CVR 39769689Private limited company (ApS)Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)København NFounded 8 Aug 2018
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Optoceutics ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
6
CVR registry, Aug 2026
0 (0%) over 12 months
Gross profit
-2.6M
DKK, annual report 2025
Result
-8.7M
DKK, annual report 2025
Equity
32.3M
DKK, annual report 2025
Danielsen 2 ApSCVR 39944561, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 22 Jul 2019
Ngoc Mai Thi Nguyen15% to under 20% of capital and votes, since 15 Oct 2018
and 3 moreMarcus Schultz Carstensensince 8 Aug 2018
Ngoc Mai Thi Nguyensince 9 Aug 2018
CVR 373025035% to under 10% of capital and votesnotified 31 Jan 2020since 2 Feb 2019
CVR 3976948410% to under 15% of capital and votesnotified 17 Jan 2025since 8 Aug 2018
CVR 3994456133.3% to under 50% of capital and votesclass A, Bnotified 17 Aug 2026since 22 Jul 2019
5% to under 10% of capital and votesnotified 10 Jan 2024since 29 Dec 2023
15% to under 20% of capital and votesnotified 28 Nov 2022since 15 Oct 2018
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
25% to under 33.3% of capital and votes8 Aug 2018 to 22 Jul 2019
CVR 263240175% to under 10% of capital and votesnotified 22 Jul 201931 May 2019 to 22 Jul 2019
CVR 251351485% to under 10% of capital and votesnotified 17 Jan 202515 Oct 2018 to 30 Dec 2024
CVR 356413355% to under 10% of capital and votesnotified 1 Sep 202015 Oct 2018 to 1 Sep 2020
CVR 392668065% to under 10% of capital and votesnotified 1 Sep 202015 Oct 2018 to 1 Sep 2020
20% to under 25% of capital and votes15 Oct 2018 to 20 Oct 2020
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
8 Aug 2018 to 7 Nov 2026.
5 Mar 2019 to 7 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 6 employees, 5 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 2 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 4 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 8 | 9 | 9 | 9 | 10 | 11 | 11 | 13 | 13 | 13 | 15 | 11 | 16 | 16 | 16 | 17 | 16 | 17 | 16 | 17 | 18 | 19 | 18 | 17 | 18 | 17 | 18 | 17 | 18 | 18 | 18 | 19 | 19 | 17 | 18 | 18 | 18 | 18 | 18 | 17 | 16 | 18 | 15 | 15 | 16 | 18 | 15 | 15 | 13 | 13 | 13 | 13 | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 |
| FTE | 3 | 1 | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 6 | 6 | 7 | 8 | 9 | 9 | 9 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 11 | 13 | 11 | 12 | 12 | 12 | 14 | 16 | 13 | 14 | 15 | 15 | 15 | 15 | 15 | 14 | 14 | 14 | 14 | 15 | 14 | 16 | 15 | 15 | 13 | 14 | 15 | 15 | 14 | 14 | 12 | 12 | 12 | 12 | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2019 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -2,177 | 4,263 | 910 | -519 | -2,586 |
| Operating profit | -5,418 | Not reported | Not reported | -9,306 | -8,440 |
| Result for the year | -3,880 | -3,636 | -7,212 | -9,185 | -8,736 |
| Equity | 13,367 | 16,943 | 28,914 | 34,064 | 32,320 |
| Total assets | 26,446 | 29,926 | 40,816 | 46,023 | 43,578 |
| Employees (average) | 10 | 14 | 14 | 11 | 7 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | n.m.note 1 | 12,190.5% | -78.7% | -157.1% | n.m.note 1 |
| EBITDA | Not reportednote 2 | -3,306note 3 | -7,515note 3 | -8,566 | -7,700 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 4 | -77.6%note 3 | -826.2%note 3 | n.m.note 4 | n.m.note 4 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 66.7% | 40% | 0% | -21.4% | -36.4% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -3,414 | -405 | 5,739 | 2,064 | 5,416 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -47.9%note 5 | -23.9%note 6 | -24.5%note 6 | -20.5%note 5 | -17.8%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | 4,636note 8 | 4,652note 9 | 4,016note 8 | 4,290note 8 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -3,428 | -405 | 5,447 | -1,602 | -654 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 30 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 26 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 9 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 5 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 18 Jul 2022
Optoceutics ApS has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 15 Dec 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
39 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jes Broeng, (formand), den 21.09.2026.
Vedtægter ændret: 29.07.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.07.2026.
kr. 2.762,00, indbetalt kontant, kurs 228.983,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 111.753,00.
Vedtægter ændret: 06.03.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 06.03.2026.
kr. 2.762,00, indbetalt kontant, kurs 228.983,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 108.991,00.
Vedtægter ændret: 29.01.2026
Vedtægter ændret: 27.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.11.2025.
kr. 1.934,00, indbetalt kontant, kurs 232.235,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 106.229,00.
Vedtægter ændret: 17.10.2025
Vedtægter ændret: 25.06.2025
Vedtægter ændret: 12.05.2025
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jes Broeng, den 20.05.2025.
Tiltrådte:
Jes Broeng, (formand), den 20.05.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
David Lee Hardwick, (formand), den 13.05.2025.
Vedtægter ændret: 14.01.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.01.2025.
kr. 994,00, indbetalt kontant, kurs 251.592,11.
