CVR 38606166Private limited company (ApS)Sportsaktiviteter i.a.n. (931900)VanløseFounded 27 Apr 2017
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Leagues ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
8
CVR registry, Feb 2026
0 (0%) over 12 months
Gross profit
-4.1M
DKK, annual report 2025
Result
-7.9M
DKK, annual report 2025
Equity
-6M
DKK, annual report 2025
T.F. SLAGELSE HOLDING ApSCVR 24220753, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 16 Dec 2025
Human Act Development ApSCVR 42373346, 10% to under 15% of capital and votes, since 24 May 2023
and 2 moreChristian Peder Mohr Henriksenuntil 27 Mar 2026
Equity was negative at 30 Jun 2025: -6M DKK. Dandex estimate, computed 8 Nov 2026.
CVR 551532135% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 23 Jan 2026since 16 Dec 2025
CVR 273036415% to under 10% of capital and votesclass A, Bsince 16 Dec 2025
CVR 2422075350% to under 66.7% of capital and votesclass Bsince 16 Dec 2025
CVR 4237334610% to under 15% of capital and votesclass A, Bnotified 23 Jan 2026since 24 May 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
25% to under 33.3% of capital and votes1 May 2017 to 29 Jun 2020
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 26 Jun 20201 May 2017 to 26 Jun 2020
25% to under 33.3% of capital and votes1 May 2017 to 1 Jan 2020
25% to under 33.3% of capital and votes1 May 2017 to 1 Jan 2020
CVR 354753035% to under 10% of capital and votesclass A, Bnotified 23 Jan 202616 Dec 2025 to 23 Jan 2026
CVR 403327235% to under 10% of capital and votesnotified 24 May 202329 Jun 2020 to 24 May 2023
CVR 4145002910% to under 15% of capital and votesnotified 16 Dec 202529 Jun 2020 to 16 Dec 2025
CVR 4147139510% to under 15% of capital and votesnotified 16 Dec 202529 Jun 2020 to 16 Dec 2025
CVR 4148958815% to under 20% of capital and votesnotified 16 Dec 202529 Jun 2020 to 16 Dec 2025
CVR 415840095% to under 10% of capital and votesnotified 16 Dec 202524 May 2023 to 16 Dec 2025
CVR 4277478210% to under 15% of capital and votesnotified 16 Dec 202510 Dec 2024 to 16 Dec 2025
CVR 449558735% to under 10% of capital and votesnotified 24 Nov 202511 Dec 2024 to 24 Nov 2025
Ultimate controller
Holds 66.7% to under 90% of votes in T.F. SLAGELSE HOLDING ApS, since 2 Jun 1999
Holding company
CVR 24220753Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in Leagues ApS, since 16 Dec 2025
This company
Leagues ApS
CVR 38606166
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 May 2017 to 8 Nov 2026.
Feb 2026, monthly: 8 employees, 8 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | 5 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 |
| FTE | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 5 | 5 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 7 | 7 | 7 | 7 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 9 | 8 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jul 2021 to Feb 2026.
Latest Feb 2026, published 20 Apr 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 840 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | -1,507 | 1,325 | -1,512 | -4,132 |
| Operating profit | +83 | -2,499 | +667 | -4,631 | -7,561 |
| Result for the year | +83 | -2,750 | +227 | -4,767 | -7,900 |
| Equity | 137 | -2,616 | 3,651 | -616 | -6,016 |
| Total assets | 767 | 2,121 | 5,959 | 3,873 | 4,008 |
| Employees (average) | Not reported | 3 | 1 | 7 | 8 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | -1,908.6% | n.m.note 2 | -214.1% | n.m.note 2 |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 9.9% | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBITDA | Not reportednote 3 | -2,317 | 937 | -4,321 | -7,266 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 4 | n.m.note 5 | 70.7% | n.m.note 5 | n.m.note 5 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 6 | n.m.note 2 | -66.7% | 600% | 14.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -31note 7 | 3,650 | -1,058 | 3,061 | 6,878 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 3 | n.m.note 8 | Net cash | n.m.note 8 | n.m.note 8 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 164.5%note 9 | -342%note 10 | 33.4% | -143.4%note 10 | -356.7%note 10 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 11 | 1,461note 12 | 1,272note 12 | 0note 13 | 0note 13 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 274note 7 | 3,861 | -839 | 3,276 | 7,093 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 2 Feb 2026
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 13 Jan 2025
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 5 Jan 2024
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 17 Jan 2023
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 7 Dec 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
18 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursdekret afsagt 27.03.2026 af Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tina Sofie Frese, den 27.03.2026, Peter Gandalf Jakobsen, (formand), den 27.03.2026, Jesper Præstensgaard, den 27.03.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Christian Peder Mohr Henriksen, (adm. dir), den 27.03.2026.
Revision:
Fratrådte:
Ecovis Danmark statsautoriseret revisionsinteressentskab, den 27.03.2026.
