CVR 49753713Private limited company (ApS)Detailhandel med andre varer i.a.n. via internet (479119)RingstedFounded 8 Nov 1977
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about STARMAKER ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2008
Gross profit
0
DKK, annual report 2014
Result
+16.4K
DKK, annual report 2014
Equity
586.5K
DKK, annual report 2014
Rudi Schwabe Ovesen50% to under 66.7% of capital and votes, until 9 Jan 2016
Yvonne Schwabe Uldall50% to under 66.7% of capital and votes, until 9 Jan 2016
Rudi Schwabe Ovesenuntil 9 Jan 2016
Yvonne Schwabe Uldalluntil 9 Jan 2016
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
50% to under 66.7% of capital and votes31 Jan 2005 to 9 Jan 2016
50% to under 66.7% of capital and votes31 Jan 2005 to 9 Jan 2016
CVR lists no current officers for this company.
8 Nov 1977 to 5 Nov 2026.
2008, annual: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2006 | 2007 | 2008 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 0 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2008.
Latest 2008, published 14 Oct 2010. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | 0 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | -7 | 0 | -1 |
| Result for the year | Not reported | Not reported | +12 | +17 | +16 |
| Equity | Not reported | Not reported | 554 | 570 | 587 |
| Total assets | Not reported | Not reported | 555 | 573 | 591 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reported | Not reported | 0note 1 | -1note 1 | -1note 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reported | Not reported | -0.9%note 1 | 0%note 1 | -0.1%note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Not every period is a full year: 2010 covers 15 months (1 Oct 2009 to 31 Dec 2010). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 31 May 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 1 Jun 2014
Annual report 2012
1 Jan 2012 to 31 Dec 2012, published 12 Jun 2013
Annual report 2011
1 Jan 2011 to 31 Dec 2011, published 5 Jun 2012
Annual report 2010
1 Oct 2009 to 31 Dec 2010, published 19 Apr 2011
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 09.01.2016 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25551419 MENTORA HOLDING ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der påtænkes at gennemføre en fusion mellem CVR-nummer: 25551419 MENTORA HOLDING ApS (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene CENSOR HOLDING ApS, CENSOR INNOVATION ApS, MENTORA INNOVATION ApS og CVR-nummer: 49753713 STARMAKER ApS (ophørende), der tillige driver virksomhed under navnene MENTORA REVISION ApS, RINGSTED REVISION ApS, STAR-MAKER ApS og kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan.
Kapitalejerne i CVR-nummer: 25551419 MENTORA HOLDING ApS og CVR-nummer: 49753713 STARMAKER ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret:
24.09.2014.
Nyt navn:
STARMAKER ApS.
Nye binavne:
MENTORA REVISION ApS, RINGSTED REVISION ApS, STAR-MAKER ApS.
Slettede binavne:
MENTORA BIOENERGY ApS, MENTORA BIOENERGI ApS.
Direktion:
Indtrådt i direktionen:
Yvonne Elise Uldall, den 24.09.2014.
Selskabet tegnes af en direktør.
Vedtægter ændret:
30.08.2010.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.10.2009 - 31.12.2010.
Vedtægter ændret:
18.01.2009.
Nyt navn:
MENTORA REVISION ApS.
Binavn:
MENTORA BIOENERGY ApS (MENTORA REVISION ApS).
Nyt binavn: MENTORA BIOENERGI ApS (MENTORA REVISION ApS).
Slettet binavn: MENTORA REVISION ApS (MENTORA BIOENERGI ApS).
Vedtægter ændret:
01.02.2008.
Nyt navn:
MENTORA BIOENERGI ApS.
Binavn:
MENTORA REVISION ApS (MENTORA BIOENERGI ApS).
Nyt binavn: MENTORA BIOENERGY ApS (MENTORA BIOENERGI ApS).
Vedtægter ændret:
04.11.2007.
Nyt navn:
RINGSTED REVISION ApS.
Nyt binavn: MENTORA REVISION ApS (RINGSTED REVISION ApS).
Slettet binavn: MENTORA REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB (RINGSTED REVISION REG. REV. ApS).
Vedtægter ændret:
08.12.2006.
Nyt binavn: MENTORA REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB (RINGSTED REVISION REG. REV. ApS).
Vedtægter ændret:
16.08.2006.
Nyt navn:
RINGSTED REVISION REG. REV. ApS.
Regnskabsår ændret til:
01.10 - 30.09.
Omlægningsperiode:
01.09.2004 - 30.09.2005.
Vedtægter ændret:
29.01.2005.
Nyt navn:
ApS AF 8. NOVEMBER 1977.
Ny adresse:
Lergravsvej 14, Ørslev, 4100 Ringsted.
Ny kommune:
Ringsted.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Bjarne Bøeck-Nielsen, den 29.01.2005.
Indtrådt i direktionen:
Registreret revisor Rudi Svend Ovesen, den 29.01.2005.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CENSOR REVISION A/S, den 29.01.2005.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 28114036 REVISOR PARTNER HERLEV REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Mileparken 28, 2730 Herlev, den 29.01.2005.
Vedtægter ændret:
24.09.2003.
Nyt navn:
BØECK-NIELSEN ApS.
Ny adresse:
c/o Bjarne Bøeck-Nielsen, Tovesvej 21, b., 2850 Nærum.
Ny kommune:
Søllerød.
Direktion:
Direktørsuppleant:
Fratrådt som suppleant:
Jytte Bøeck-Nielsen, den 24.09.2003.
Vedtægter ændret:
20.12.1996.
Nyt navn:
B. BØECK-NIELSEN ApS RÅDGIVENDE INGENIØRFIRMA.
Kapitalforhøjelse:
kr. 120.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet Henning Birkehøj I/S.
Indtrådt i revisionen:
CENSOR REVISION A/S, Frederiksberg Alle 47, 1820 Fr.berg C.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisor Esben Sofus Victor Jens Christian Toft
Indtrådt i revisionen:
Revisionsfirmaet Henning Birkehøj I/S, Håndværkerbyen 19, Box 39, 2670 Greve
Stiftelsesdato:
08.11.1977
Seneste vedtægtsdato:
06.12.1984
Kapital:
kr. 80.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant/i værdier kr. 80.000,00 til kurs 100,0
Direktion:
Direktørsuppleant: Jytte Kobberø, 2850 Nærum
Selskabet tegnes af en direktør alene
Revision:
Revisor Esben Sofus Victor Jens Christian Toft, 2670 Greve Strand
Første regnskabsår:
00.00 - 00.00
Regnskabsår:
01.09 - 31.08
1 registered in CVR.
P-number 1001937251Lergravsvej 14, 4100 Ringsted