Kapitalen udgør herefter kr. 104.295,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Revision:
Fratrådte:
KPMG P/S, den 05.07.2024.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 19263096 inforevision statsautoriseret revisionsaktieselskab, Buddingevej 312, 2860 Søborg, den 05.07.2024.
Vedtægter ændret: 30.12.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.12.2024.
kr. 300,00, indbetalt kontant, kurs 100,00. kr. 300,00, indbetalt kontant, kurs 1.000,00. kr. 5.692,00, indbetalt kontant, kurs 251.592,11.
Kapitalen udgør herefter kr. 103.301,00.
Vedtægter ændret: 23.08.2024
Ny adresse: Nørrebrogade 45C, 4. tv, 2200 København N
Vedtægter ændret: 06.03.2024
Vedtægter ændret: 29.12.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.12.2023.
kr. 4.692,00, indbetalt kontant, kurs 251.592,11.
Kapitalen udgør herefter kr. 97.009,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Rasmus Just, (formand), den 08.11.2023, David Lee Hardwick, den 08.11.2023.
Tiltrådte:
David Lee Hardwick, (formand), den 08.11.2023.
Vedtægter ændret: 07.09.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.09.2023.
kr. 231,00, indbetalt kontant, kurs 224.635,81.
Kapitalen udgør herefter kr. 92.317,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
David Lee Hardwick, den 07.09.2023.
Vedtægter ændret: 20.02.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.02.2023.
kr. 3.053,00, indbetalt kontant, kurs 224.635,81.
Kapitalen udgør herefter kr. 92.086,00.
Vedtægter ændret: 07.11.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.11.2022.
kr. 5.950,00, indbetalt kontant, kurs 117.622,89. kr. 181,00, indbetalt kontant, kurs 117.622,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 89.033,00.
Vedtægter ændret: 01.07.2022
Ny adresse: Gammel Kongevej 1, 4. tv, 1610 København V
Ny adresse: c/o DTU Science Park A/S, Gammel Kongevej 1, 4. tv, 1610 København V
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 13.04.2021
Vedtægter ændret: 22.01.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.01.2021.
kr. 850,00, indbetalt kontant, kurs 117.622,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 82.902,00.
Vedtægter ændret: 16.11.2020
Vedtægter ændret: 01.09.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.09.2020.
kr. 8.743,00, indbetalt kontant, kurs 117.622,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 82.052,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Kaare Agerholm Danielsen, den 01.09.2020.
Vedtægter ændret: 28.02.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.02.2020.
kr. 186,00, indbetalt kontant, kurs 53.822,00. kr. 1.135,00, indbetalt kontant, kurs 89.741,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 73.309,00.
Vedtægter ændret: 31.01.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.01.2020.
kr. 3.334,00, indbetalt kontant, kurs 9.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 71.988,00.
Vedtægter ændret: 22.07.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.07.2019.
kr. 11.690,00, indbetalt kontant, kurs 25.662,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 68.654,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Vivienne L'Ecuyer Ming, den 22.07.2019.
Vedtægter ændret: 31.05.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.05.2019.
kr. 3.076,00, indbetalt kontant, kurs 32.505,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 56.964,00.
Vedtægter ændret: 05.03.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.03.2019.
kr. 3.888,00, indbetalt kontant, kurs 9.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 53.888,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jes Broeng, den 05.03.2019, Marcus Schultz Carstensen, den 05.03.2019, Rasmus Just, (formand), den 05.03.2019, Ngoc Mai Thi Nguyen, den 05.03.2019.
Selskabet tegnes af en direktør i forening medbestyrelsens formand, af tre medlemmer af bestyrelsen i forening, eller af densamlede bestyrelse.
Formål ændret: Selskabets formål er at drive kommerci-el virksomhed inden for højteknologiske produkter og serviceydelser baseret på lys-baserede produkter til kognitive for-bedringer og neurologisk behandling samt enhver aktivitet, der efter bestyrel-sens skøn står i forbindelse hermed
Nyt binavn: Optoceutical ApS
Slettet binavn: Optoceutics ApS
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 08.11.2018
Nyt navn: Optoceutics ApS
Nyt binavn: Optoceutics ApS
Slettet binavn: Optoceutical IVS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 08.11.2018.
kr. 49.999,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Ny adresse: c/o DTU Science Park A/S, Diplomvej 381, 2800 Kongens Lyngby
Ny kommune: Lyngby-Taarbæk
Direktion:
Fratrådte:
Marcus Schultz Carstensen (adm. dir), den 09.08.2018.
Tiltrådte:
Ngoc Mai Thi Nguyen (adm. dir), den 09.08.2018.
Binavne: Optoceutical IVS.
Stiftelsesdato: 08.08.2018.
Virkningsdato: 08.08.2018.
Seneste vedtægtsdato: 08.08.2018.
Kapital:
kr. 1,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 1,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 39769484 Earth-616 IVS, Worsaaesvej 14, 5. tv, 1972 Frederiksberg C, den 08.08.2018.
Direktion:
Marcus Schultz Carstensen (adm. dir), den 08.08.2018.
Virksomheden tegnes af en direktør alene..
Første regnskabsår:
08.08.2018 - 31.12.2019.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive kommerciel virksomhed inden for højteknologiske produkter og serviceydelser baseret på lys-teknologier.
1 registered in CVR.
P-number 1023848607Nørrebrogade 45, 2200 København N
No other current company drawn.
No other current company drawn.