CVR 38381083Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)Aarhus NFounded 1 Feb 2017
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Incomas Holding ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
4
CVR registry, Aug 2026
+3 (+300%) over 12 months
Gross profit
67.3M
EUR, annual report 2025
-41.1% on 2024
Result
+15.6M
EUR, annual report 2025
Equity
887.6M
EUR, annual report 2025
JHO GREEN ENERGY ApSCVR 34482608, 20% to under 25% of capital and votes, since 1 Feb 2017
JOHANSON CAPITAL ApSCVR 35389466, 20% to under 25% of capital and votes, since 1 Jun 2017
and 4 moreChristian Bachsince 15 Mar 2017
CVR 333840415% to under 10% of capital and votesclass Anotified 19 Aug 2021since 29 Dec 2017
CVR 3448260820% to under 25% of capital and votesclass Anotified 19 Aug 2021since 1 Feb 2017
CVR 3538946620% to under 25% of capital and votesclass Anotified 19 Aug 2021since 1 Jun 2017
CVR 3806686220% to under 25% of capital and votesclass Anotified 19 Aug 2021since 1 Mar 2017
CVR 3837970410% to under 15% of capital and votesclass Anotified 19 Aug 2021since 1 Feb 2017
5% to under 10% of capital and votesclass Bsince 19 Aug 2021
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
2 Danish companies, which own 5 more one level down.
SubsidiaryCVR 43737406100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 38381954100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43672118100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45136132100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 46585399100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 40788344100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 43721887100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Incomas Holding ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 38381954100% of capital and votes1 Feb 2017 to 31 Dec 2022
CVR 40788344100% of capital and votes13 Sep 2019 to 31 Dec 2022
CVR 43672118100% of capital and votes15 Nov 2022 to 30 Dec 2022
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Feb 2017 to 4 Nov 2026.
1 Feb 2017 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 4 employees, 4 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 4 | 4 | 4 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jun 2023 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 13,513,813 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | 1,607,124 | 179,154 | 114,111 | 67,250 |
| Operating profit | +142,698 | +1,388,529 | +140,148 | +63,938 | +4,923 |
| Result for the year | +109,329 | +1,074,662 | +127,946 | +98,911 | +15,642 |
| Equity | 123,238 | 896,357 | 986,879 | 913,596 | 887,552 |
| Total assets | 269,855 | 1,460,608 | 1,102,449 | 1,051,829 | 1,115,007 |
| Employees (average) | 90 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 538.4% | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 1.1% | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 40.6% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -81,347 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 311.6% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 0note 3 | 1,131 | 951 | 3,162 | 3,417 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0%note 3 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
EUR thousands. Annual reports via XBRL. Large listed filers report IFRS figures in an ESEF report, for the group where there is one. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 17 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 11 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 14 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 11 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 4 Apr 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
31 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 12.06.2026
Vedtægter ændret: 11.06.2026
Vedtægter ændret: 16.04.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.04.2026.
kr. 8.514,00, indbetalt kontant, kurs 102.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.970.832,00.
Til Erhvervsstyrelsens registrering den 17.03.2025 bemærkes det at kursen for kapitalforhøjelsen ikke blev angivet korrekt.
Denne er rettelig: Kurs 115.500,00.
Vedtægter ændret: 27.01.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.01.2026.
kr. 10.359,00, indbetalt kontant, kurs 24.200,00. kr. 2.204,00, indbetalt kontant, kurs 104.600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.962.318,00.
Vedtægter ændret: 13.03.2025
Vedtægter ændret: 03.03.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 03.03.2025.
kr. 17.445,00, indbetalt kontant, kurs 115,50.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.949.755,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jeppe Bülow Højgaard, (formand), den 28.10.2024, Jesper Severin Johanson, den 28.10.2024.
Tiltrådte:
Jeppe Bülow Højgaard, den 28.10.2024, Jesper Severin Johanson, (formand), den 28.10.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Christian Bach, den 28.10.2024, Jesper Severin Johanson, den 28.10.2024.
Tiltrådte:
Christian Bach, (adm. dir), den 28.10.2024.
Vedtægter ændret: 13.03.2024
Vedtægter ændret: 11.03.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 11.03.2024.
kr. 7.720,00, indbetalt kontant, kurs 131.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.932.310,00.
