CVR 41058021Private limited company (ApS)Virksomhedsrådgivning og anden ledelsesrådgivning (702000)København VFounded 1 Jan 2020
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Thor Bidco ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
139.5M
DKK, annual report 2025
+14.2% on 2024
Result
-24.2M
DKK, annual report 2025
Equity
-89.8M
DKK, annual report 2025
Marlin-Heimdal Aggregator, L.P.66.7% to under 90% of capital and votes, since 5 Mar 2020
MORTEN KJÆRSGAARD INVEST ApSCVR 35678026, 15% to under 20% of capital, 10% to under 15% of votes, since 5 Mar 2020
Kieran Raftersince 18 Feb 2022
Equity was negative at 31 Dec 2025: -89.8M DKK. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
CVR 3567802615% to under 20% of capital, 10% to under 15% of votesclass B, Csince 5 Mar 2020
66.7% to under 90% of capital and votesclass A, Csince 5 Mar 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 32270204100% of capital and votesnotified 5 Mar 20201 Jan 2020 to 5 Mar 2020
1 Danish company, which own 1 more one level down.
SubsidiaryCVR 42971294100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 35802495100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Thor Bidco ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 35802495100% of capital and votes5 Mar 2020 to 8 Mar 2022
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
5 Mar 2020 to 5 Nov 2026.
1 Jan 2020 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 65,782 | 87,924 | 101,821 | 122,145 | 139,513 |
| Gross profit | 14,697 | 12,304 | 40,815 | 61,581 | 87,661 |
| Operating profit | -52,762 | -76,156 | -55,122 | -31,787 | -16,159 |
| Result for the year | -45,955 | -82,162 | -66,037 | -41,818 | -24,157 |
| Equity | 119,310 | 37,714 | -29,613 | -72,730 | -89,761 |
| Total assets | 236,509 | 254,212 | 199,977 | 226,198 | 181,848 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 54.1% | 33.7% | 15.8% | 20% | 14.2% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -80.2% | -86.6% | -54.1% | -26% | -11.6% |
| EBITDA | -31,820 | -54,790 | -29,724 | -15,240 | -3,325 |
| EBITDA margin | -48.4% | -62.3% | -29.2% | -12.5% | -2.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -9,514 | 40,357 | 75,211 | 103,047 | 129,998 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -31.2%note 1 | -63.2%note 1 | -69.5%note 1 | -65.3%note 1 | -32.2%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 94 | 79 | 287 | 321 | 309 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.1% | 0.1% | 0.3% | 0.3% | 0.2% |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 29 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 11 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 13 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 2 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 5 Aug 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
15 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 10.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.03.2025.
kr. 2.754,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 23.289.888,00.
Vedtægter ændret: 04.11.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.11.2024.
kr. 14.800,00, indbetalt kontant, kurs 13.825,75.
Kapitalen udgør herefter kr. 23.287.134,00.
Vedtægter ændret: 28.02.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Florian Hofmann, (formand), den 18.02.2022.
Tiltrådte:
Kieran Rafter, (formand), den 18.02.2022.
Direktion:
Vedtægter ændret: 15.12.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.12.2021.
kr. 1.377,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 23.272.334,00.
Ny adresse: Vester Farimagsgade 1, 2., 1606 København V
Revision:
Fratrådte:
Kreston CM Statsautoriseret Revisions interessentskab, den 11.10.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 25578198 KPMG P/S, Dampfærgevej 28, 2100 København Ø, den 11.10.2021.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 25.01.2021
Vedtægter ændret: 25.01.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kieran Rafter, den 01.05.2020.
Tiltrådte:
Mogens Munkholm Elsberg, den 01.05.2020.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 05.03.2020
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Morten Kjærsgaard, den 05.03.2020, Florian Hofmann, (formand), den 05.03.2020, Kieran Rafter, den 05.03.2020.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af en direktør..
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 05.03.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.03.2020.
kr. 24.140,00, indbetalt i værdier, kurs 1.000,00. kr. 233.166,00, indbetalt i værdier, kurs 1.000,00. kr. 4.313.651,00, indbetalt i værdier, kurs 500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 23.270.957,00.
Vedtægter ændret: 05.03.2020
Nyt navn: Thor Bidco ApS
Ny adresse: Vester Farimagsgade 1, 3., 1606 København V
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.03.2020.
kr. 18.513.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00. kr. 147.000,00, indbetalt kontant, kurs 1.244,90.
Kapitalen udgør herefter kr. 18.700.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 39463113 Kreston CM Statsautoriseret Revisions interessentskab, Adelgade 15, 1304 København K, den 05.03.2020.
Formål ændret: Selskabets formål er at være investerings- og managementselskab, herunder ved at investere i aktier, obligationer, andele i kapitalselskaber samt øvrige værdipapirer og levere management services, herunder rådgivning vedrørende strategi, ledelse, forretningsudvikling og administration af koncernforbundne selskaber og anden dertil forbunden virksomhed.
Direktion:
Fratrådte:
Peter Andreas Stakemann, den 24.02.2020.
Tiltrådte:
Florian Hofmann, den 24.02.2020.
Stiftelsesdato: 01.01.2020.
Seneste vedtægtsdato: 01.01.2020.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 40.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 32270204 ApS KBURS 17 NR. 6919, Kronprinsessegade 18, 1306 København K, den 01.01.2020.
Direktion:
Peter Andreas Stakemann, den 01.01.2020.
Selskabet tegnes af en direktør..
Første regnskabsår:
01.01.2020 - 31.12.2020.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive handel og industri.
1 registered in CVR.
P-number 1025397408Vester Farimagsgade 1, 1606 København V