CVR 38175793Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)GlostrupFounded 1 Nov 2016
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about EVon Denmark ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
-471K
DKK, annual report 2024
Result
+2.5M
DKK, annual report 2024
Equity
196.5M
DKK, annual report 2024
Quantum Mobility Denmark ApSCVR 44967944, 100% of capital and votes, until 27 Nov 2025
Troels Banke Kyndesgaarduntil 27 Nov 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 32270204100% of capital and votesnotified 22 Mar 20171 Nov 2016 to 22 Mar 2017
100% of capital and votes22 Mar 2017 to 22 Oct 2024
CVR 44967944100% of capital and votes22 Oct 2024 to 27 Nov 2025
EVon Denmark ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for EVon Denmark ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 35379975100% of capital and votes4 May 2017 to 27 Nov 2025
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Nov 2016 to 7 Nov 2026.
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 694,827 | 729,790 | 1,002,288 | 1,069,564 | Not reported |
| Gross profit | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | -471 |
| Operating profit | +18,327 | +23,070 | +34,795 | +60,992 | Not reported |
| Result for the year | +10,064 | +5,412 | +11,958 | +19,012 | +2,465 |
| Equity | 152,686 | 155,274 | 145,598 | 164,085 | 196,504 |
| Total assets | 788,957 | 912,158 | 1,101,985 | 1,787,265 | 447,510 |
| Employees (average) | 946 | 949 | 1,138 | 1,257 | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 1.2% | 5% | 37.3% | 6.7% | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 2.6% | 3.2% | 3.5% | 5.7% | Not reported |
| EBITDA | 95,526 | 98,225 | 129,932 | 174,251 | Not reportednote 1 |
| EBITDA margin | 13.8% | 13.5% | 13% | 16.3% | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -2.9% | 0.3% | 19.9% | 10.5% | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 229,006 | 333,719 | 519,808 | 1,207,732 | -1,049note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.4x | 3.4x | 4x | 6.9x | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 3.5%note 4 | 4.1%note 4 | 4.1% | 4.7% | -0.2%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 66,964 | 195,935 | 295,682 | 851,010 | Not reportednote 6 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 9.6% | 26.9% | 29.5% | 79.6% | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 41.7%note 4 | -112%note 4 | -127.3% | -388.6% | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 387,002 | 495,629 | 685,345 | 1,377,376 | 165note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 3 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 8 May 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 9 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 10 May 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 27.11.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 35379975 Umove Holding A/S.
Direktion:
Fratrådte:
Ole Steensbro, den 31.10.2025.
Tiltrådte:
Troels Banke Kyndesgaard, den 31.10.2025.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 35379975 Umove Holding A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 38175793 EVon Denmark ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 35379975 Umove Holding A/S og CVR-nummer: 38175793 EVon Denmark ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tiffany Alexandra Boys, den 30.12.2024.
Tiltrådte:
Caspar Schultz, den 30.12.2024.
Vedtægter ændret: 28.11.2024
Nyt navn: EVon Denmark ApS
Vedtægter ændret: 07.11.2024
Bestyrelse:
Fratrådte:
Claes Devantier, den 07.11.2024.
Tiltrådte:
Tiffany Alexandra Boys, den 07.11.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Antonio Rosamina, den 22.10.2024, Stefan Konrad Weis, (formand), den 22.10.2024.
Tiltrådte:
Claes Devantier, den 22.10.2024, Per Fomsgaard Hansen, (formand), den 22.10.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jérôme Maurice Olivier Emile Joseph Jeauffroy, (formand), den 31.12.2023, Stefan Konrad Weis, den 01.01.2024.
Tiltrådte:
Antonio Rosamina, den 01.01.2024, Stefan Konrad Weis, (formand), den 01.01.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Brice Masselot, den 06.03.2023.
Vedtægter ændret: 06.03.2023
Vedtægter ændret: 03.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 03.12.2020.
kr. 2.958.369,00, indbetalt kontant, kurs 1.006,53.
Kapitalen udgør herefter kr. 14.409.809,00.
Vedtægter ændret: 05.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 05.12.2019.
kr. 1.991.608,00, indbetalt kontant, kurs 1.006,53.
Kapitalen udgør herefter kr. 11.451.440,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jérôme Robert Hervé Marie Almeras, den 16.05.2019.
Tiltrådte:
Brice Masselot, den 16.05.2019.
Vedtægter ændret: 20.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.12.2018.
kr. 1.748.582,00, indbetalt kontant, kurs 1.006,53.
Kapitalen udgør herefter kr. 9.459.832,00.
Vedtægter ændret: 24.01.2018
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jérôme Maurice Olivier Emile Joseph Jeauffroy (formand), den 24.01.2018, Jérôme Robert Hervé Marie Almeras, den 24.01.2018, Stefan Konrad Weis (4th Floor), den 24.01.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Jérôme Maurice Olivier Emile Joseph Jeauffroy, den 24.01.2018, Jérôme Robert Hervé Marie Almeras, den 24.01.2018.
Tiltrådte:
Brian Höyer, den 24.01.2018.
Selskabet tegnes af den samlede bestyrelse, af et bestyrelsesmedlem i forening med et medlem af direktionen eller af to bestyrelsesmedlemmer i forening.
Ny adresse: c/o Umove, Farverland 7, 2600 Glostrup
Ny kommune: Albertslund
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 28.08.2017.
Vedtægter ændret: 04.05.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.05.2017.
kr. 7.661.250,00, indbetalt kontant, kurs 1.006,52.
Kapitalen udgør herefter kr. 7.711.250,00.
Direktion:
Fratrådte:
Stéphan Paul Henri Calas, den 04.05.2017.
Tiltrådte:
Jérôme Robert Hervé Marie Almeras, L-2730 Luxembourg, Luxembourg, Frankrig, den 04.05.2017.
Vedtægter ændret: 24.03.2017
Nyt navn: Cube Denmark ApS
Ny adresse: c/o Accura Advokatpartnerselskab, Tuborg Boulevard 1, 2900 Hellerup
Ny kommune: Gentofte
Direktion:
Fratrådte:
Peter Andreas Stakemann, den 24.03.2017.
Tiltrådte:
Jérôme Maurice Olivier Emile Joseph Jeauffroy, den 24.03.2017, Stéphan Paul Henri Calas, den 24.03.2017.
Selskabet tegnes af 2 direktører i forening eller af den samlede direktion..
Formål ændret: Selskabets formål er at eje kapitalandele i andre virksomheder samt hermed beslægtet virksomhed.
Stiftelsesdato: 01.11.2016.
Virkningsdato: 01.11.2016.
Seneste vedtægtsdato: 01.11.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
CVR-NR. 32270204 ApS KBURS 17 NR. 6919, Kronprinsessegade 18, 1306 København K, den 01.11.2016.
Direktion:
Peter Andreas Stakemann, den 01.11.2016.
Selskabet tegnes af en direktør..
Første regnskabsår:
01.11.2016 - 31.12.2016.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Selskabets formål er at drive handel og industri.
1 registered in CVR.
P-number 1021917644Farverland 7, 2600 Glostrup