CVR 42217506Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)HellerupFounded 15 Mar 2021
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Spring TopCo DK ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
447.1M
EUR, annual report 2025
+7.2% on 2024
Result
-88.4M
EUR, annual report 2025
Equity
152.5M
EUR, annual report 2025
Spring LuxCo HoldCo S.à r.l.90% to under 100% of capital and votes, since 15 Mar 2021
Susanne Arfelt Rajamandsince 12 Oct 2026
90% to under 100% of capital and votesclass A, Bnotified 28 Jul 2021since 15 Mar 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
1 Danish company, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 42218057100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 41686774100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Spring TopCo DK ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
19 Mar 2021 to 7 Nov 2026.
15 Mar 2021 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 108,400 | 335,700 | 396,000 | 417,200 | 447,100 |
| Gross profit | 35,300 | 86,300 | 87,500 | 108,600 | 125,900 |
| Operating profit | -50,100 | Not reported | Not reported | Not reported | +6,800 |
| Result for the year | -56,100 | -270,600 | -126,000 | -80,800 | -88,400 |
| Equity | 577,700 | 425,400 | 365,900 | 255,000 | 152,500 |
| Total assets | 1,176,100 | 1,221,100 | 1,321,200 | 1,230,700 | 1,188,200 |
| Employees (average) | 713 | 0 | 894 | 802 | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 | 18% | 5.4% | 7.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -46.2% | -74.1%note 3 | -21.5%note 3 | -2%note 3 | 1.5% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -45,400 | Not reportednote 4 | 588,300 | 692,600 | 806,000 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | Not reportednote 4 | -7%note 5 | -0.7%note 5 | 0.5%note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 13,000 | 36,400 | 40,700 | 26,300 | 24,100 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 12% | 10.8% | 10.3% | 6.3% | 5.4% |
EUR thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2021 covers 6 months (15 Mar to 31 Aug 2021). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Sep 2024 to 31 Aug 2025, published 10 Mar 2026
Annual report 2024
1 Sep 2023 to 31 Aug 2024, published 4 Mar 2025
Annual report 2023
1 Sep 2022 to 31 Aug 2023, published 4 Mar 2024
Annual report 2022
1 Sep 2021 to 31 Aug 2022, published 1 Mar 2023
Annual report 2021
15 Mar 2021 to 31 Aug 2021, published 28 Jan 2022
Spring TopCo DK ApS has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 20 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
29 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Catja Baltser, (adm. dir), den 12.10.2026.
Tiltrådte:
Susanne Arfelt Rajamand, (adm. dir), den 12.10.2026.
Ny adresse: Strandvejen 60, 2900 Hellerup
Ny kommune: Gentofte
Direktion:
Fratrådte:
Martin Sonntag, (adm. dir), den 24.03.2026.
Tiltrådte:
Catja Baltser, (adm. dir), den 24.03.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christoffer Erik Mathies Lorenzen, den 31.12.2025, Cornelis de Jong, (formand), den 31.12.2025, Xiangwei Gong, den 31.12.2025.
Tiltrådte:
Arnd Kaldowski, (formand), den 31.12.2025, Cornelis de Jong, den 31.12.2025.
Vedtægter ændret: 14.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.06.2024.
kr. 13.001,62, indbetalt kontant, kurs 278.231,89. kr. 1.030,10, indbetalt kontant, kurs 108.905,78.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.532.329,34.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mads Munkholt Ditlevsen, (næstformand), den 27.02.2024, Nils Philipp Ketter, den 27.02.2024.
Tiltrådte:
Nils Philipp Ketter, (næstformand), den 27.02.2024, Vesa Veikko Koskinen, den 27.02.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Mads Dehlsen Winther, (adm. dir), den 01.01.2024.
Tiltrådte:
Martin Sonntag, (adm. dir), den 01.01.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anne Louise Eberhard, den 01.10.2023.
Tiltrådte:
Thijs William Bakker, den 01.10.2023.
Vedtægter ændret: 25.08.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.08.2023.
kr. 3,47, indbetalt kontant, kurs 459.598,18. kr. 6,99, indbetalt kontant, kurs 1.039.281,70. kr. 1,37, indbetalt kontant, kurs 459.400,01. kr. 2,76, indbetalt kontant, kurs 1.033.582,40. kr. 39,53, indbetalt kontant, kurs 471.789,07. kr. 79,84, indbetalt kontant, kurs 870.103,66. kr. 7,80, indbetalt kontant, kurs 471.863,90. kr. 15,76, indbetalt kontant, kurs 870.215,13.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.518.297,62.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Adam Harlang Meyer, den 10.08.2023.
