CVR 44664682Public limited company (A/S)Leasing af intellektuelle ejendomsrettigheder og lignende produkter, dog ikke ophavsretsbeskyttede værker (774000)København KFounded 26 Feb 2024
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Ecosphere Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
5
CVR registry, Dec 2025
+4 (+400%) over 12 months
Gross profit
1.4M
DKK, annual report 2025
Result
-287.2K
DKK, annual report 2025
Equity
2.7M
DKK, annual report 2025
BONMOT INVEST APSCVR 20057688, 15% to under 20% of capital and votes, since 2 Oct 2025
Mandt Rømer Holding ApSCVR 39823845, 15% to under 20% of capital and votes, since 26 Feb 2024
and 3 moreJens Christian Mølbjergsince 26 Feb 2024
CVR 2005768815% to under 20% of capital and votessince 2 Oct 2025
CVR 3982384515% to under 20% of capital and votesnotified 2 Oct 2025since 26 Feb 2024
CVR 3984353615% to under 20% of capital and votesnotified 2 Oct 2025since 26 Feb 2024
CVR 3994407315% to under 20% of capital and votesnotified 2 Oct 2025since 26 Feb 2024
CVR 4164951815% to under 20% of capital and votesnotified 2 Oct 2025since 26 Feb 2024
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
1 Danish company.
SubsidiaryCVR 44669935100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Ecosphere Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
26 Feb 2024 to 4 Nov 2026.
26 Feb 2024 to 4 Nov 2026.
Dec 2025, monthly: 5 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 2 | 2 | 5 | 2 | 2 | 7 | 2 | 2 | 5 |
| FTE | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Apr 2024 to Dec 2025.
Latest Dec 2025, published 24 Feb 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2024 | 2025 |
|---|---|---|
| Gross profit | -159 | 1,442 |
| Operating profit | -614 | -159 |
| Result for the year | -484 | -287 |
| Equity | 336 | 2,656 |
| Total assets | 730 | 3,772 |
| Employees (average) | 0 | 2 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | ||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -84note 1 | -6note 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | -8.6%note 3 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 189note 1 | 417note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2024 covers 10 months (26 Feb to 31 Dec 2024). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
10 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Mie Levi Fenger, den 06.05.2026.
Vedtægter ændret: 13.01.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 13.01.2026.
kr. 24.775,00, indbetalt kontant, kurs 2.422,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 685.540,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Egsdal, (næstformand), den 13.01.2026.
Tiltrådte:
Steen Egsdal, den 13.01.2026, Jens Henrik Jørgensen, (næstformand), den 13.01.2026.
Vedtægter ændret: 02.10.2025
Nyt navn: Ecosphere Holding A/S
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.10.2025.
kr. 41.297,00, indbetalt kontant, kurs 2.421,43.
Kapitalen udgør herefter kr. 660.765,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kasper Hjulmand, den 02.10.2025.
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber samt at udøve investering, finansiering og dermed beslægtet virksomhed.Selskabet er etableret med det klare formål at skabe langsigtet værdiskabelse gennem investeringer, der forener økonomisk afkast med miljømæssig og samfundsmæssig ansvarlighed. Investeringerne anskues som en del af et større økosystem, hvor virksomheder, kapital, natur og samfund indgår i et dynamisk samspil.Selskabet arbejder for at frigøre synergier, styrke innovation og skabe et robust fundament, hvor økonomisk vækst går hånd i hånd med hensyn til klima, biodiversitet og sociale forhold. Selskabet repræsenterer dermed en forpligtelse til at bygge og forvalte et kapitaløkosystem, hvor langsigtet værdi og helhedstænkning er ledende principper.
Ny adresse: Højbro Plads 10, 1200 København K
Ny kommune: København
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sisse Fisker Mogensen, den 19.08.2025, Eli Kristin Rømer, den 19.08.2025.
Tiltrådte:
Kenth Hvid Nielsen, den 19.08.2025, Anne Kathrine Steenbjerge, den 19.08.2025.
Vedtægter ændret: 15.04.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.04.2025.
kr. 26.042,00, indbetalt kontant, kurs 410,87. kr. 31.250,00, indbetalt kontant, kurs 960,00. kr. 62.176,00, indbetalt kontant, kurs 1.930,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 619.468,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mie Levi Fenger, den 15.04.2025.
Tiltrådte:
Kasper Hjulmand, den 15.04.2025.
Direktion:
Tiltrådte:
Mie Levi Fenger, den 15.04.2025.
Ny adresse: Niels Jernes Vej 10, 9220 Aalborg Øst
Ny kommune: Ålborg
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Egsdal, (formand), den 21.10.2024, Ulrik Skarsholt Falkenstrøm, den 21.10.2024, Jens Christian Mølbjerg, den 21.10.2024, Mads Rubæk Sørensen, den 21.10.2024.
Tiltrådte:
Steen Egsdal, (næstformand), den 21.10.2024, Mie Levi Fenger, den 21.10.2024, Sisse Fisker Mogensen, den 21.10.2024, Daniel Rugholm, (formand), den 21.10.2024.
Vedtægter ændret: 07.10.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.10.2024.
kr. 100.000,00, indbetalt kontant, kurs 400,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Stiftelsesdato: 26.02.2024.
Virkningsdato: 26.02.2024.
Seneste vedtægtsdato: 26.02.2024.
Kapital:
kr. 400.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 400.000,00 til kurs 105,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 39823845 Mandt Rømer Holding ApS, Amtmandstoften 1, 9800 Hjørring, den 26.02.2024, CVR-NR. 39843536 Megatrend Invest A/S, c/o Matrikel1, Højbro Plads 10, 1200 København K, den 26.02.2024, CVR-NR. 39944073 MS innovation Holding ApS, Odbjergvej 21, 9800 Hjørring, den 26.02.2024, CVR-NR. 41649518 MEK77 Holding ApS, Søndermarken 10, 9760 Vrå, den 26.02.2024.
Bestyrelse:
Steen Egsdal, (formand), den 26.02.2024, Ulrik Skarsholt Falkenstrøm, den 26.02.2024, Jens Christian Mølbjerg, den 26.02.2024, Eli Kristin Rømer, den 26.02.2024, Mads Rubæk Sørensen, den 26.02.2024.
Direktion:
Jens Christian Mølbjerg, (adm. dir), den 26.02.2024.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening
Første regnskabsår:
26.02.2024 - 31.12.2024.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed inden for handel med CO2 kvoter samt beslægtede områder. Selskabet beskæftiger sig med handel, service, produktion og rådgivning inden for de nævnte områder såvel i Danmark sominternationalt. Selskabet har også til formål at eje kapitalandele i andre selskaber samt anden form for investering og virksomhed, der efter det centrale ledelsesorgans skøn er forbundet hermed samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1030135659Højbro Plads 10, 1200 København K