CVR 39184729Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)København ØFounded 21 Dec 2017
CVR holds no employment figures for this company.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Mango Property Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
17.8M
DKK, annual report 2025
+0.7% on 2024
Result
+14.9M
DKK, annual report 2025
Equity
262.8M
DKK, annual report 2025
DK Cornerstone HoldCo ApSCVR 37860522, 100% of capital and votes, since 16 Sep 2020
Holger Leonhard Zillekensince 16 Sep 2020
Morten Wordenskjold Hansensince 1 Sep 2026
Hamza Harramisince 30 Jun 2024
CVR 37860522100% of capital and votessince 16 Sep 2020
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 38757946100% of capital and votesnotified 22 Dec 201721 Dec 2017 to 22 Dec 2017
100% of capital and votes22 Dec 2017 to 16 Sep 2020
Ultimate controller
BNP PARIBAS ASSET MANAGEMENT Germany GmbH
Holds 100% of capital and votes in DK Cornerstone HoldCo ApS, since 25 Jun 2020
Holding company
CVR 37860522Private limited company (ApS)
Holds 100% of capital and votes in Mango Property Holding ApS, since 16 Sep 2020
This company
Mango Property Holding ApS
CVR 39184729
Mango Property Holding ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Mango Property Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 37759171100% of capital and votes1 Jun 2018 to 16 Mar 2022
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
16 Sep 2020 to 6 Nov 2026.
21 Dec 2017 to 6 Nov 2026.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 13,034 | 7,541 | 9,621 | 17,619 | 17,750 |
| Operating profit | +21,834 | -4,159 | -55,719 | +3,569 | +25,856 |
| Result for the year | +10,349 | -6,327 | -46,706 | -406 | +14,864 |
| Equity | 319,843 | 297,651 | 256,445 | 252,451 | 262,815 |
| Total assets | 675,580 | 644,779 | 592,029 | 589,184 | 606,713 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -20.7% | -42.1% | 27.6% | 83.1% | 0.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 191,432 | Not reportednote 1 | 207,649 | 203,083 | 265,735 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 3% | Not reportednote 1 | -9%note 2 | 0.6%note 2 | 4% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 3 | Not reportednote 3 | 10,189note 4 | 4,950note 4 | 5,594note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 261,813 | Not reportednote 1 | 275,671 | 270,735 | 273,116 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 18 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 16 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 1 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 30 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 24 Jul 2022
Mango Property Holding ApS has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 10 Dec 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 16.06.2026.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 16.06.2026.
Ny adresse: c/o CSC (DENMARK) ApS, Sundkrogsgade 21, 2100 København Ø
Direktion:
Fratrådte:
Leif Frederik Ingemar Söderlund, den 30.06.2024.
Tiltrådte:
Hamza Harrami, den 30.06.2024.
Ny adresse: c/o Intertrust (Denmark) ApS, Sundkrogsgade 21, 2100 København Ø
Ny adresse: c/o Harbour House, Sundkrogsgade 21, 2100 København Ø
Ny kommune: København
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 38791842 Peanut Holding ApS, CVR-nummer: 39378132 Banana Holding II ApS, CVR-nummer: 39185989 Orange Property Holding ApS, CVR-nummer: 39186217 Tangerine Holding ApS og CVR-nummer: 39186357 Clementine Property Holding ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 25.03.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.03.2022.
kr. 1,00, indbetalt ved fusion, kurs 24.847.992.500,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 51.002,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 37759171 Langkilde Have ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 27.05.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.05.2021.
kr. 1,00, indbetalt kontant, kurs 935.400.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 51.001,00.
Vedtægter ændret: 16.09.2020
Ny adresse: c/o Newsec PAM Denmark A/S, Lyngby Hovedgade 4, 2800 Kongens Lyngby
Ny kommune: Lyngby-Taarbæk
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Esben Khan, den 16.09.2020, Henrik Skriver, den 16.09.2020, Kevin Jeremiah Cahill, (formand), den 16.09.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Esben Khan, (adm. dir), den 16.09.2020.
Tiltrådte:
Holger Leonhard Zilleken, den 16.09.2020, Leif Frederik Ingemar Söderlund, den 16.09.2020.
Selskabet tegnes af to direktører i forening.
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 16.09.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 16.09.2020.
Vedtægter ændret: 22.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.08.2018.
kr. 1.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.800.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 51.000,00.
Stiftelsesdato: 21.12.2017.
Virkningsdato: 21.12.2017.
Seneste vedtægtsdato: 21.12.2017.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 38757946 SF-M ApS, Amaliegade 15, 2., 1256 København K, den 21.12.2017.
Bestyrelse:
Kevin Jeremiah Cahill (formand), den 21.12.2017, Kristian Foss, den 21.12.2017, Thomas Esben Khan, den 21.12.2017.
Direktion:
Thomas Esben Khan (adm. dir), den 21.12.2017.
Selskabet tegnes af to bestyrelsesmedlemmer i forening, af en direktør og ét bestyrelsesmedlem iforening eller af den samlede bestyrelse i forening.
Revision:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Osvald Helmuths Vej 4, 2000 Frederiksberg, den 21.12.2017.
Første regnskabsår:
21.12.2017 - 31.12.2018.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive holdingvirksomhed samt at drive virksomhed ved investering i fast ejendom, administration og forvaltning af fast ejendom samt anden beslægtet virksomhed
1 registered in CVR.
P-number 1023167081Sundkrogsgade 21, 2100 København Ø