Tiltrådte:
Nils Philipp Ketter, den 10.08.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Odd Erik Hansen, (adm. dir), den 09.05.2023.
Tiltrådte:
Mads Dehlsen Winther, (adm. dir), den 09.05.2023.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Carl Martin Borcher, den 27.02.2023.
Tiltrådte:
Adam Harlang Meyer, den 27.02.2023.
Vedtægter ændret: 15.12.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2022.
kr. 31.248,54, indbetalt kontant, kurs 523.744,14.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.518.140,10.
Til Erhvervsstyrelsen registrering af den 10.10.2022:
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.10.2022.
kr. 158.788,22, indbetalt kontant, kurs 530.173,27.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.486.891,56.
Vedtægter ændret: 10.10.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.10.2022.
kr. 158.788,00, indbetalt kontant, kurs 530.174,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.486.891,34.
Vedtægter ændret: 30.09.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2022.
kr. 5.468,28, indbetalt i værdier, kurs 481.012,19.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.328.103,34.
Vedtægter ændret: 12.07.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.07.2022.
kr. 13.397,30, indbetalt kontant, kurs 459.818,02. kr. 516,83, indbetalt kontant, kurs 1.036.472,34.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.322.635,06.
Vedtægter ændret: 20.01.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.01.2022.
kr. 105.733,93, indbetalt kontant, kurs 428.665,58. kr. 1.986,39, indbetalt kontant, kurs 1.904.762,08.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.308.720,93.
Vedtægter ændret: 30.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.12.2021.
kr. 7.124,01, indbetalt i værdier, kurs 460.286,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.201.000,61.
Vedtægter ændret: 27.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.12.2021.
kr. 50.859,47, indbetalt kontant, kurs 455.841,94.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.193.876,60.
Ny adresse: Agern Alle 24, 2970 Hørsholm
Ny kommune: Rudersdal
Vedtægter ændret: 22.06.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.06.2021.
kr. 143.017,13, indbetalt kontant, kurs 407.976,17.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.143.017,13.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem, af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening, eller af den samlede bestyrelse.
Direktion:
Fratrådte:
Tue Ravnholt Frandsen, den 01.04.2021.
Tiltrådte:
Odd Erik Hansen, (adm. dir), den 01.04.2021.
Vedtægter ændret: 30.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.03.2021.
kr. 900.000,00, indbetalt kontant, kurs 440.310,79.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Vedtægter ændret: 25.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.03.2021.
kr. 60.000,00, indbetalt kontant, kurs 185.900,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 100.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mads Munkholt Ditlevsen, den 25.03.2021.
Tiltrådte:
Mads Munkholt Ditlevsen, (næstformand), den 25.03.2021.
Vedtægter ændret: 19.03.2021
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Carl Martin Borcher, den 19.03.2021, Mads Munkholt Ditlevsen, den 19.03.2021, Christoffer Erik Mathies Lorenzen, den 19.03.2021, Cornelis de Jong, (formand), den 19.03.2021, Xiangwei Gong, den 19.03.2021.
Selskabet tegnes af direktøren
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 19.03.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 19.03.2021.
Stiftelsesdato: 15.03.2021.
Virkningsdato: 15.03.2021.
Seneste vedtægtsdato: 15.03.2021.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 40.000,00 til kurs 200,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Spring LuxCo HoldCo S.à r.l., 2449 Luxembourg, Luxembourg, den 15.03.2021.
Direktion:
Tue Ravnholt Frandsen, den 15.03.2021.
Selskabet tegnes af direktøren
Revision:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 15.03.2021.
Første regnskabsår:
15.03.2021 - 31.08.2021.
Regnskabsår:
01.09 - 31.08.
Formål:
Selskabets formål er at erhverve, eje og afhænde unoterede og noterede kapitalandele samt anden virksomhed, der står i forbindelse hermed og at levere managementrådgivning og administrative ydelser.
1 registered in CVR.
P-number 1026915658Strandvejen 60, 2900 Hellerup