CVR 42044067Private limited company (ApS)Investering for egen regning (649910)København NVFounded 10 Dec 2020
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about CaVIS Two ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexResult
0
DKK, annual report 2025
Equity
4.8M
DKK, annual report 2025
SVINDBÆK INVEST ApSCVR 29848467, 25% to under 33.3% of capital and votes, since 10 Dec 2020
Bjerrum Bach Holdings ApSCVR 35404430, 25% to under 33.3% of capital and votes, since 10 Dec 2020
and 2 moreJan Bjerrum Bachsince 10 Dec 2020
20% to under 25% of capital and votesclass B, Csince 10 Dec 2020
CVR 2984846725% to under 33.3% of capital and votesclass B, Csince 10 Dec 2020
CVR 3315129220% to under 25% of capital and votesclass B, Csince 10 Dec 2020
CVR 3540443025% to under 33.3% of capital and votesclass B, Csince 10 Dec 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Result for the year | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Equity | 1,700 | 2,899 | 4,026 | 4,347 | 4,803 |
| Total assets | 1,708 | 2,998 | 4,119 | 4,427 | 4,819 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4note 1 | -549note 1 | -92note 1 | -81note 1 | -1note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 27 Feb 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 16 Jan 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 16 Jan 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 6 Feb 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 26 Jun 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
9 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 26.08.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.08.2026.
kr. 243,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 185.185,19.
Kapitalen udgør herefter kr. 862.235,00.
Ny adresse: c/o Cathvision ApS, Lygten 37, 2400 København NV
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 07.10.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.10.2025.
kr. 8.610,00, indbetalt kontant, kurs 5.685,25.
Kapitalnedsættelse besluttet 07.10.2025 og gennemført 15.10.2025 henlæggelse til særlig reserve kr. 3.979,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 861.992,00.
Vedtægter ændret: 22.05.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.05.2024.
kr. 800,00, indbetalt kontant, kurs 40.032,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 857.361,00.
Vedtægter ændret: 17.04.2024
Vedtægter ændret: 09.06.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 09.06.2023.
kr. 2.816,00, indbetalt kontant, kurs 40.032,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 856.561,00.
Ny adresse: c/o Jusmedico Advokatanpartsselskab, Teknikerbyen 5, 2., Søllerød, 2830 Virum
Ny kommune: Rudersdal
Vedtægter ændret: 17.05.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.05.2022.
kr. 3.745,00, indbetalt kontant, kurs 32.026,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 853.745,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Virksomheden er d. 10.12.2020 opstået efter spaltning. Aktiver og gæld er overdraget fra CVR-nummer: 40527176 CathVision Investment Syndicate ApS, der samtidigt er opløst.
Binavne: CathVision Investment Syndicate Two ApS.
Seneste vedtægtsdato: 10.12.2020.
Kapital:
kr. 850.000,00.
Kapitalklasser: Ja
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved spaltning kr. 850.000,00 til kurs 200,00, fuldt indbetalt.
Direktion:
Jan Bjerrum Bach, (adm. dir), den 10.12.2020.
Selskabet tegnes af en direktør alene.
Første regnskabsår:
10.12.2020 - 31.12.2020.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabet har til formål at eje og/eller administrere, herunder afgive stemmer på og indgå ejeraftaler om, kapitalandele i Cathvision ApS, CVR-nummer 3520 5500 (Driftsselskabet), at udøve aktiviteter forbundet med sådan kapitalandelsejerskab og at understøtte Driftsselskabets kommercielle aktiviteter sigtende mod kommercialisering af Driftsselskabets projekter. Mod vederlæggelse kan Selskabet tilbyde tredjemand, at administrere tredjemands Driftsselskabs-kapitalandele, i overensstemmelse med disse vedtægter.
1 registered in CVR.
P-number 1026708954Lygten 37, 2400 København NV