CVR 39155222Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)KoldingFounded 7 Dec 2017
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about AJAT A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-75.4K
DKK, annual report 2024
Result
+28M
DKK, annual report 2024
Equity
28.9M
DKK, annual report 2024
AJAT Group ApSCVR 43271539, 100% of capital and votes, until 28 Nov 2025
Jens Arnhoff Eriksenuntil 28 Nov 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2547538066.7% to under 90% of capital and votesclass Anotified 11 May 20227 Dec 2017 to 11 May 2022
20% to under 25% of capital, 25% to under 33.3% of votesclass Anotified 12 Nov 20197 Feb 2018 to 11 May 2022
10% to under 15% of capitalclass B12 Nov 2019 to 29 Sep 2021
CVR 43271539100% of capital and votesclass Anotified 7 Dec 202211 May 2022 to 28 Nov 2025
10% to under 15% of capital and votesclass B11 May 2022 to 7 Dec 2022
AJAT A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for AJAT A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 38890980100% of capital and votes7 Dec 2017 to 4 Dec 2025
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
7 Dec 2017 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -544 | -1,245 | -108 | -5,432 | -75 |
| Result for the year | +21,977 | +37,206 | +37,736 | +26,711 | +27,970 |
| Equity | 51,368 | 74,312 | 100,239 | 23,892 | 28,862 |
| Total assets | 56,468 | 74,362 | 100,289 | 24,041 | 28,978 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -232note 1 | -4,046note 1 | -31,521note 1 | -95note 1 | -652note 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -0.9%note 2 | -1.6%note 2 | -0.1%note 2 | Not reportednote 3 | Not reportednote 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 2,659note 1 | -4,086note 1 | -34,925note 1 | -2,065note 1 | -7,004note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2023 covers 18 months (1 Jul 2022 to 31 Dec 2023). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 3 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 31 Dec 2023, published 18 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 28 Dec 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 26 Nov 2021
Annual report 2020
1 Jul 2019 to 30 Jun 2020, published 1 Dec 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
14 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 28.11.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 43271539 AJAT Group ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 43271539 AJAT Group ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 39155222 AJAT A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 43271539 AJAT Group ApS og CVR-nummer: 39155222 AJAT A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 12.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Roms Hule 4, 1., 7100 Vejle, den 12.08.2025.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 02.09.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Roms Hule 4, 1., 7100 Vejle, den 02.09.2024.
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 31.10.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 31.10.2023.
Vedtægter ændret: 06.06.2023
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.07.2022 - 31.12.2023
Vedtægter ændret: 29.12.2022
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anders Eriksen, (formand), den 29.12.2022, Tomas Fredrik Sundh, den 29.12.2022.
Tiltrådte:
Fredrik Karlsson, den 29.12.2022, Johan Bladh, (formand), den 29.12.2022.
Selskabet tegnes af Jens Arnhoff Eriksen i forening med et andet bestyrelsesmedlem.
Vedtægter ændret: 12.11.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 04.10.2019 er gennemført 21.11.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 888.889,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Vedtægter ændret: 08.11.2019
Kapitalnedsættelse besluttet 29.09.2019 er gennemført 13.11.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 941.468,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 04.10.2019 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 52.579,00 til kurs 7.125,56.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Kapitalnedsættelse besluttet 29.09.2019 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 58.532,00 til kurs 7.125,56.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Alexander Grepe, den 09.10.2019.
Vedtægter ændret: 07.02.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 07.02.2018.
kr. 400.000,00, indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost, kurs 810,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Stiftelsesdato: 07.12.2017.
Virkningsdato: 07.12.2017.
Seneste vedtægtsdato: 07.12.2017.
Kapital:
kr. 600.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt ved indskud af bestemmende kapitalpost kr. 600.000,00 til kurs 1.952,19, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 25475380 A.J. ERIKSEN HOLDING ApS, Albuen 14, 6000 Kolding, den 07.12.2017.
Bestyrelse:
Anders Eriksen (formand), den 07.12.2017, Jens Arnhoff Eriksen, den 07.12.2017, Alexander Grepe, den 07.12.2017, Tomas Sundh, den 07.12.2017.
Direktion:
Jens Arnhoff Eriksen, den 07.12.2017.
Selskabet tegnes af 1 direktør eller af den samlede bestyrelse..
Revision:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Kolding Åpark 1, 3., 6000 Kolding, den 07.12.2017.
Første regnskabsår:
01.07.2017 - 30.06.2018.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
Formål:
Selskabets formål er at eje kapitalandele i helt eller delvist ejede datterselskaber, investering og hermed beslægtet virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1023112457Albuen 14, 6000 Kolding