADRESSE: Klaregade 19, 5000 Odense C
Stiftelsesdato:
02.11.1982
Seneste vedtægtsdato:
21.10.1985
Kapital:
kr. 80.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 80.000,00 til kurs 100,0
Bestyrelse:
Vilfred Ørskov Christensen, Steen Græsted Larsen, Direktør Ulla Ilse Larsen, Advokat Hans Sandager
Direktion:
Revision:
K. E. Behrens ApS, Stålstræde 11, 5000 Odense
Første regnskabsår:
02.11.1982 - 30.04.1984
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
1 registered in CVR.
P-number 1002332637Stationsvej 25, 5771 Stenstrup