Vedtægter ændret: 08.03.2023
Vedtægter ændret: 24.02.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.02.2023.
kr. 89.487,00, indbetalt kontant, kurs 104.600,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.924.590,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jeppe Bülow Højgaard, den 01.01.2023, Bo Wase, (formand), den 31.12.2022.
Tiltrådte:
Jeppe Bülow Højgaard, (formand), den 01.01.2023.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 20.12.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.12.2022.
kr. 74.366,00, indbetalt kontant, kurs 88.747,72.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.835.103,00.
Vedtægter ændret: 20.12.2022
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i et eller flere kapitalselskaber og anden investeringsvirksomhed i øvrigt samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed.
Vedtægter ændret: 06.05.2022
Vedtægter ændret: 18.03.2022
Vedtægter ændret: 19.08.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jack Randbo Hjeronymus, den 19.08.2021.
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre virksomheder og direkte eller indirekte at drive virksomhed med handel af råvarer og energi samt al virksomhed, som efter bestyrelsens skøn har forbindelse hermed
Vedtægter ændret: 01.04.2021
Vedtægter ændret: 18.02.2021
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et bestyrelsesmedlem, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse i forening.
Direktion:
Fratrådte:
Christian Bach, den 23.06.2020, Jeppe Højgaard, den 23.06.2020.
Vedtægter ændret: 23.06.2020
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jeppe Højgaard, den 23.06.2020.
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre selskaber, herunder handel med råvarer og energi og anden dermed beslægtet virksomhed efter direktionens skøn.
Vedtægter ændret: 11.01.2019
Selskabet tegnes af to direktører i forening, af en direktør og et bestyrelsesmedlem i forening eller af den samlede bestyrelse i forening..
Vedtægter ændret: 29.12.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.12.2017.
kr. 377.757,00, indbetalt kontant, kurs 2.958,25.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.760.737,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jeppe Højgaard, den 12.06.2017.
Tiltrådte:
Jesper Severin Johanson, den 12.06.2017.
Direktion:
Fratrådte:
Emil Kildegaard Gerhardt, den 12.06.2017.
Tiltrådte:
Jesper Severin Johanson, den 12.06.2017.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 04.04.2017.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Chr. Skous Vej 1, 8000 Aarhus C, den 04.04.2017.
Vedtægter ændret: 15.03.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.03.2017.
kr. 382.980,00, indbetalt kontant, kurs 1.566,66.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.382.980,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Annett Bülow Aagaard, den 15.03.2017, Emil Kildegaard Gerhardt (formand), den 15.03.2017.
Tiltrådte:
Christian Bach, den 15.03.2017, Emil Kildegaard Gerhardt, den 15.03.2017, Jack Randbo Hjeronymus, den 15.03.2017, Bo Wase (formand), den 15.03.2017.
Direktion:
Tiltrådte:
Christian Bach, den 15.03.2017, Emil Kildegaard Gerhardt, den 15.03.2017.
Selskabet tegnes af en direktør eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 02.03.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 02.03.2017.
kr. 5.950.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.000.000,00.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Papirfabrikken 26, 8600 Silkeborg, den 02.02.2017.
Stiftelsesdato: 01.02.2017.
Virkningsdato: 01.02.2017.
Seneste vedtægtsdato: 01.02.2017.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stiftere:
CVR-NR. 34482608 JHO GREEN ENERGY ApS, Ravskærvej 27, 8382 Hinnerup, den 01.02.2017, CVR-NR. 38379704 EKG Holding ApS, c/o Emil Gerhardt, Rønnebærvej 16B, 8920 Randers NV, den 01.02.2017.
Bestyrelse:
Emil Kildegaard Gerhardt (formand), den 01.02.2017, Annett Bülow Aagaard, den 01.02.2017, Jeppe Højgaard, den 01.02.2017.
Direktion:
Jeppe Højgaard, den 01.02.2017.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden eller af en direktør eller af den samlede bestyrelse..
Første regnskabsår:
01.02.2017 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er besiddelse af aktier og/eller anparter i helt eller delvist ejede datterselskaber, samt enhver aktivitet der efter direktionens skøn står i forbindelse hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1022147818Tangen 6, 8200 Aarhus N