CVR 43720864Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)SøndersøFounded 19 Dec 2022
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Compusoft Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
52
Annual report 2025, average
Gross profit
49M
DKK, annual report 2025
+2.2% on 2024
Result
-10.6M
DKK, annual report 2025
Equity
78.2M
DKK, annual report 2025
Valedo Partners IV AB66.7% to under 90% of capital and votes, since 19 Dec 2022
TRABERG-LARSEN HOLDING ApSCVR 25375025, 15% to under 20% of capital and votes, since 18 Jan 2023
Kim Røtticher Wolterssince 1 Sep 2025
CVR 2537502515% to under 20% of capital and votesclass A,Bnotified 10 Mar 2023since 18 Jan 2023
66.7% to under 90% of capital and votesclass A, Bnotified 18 Jan 2023since 19 Dec 2022
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
1 Danish company, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 43723030100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 21774774100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Compusoft Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
19 Dec 2022 to 4 Nov 2026.
19 Dec 2022 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|
| Gross profit | 34,727 | 47,903 | 48,952 |
| Operating profit | -6,526 | +2,626 | -2,461 |
| Result for the year | -15,788 | -7,508 | -10,554 |
| Equity | 93,691 | 87,408 | 78,177 |
| Total assets | 201,631 | 186,057 | 174,733 |
| Employees (average) | 42 | 48 | 52 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | 37.9% | 2.2% |
| EBITDA | 12,485 | 22,272 | 17,660 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 35.9% | 46.5% | 36.1% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 14.3% | 8.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 68,731 | 66,875 | 63,421 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 5.5x | 3x | 3.6x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | 1.3%note 2 | -1.3%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 2,338 | 1,614 | 2,642 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -28.5%note 2 | 43.2%note 2 | 43.9%note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. Group figures (koncern).
Partner registered as new owner of Compusoft Holding ApS — indicates new investment.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 24 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
17 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 31.07.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.07.2026.
kr. 664,00, indbetalt kontant, kurs 14.313,00. kr. 1.899,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.327.904,00.
Vedtægter ændret: 18.06.2026
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden eller Linus Oliver Lundmark i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 18.05.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.05.2026.
kr. 2.970,00, indbetalt kontant, kurs 14.313,00. kr. 16.497,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.325.341,00.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Traberg-Larsen, den 01.09.2025.
Tiltrådte:
Kim Røtticher Wolters, (adm. dir), den 01.09.2025.
Vedtægter ændret: 30.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.06.2025.
kr. 4.632,00, indbetalt kontant, kurs 12.951,00. kr. 8.000,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.305.874,00.
Vedtægter ændret: 04.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.06.2025.
kr. 954,00, indbetalt kontant, kurs 12.951,00. kr. 2.811,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.293.242,00.
Vedtægter ændret: 08.10.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.10.2024.
kr. 7.511,00, indbetalt i værdier, kurs 6.132,14.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.289.477,00.
Vedtægter ændret: 19.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.06.2024.
kr. 6.228,00, indbetalt kontant, kurs 7.045,00. kr. 6.228,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.281.966,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Gustav Line, den 19.06.2024.
Vedtægter ændret: 22.01.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.01.2024.
kr. 278,00, indbetalt kontant, kurs 5.807,00. kr. 278,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.269.510,00.
Ny adresse: Sunekær 9, 5471 Søndersø
Ny kommune: Bogense
Vedtægter ændret: 06.11.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.11.2023.
kr. 9.254,00, indbetalt kontant, kurs 5.403,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.268.954,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Torben Andersen, den 06.11.2023.
Vedtægter ændret: 10.08.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.08.2023.
kr. 10.000,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.259.700,00.
Vedtægter ændret: 10.03.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.03.2023.
kr. 29.700,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.249.700,00.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 18.01.2023
Nyt navn: Compusoft Holding ApS
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bo Magnus Järnklev, (formand), den 18.01.2023, Nils Forsberg, den 18.01.2023.
Tiltrådte:
Simon Marcel Holst Traberg-Larsen, den 18.01.2023, Bo Magnus Järnklev, den 18.01.2023, Linus Oliver Lundmark, den 18.01.2023, Tim Christian Smistad, (formand), den 18.01.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Bo Magnus Järnklev, den 18.01.2023.
Tiltrådte:
Thomas Traberg-Larsen, den 18.01.2023.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden eller BoMagnus Järnklev i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 18.01.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.01.2023.
kr. 444.000,00, indbetalt i værdier, kurs 5.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.220.000,00.
Vedtægter ændret: 17.01.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.01.2023.
kr. 1.775.200,00, indbetalt kontant, kurs 5.000,00. kr. 800,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 5.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 17.01.2023 og gennemført 17.01.2023 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 40.000,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.776.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Stiftelsesdato: 19.12.2022.
Virkningsdato: 19.12.2022.
Seneste vedtægtsdato: 19.12.2022.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 40.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Valedo Partners IV AB, Kungsbron 1 F7, 111 22 Stockholm, Sverige, den 19.12.2022.
Bestyrelse:
Bo Magnus Järnklev, (formand), den 19.12.2022, Nils Forsberg, den 19.12.2022.
Direktion:
Bo Magnus Järnklev, den 19.12.2022.
Selskabet tegnes af en direktør eller af et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 19.12.2022.
Første regnskabsår:
19.12.2022 - 31.12.2023.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at virke som holdingselskab, at foretage investering og formuepleje, samt anden dermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1028852351Sunekær 9, 5471 Søndersø
No other current company drawn.
No other current company drawn.
No other current company drawn.