CVR 40557695Private limited company (ApS)Computerprogrammering (621000)København ØFounded 24 May 2019
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Mugato Licensing ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
2.2M
DKK, annual report 2025
-51.9% on 2024
Result
+38.5K
DKK, annual report 2025
Equity
2.9M
DKK, annual report 2025
Frandsen Family Tech ApSCVR 40509437, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 24 May 2019
Khaboom ApSCVR 25173899, 10% to under 15% of capital and votes, since 28 Jun 2024
and 2 moreChristian Stendevadsince 1 Jun 2025
CVR 253139925% to under 10% of capital and votesclass Anotified 10 Nov 2025since 28 Jun 2024
CVR 2517389910% to under 15% of capital and votesclass Asince 28 Jun 2024
CVR 4050943750% to under 66.7% of capital and votesclass Anotified 28 Jun 2024since 24 May 2019
CVR 434782065% to under 10% of capital, 10% to under 15% of votesclass Asince 10 Nov 2025
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 4049565715% to under 20% of capital, 20% to under 25% of votesclass Anotified 28 Jun 202424 May 2019 to 28 Jun 2024
Ultimate controller
Holds 66.7% to under 90% of capital and 100% of votes in Frandsen Family Tech ApS, since 10 May 2019
Holding company
CVR 40509437Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in Mugato Licensing ApS, since 24 May 2019
This company
Mugato Licensing ApS
CVR 40557695
1 Danish company.
SubsidiaryCVR 40567852100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Mugato Licensing ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
17 Mar 2020 to 4 Nov 2026.
24 May 2019 to 4 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -877 | 884 | 3,142 | 4,498 | 2,165 |
| Operating profit | -1,401 | +64 | +2,075 | +2,542 | -430 |
| Result for the year | -1,335 | -323 | +1,301 | +1,782 | +38 |
| Equity | 86 | -236 | 1,065 | 2,847 | 2,885 |
| Total assets | 5,747 | 6,126 | 7,237 | 9,738 | 10,090 |
| Employees (average) | 0 | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | 255.3% | 43.2% | -51.9% |
| EBITDA | -877 | 884 | 3,142 | 4,498 | 2,165 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 4,847 | 5,489 | 5,868 | 6,058 | 6,165 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 4 | 6.2x | 1.9x | 1.3x | 2.8x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -28.6%note 5 | 1%note 5 | 26.9% | 25% | -3.7%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,638note 6 | 2,517note 7 | 2,781note 6 | 3,194note 6 | 3,194note 6 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 5,383 | 6,336 | 5,837 | 4,792 | 5,598 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Oct 2024 to 30 Sep 2025, published 25 Mar 2026
Annual report 2024
1 Oct 2023 to 30 Sep 2024, published 4 Mar 2025
Annual report 2023
1 Oct 2022 to 30 Sep 2023, published 29 Jan 2024
Annual report 2022
1 Oct 2021 to 30 Sep 2022, published 17 Mar 2023
Annual report 2021
1 Oct 2020 to 30 Sep 2021, published 28 Feb 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
16 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 27.07.2026
Vedtægter ændret: 13.07.2026
Vedtægter ændret: 10.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.11.2025.
kr. 4.002,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 119.000,00. kr. 655,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 119.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 48.618,00.
Direktion:
Fratrådte:
Ulrik Høyer Obel, den 01.06.2025.
Tiltrådte:
Christian Stendevad, (adm. dir), den 01.06.2025.
Revision:
Fratrådte:
Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, den 01.11.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 19263096 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab, Buddingevej 312, 2860 Søborg, den 01.11.2023.
Revision:
Fratrådte:
LIDEGAARD REVISION & RÅDGIVNING REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 03.10.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 18437082 Lægård Revision Statsautoriseret revisionsfirma, Østbanegade 123, 2100 København Ø, den 03.10.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Andersen, den 29.07.2022.
Direktion:
Fratrådte:
Torben Andersen, den 29.07.2022.
Tiltrådte:
Ulrik Høyer Obel, den 29.07.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jørgen Vilhelm Løvenørn Bardenfleth, (formand), den 25.05.2022, Erik Johannes Kaae, den 25.05.2022.
Tiltrådte:
Erik Johannes Kaae, (formand), den 25.05.2022, Torben Kjær, den 25.05.2022.
Vedtægter ændret: 09.07.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.07.2020.
kr. 441,00, indbetalt kontant, kurs 119.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 43.961,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Michael Frandsen, den 03.07.2020.
Vedtægter ændret: 29.08.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.08.2019.
kr. 2.520,00, indbetalt kontant, kurs 119.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 43.520,00.
Vedtægter ændret: 21.08.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 21.08.2019.
kr. 1.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 41.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jørgen Vilhelm Løvenørn Bardenfleth, (formand), den 21.08.2019.
Ny adresse: Fruebjergvej 3, 2100 København Ø
Stiftelsesdato: 24.05.2019.
Virkningsdato: 24.05.2019.
Seneste vedtægtsdato: 24.05.2019.
Kapital:
kr. 40.000,00.
Kapitalklasser: Ja
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 28.780,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.Indbetalt kontant kr. 7.832,00 til kurs 1.915,21, fuldt indbetalt.Indbetalt kontant kr. 1.692,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.Indbetalt kontant kr. 848,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.Indbetalt kontant kr. 848,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 40495657 SlotAndersen ApS, c/o Torben Andersen, Rosavej 8A, 2930 Klampenborg, den 24.05.2019, CVR-NR. 40509437 Stark Industries ApS, c/o Michael Frandsen, Øster Farimagsgade 6, 1. tv, 2100 København Ø, den 24.05.2019.
Bestyrelse:
Torben Andersen, den 24.05.2019, Michael Frandsen, den 24.05.2019.
Direktion:
Torben Andersen, den 24.05.2019.
Selskabet tegnes af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 27096174 LIDEGAARD REVISION & RÅDGIVNING REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Jernbanegade 3, 8740 Brædstrup, den 24.05.2019.
Første regnskabsår:
24.05.2019 - 30.09.2020.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med udvikling, service og salg af teknologibaserede produkter og tjenesteydelser, samt at udøve investeringsvirksomhed og anden beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1024748517Fruebjergvej 3, 2100 København Ø