Vedtægter ændret: 23.01.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.01.2026.
kr. 3.139.830,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 11.488.233,20.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 16.12.2025
Selskabet tegnes af den administrerende direktør og bestyrelsesformanden i forening, af bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af tre bestyrelsesmedlemmer i forening
Vedtægter ændret: 16.12.2025
Ny adresse: Skjulhøj Allé 39, st., 2720 Vanløse
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.12.2025.
kr. 8.259.851,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 8.348.403,20.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Simon Møller Espersen, den 16.12.2025, Frederik Dolberg Hockauf, den 16.12.2025, Mathias Anker Høyer Horn, den 16.12.2025.
Tiltrådte:
Tina Sofie Frese, den 16.12.2025.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Mathias Bjerg Kobberup, den 24.07.2025, Rune Mai, den 24.07.2025.
Vedtægter ændret: 11.12.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.12.2024.
kr. 3.098,94, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 32.269,10. kr. 4.648,41, indbetalt kontant, kurs 32.269,10.
Kapitalen udgør herefter kr. 88.552,20.
Vedtægter ændret: 10.12.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.12.2024.
kr. 5.050,29, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 39.601,69.
Kapitalen udgør herefter kr. 80.804,85.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Asger Domino, (formand), den 10.12.2024.
Tiltrådte:
Simon Møller Espersen, den 10.12.2024, Frederik Dolberg Hockauf, den 10.12.2024, Mathias Anker Høyer Horn, den 10.12.2024, Peter Gandalf Jakobsen, (formand), den 10.12.2024, Mathias Bjerg Kobberup, den 10.12.2024, Rune Mai, den 10.12.2024, Jesper Præstensgaard, den 10.12.2024.
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Fratrådte:
Simon Møller Espersen, den 10.12.2024, Frederik Dolberg Hockauf, den 10.12.2024, Mathias Anker Høyer Horn, den 10.12.2024, Peter Gandalf Jakobsen, den 10.12.2024, Rune Mai, den 10.12.2024, Jesper Præstensgaard, den 10.12.2024.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem, bestyrelsens formand i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret: 12.03.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 12.03.2024.
kr. 1.105,90, indbetalt ved ombytning af konvertible gældsbreve, kurs 45.212,04.
Kapitalen udgør herefter kr. 75.754,56.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Asger Domino, (formand), den 13.06.2023.
Valgt af medarbejderne i virksomheden:
Tiltrådte:
Simon Møller Espersen, den 13.06.2023, Frederik Dolberg Hockauf, den 13.06.2023, Mathias Anker Høyer Horn, den 13.06.2023, Peter Gandalf Jakobsen, den 13.06.2023, Rune Mai, den 13.06.2023, Jesper Præstensgaard, den 13.06.2023.
Ny adresse: Store Kirkestræde 3, 4. mf, 1073 København K
Ny kommune: København
Vedtægter ændret: 24.05.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.05.2023.
kr. 16.354,26, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 14.000,00. kr. 8.294,40, indbetalt kontant, kurs 45.211,22.
Kapitalen udgør herefter kr. 74.648,66.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 28939523 Ecovis Danmark statsautoriseret revisionsinteressentskab, Sct Knudsgade 2, 2., 4100 Ringsted, den 07.12.2021.
Vedtægter ændret: 20.08.2021
Ny adresse: c/o Tricked Esport ApS, Rosenkæret 22A, 2860 Søborg
Ny kommune: Gladsaxe
Virksomheden er omregistreret fra Iværksætterselskab til Anpartsselskab
Vedtægter ændret: 11.06.2021
Nyt navn: Leagues ApS
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.06.2021.
kr. 49.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 50.000,00.
Vedtægter ændret: 29.06.2020
Regnskabsår ændret til: 01.07 - 30.06
Omlægningsperiode: 01.05.2019 - 30.06.2020
Direktion:
Fratrådte:
Simon Bianchi Andersen, (adm. dir), den 01.01.2020.
Tiltrådte:
Christian Peder Mohr Henriksen, (adm. dir), den 01.01.2020.
Vedtægter ændret: 25.01.2018
Nyt navn: Leagues IVS
Stiftelsesdato: 27.04.2017.
Virkningsdato: 01.05.2017.
Seneste vedtægtsdato: 27.04.2017.
Kapital:
kr. 1.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 1.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
Simon Bianchi Andersen, den 01.05.2017, René Uldahl Friis, den 01.05.2017, Mathias Hjort Henningsen, den 01.05.2017, Christian Peder Mohr Henriksen, den 01.05.2017.
Direktion:
Simon Bianchi Andersen (adm. dir), den 01.05.2017.
Selskabet tegnes af en direktør alene..
Første regnskabsår:
01.05.2017 - 30.04.2018.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
Formål:
Selskabets formål er at drive virksomhed med sport samt enhver i forbindelse hermed stående virksomhed.
1 registered in CVR.
P-number 1022402214Skjulhøj Allé 39, 2720 Vanløse