CVR 38102885Private limited company (ApS)Andre telekommunikationsaktiviteter (619000)Secondary industries: Computerprogrammering (621000), Fremstilling af printplader o.lign. (261200)København KFounded 12 Oct 2016
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Globe Tracker ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, Aug 2026
-2 (-40%) over 12 months
Gross profit
-1.3M
USD, annual report 2025
Result
-7.9M
USD, annual report 2025
Equity
-875K
USD, annual report 2025
Sp/f Framherji100% of capital and votes, since 20 Dec 2016
Joel undir Leitinumsince 1 Jul 2023
Equity was negative at 31 Dec 2025: -875K USD. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
100% of capital and votesclass A og Dnotified 26 Oct 2026since 20 Dec 2016
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 335790045% to under 10% of capital and votesclass Anotified 28 Aug 202020 Dec 2016 to 28 Aug 2020
5% to under 10% of capital and votes20 Dec 2016 to 16 May 2019
5% to under 10% of capital and votes20 Dec 2016 to 16 May 2019
20% to under 25% of capital and votesclass A og Dnotified 30 Dec 202420 Dec 2016 to 26 Oct 2026
5% to under 10% of capital and votes20 Dec 2016 to 16 May 2019
10% to under 15% of capital and votesclass A og Dnotified 29 Jun 202320 Dec 2016 to 30 Dec 2024
25% to under 33.3% of capital and votesclass A og Dnotified 30 Dec 202420 Feb 2018 to 26 Oct 2026
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
31 May 2019 to 5 Nov 2026.
12 Oct 2016 to 5 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 3 employees, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 |
| FTE | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2022 to Aug 2026.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 90,326 | 124,647 | 103,023 | 14,224 | Not reported |
| Gross profit | Not reported | 4,361 | 14,466 | -1,279 | -1,281 |
| Operating profit | -50,749 | -35,737 | -46,700 | -11,286 | -7,292 |
| Result for the year | -48,942 | -41,748 | -57,839 | -11,499 | -7,935 |
| Equity | 2,746 | -39,002 | -27,299 | 1,090 | -875 |
| Total assets | 109,077 | 193,565 | 164,233 | 21,880 | 20,741 |
| Employees (average) | 30 | 48 | 50 | 47 | 31 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 68.7% | 37.6% | -17.3% | -6.9% | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -56.2% | -28.7% | -45.3% | -79.3% | Not reported |
| EBITDA | -40,549 | -29,151 | -31,858 | -9,912 | -5,577 |
| EBITDA margin | -44.9% | -23.4% | -30.9% | -69.7% | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 25% | 2.1% | 4.2% | -6% | 6.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 57,122 | 130,549 | 19,809 | 3,108 | 5,158 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -69.7%note 1 | -36.9%note 1 | n.m.note 2 | -570.3%note 1 | -116.7%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 8,763note 3 | 13,386note 3 | 12,551 | 2,213 | 2,101note 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 9.7%note 3 | 10.7%note 3 | 12.2% | 15.6% | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 59,397 | 130,549 | 113,747 | 4,300 | 5,521 |
Thousands, in each report's currency. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt). Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 3 Aug 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 15 Jul 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 11 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 5 Jul 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 25 May 2022
Globe Tracker ApS has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 8 Nov 2026.
GG ApS registered as new owner of Globe Tracker ApS — indicates new investment.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 30 Nov 2026.
GG ApS registered as new owner of Globe Tracker ApS — indicates new investment.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 30 Nov 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
34 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Joel undir Leitinum, den 31.07.2026.
Tiltrådte:
Peter Straagaard Holm, den 31.07.2026.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Fróði Magnussen, den 01.06.2026.
Ny adresse: Linnésgade 25, 4. tv, 1361 København K
Vedtægter ændret: 29.12.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.12.2025.
kr. 38.100.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 104.807.176,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Arni Holger Ellefsen, (formand), den 29.04.2025.
Tiltrådte:
Hjalti Hvítklett, (formand), den 29.04.2025.
Vedtægter ændret: 30.12.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.12.2024.
kr. 66.707.176,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 30.12.2024 og gennemført 02.01.2025 dækning af underskud kr. 234.559.123,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 66.707.176,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Vedtægter ændret: 09.07.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 09.07.2024.
kr. 50.000.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 234.559.123,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Vedtægter ændret: 29.06.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.06.2023.
kr. 69.542.267,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 184.559.123,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Joel undir Leitinum, (formand), den 29.06.2023.
Tiltrådte:
Jan Jakobsen, (formand), den 29.06.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Jákup Lamhauge, den 29.06.2023, Richard Charles Meyers, (adm. dir), den 30.06.2023.
Tiltrådte:
Joel undir Leitinum, (adm. dir), den 01.07.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Olavur Ellefsen, (adm. dir), den 30.12.2021.
Tiltrådte:
Richard Charles Meyers, (adm. dir), den 30.12.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Fróði Magnussen, (formand), den 16.06.2021, Joel undir Leitinum, den 16.06.2021.
Tiltrådte:
Fróði Magnussen, den 16.06.2021, Joel undir Leitinum, (formand), den 16.06.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Olavur Ellefsen, (formand), den 01.03.2021.
Tiltrådte:
Fróði Magnussen, (formand), den 11.03.2021.
Direktion:
Tiltrådte:
Olavur Ellefsen, (adm. dir), den 01.03.2021.
Vedtægter ændret: 14.12.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 14.12.2020.
kr. 1.357.933,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 115.016.856,00.
Vedtægter ændret: 28.08.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.08.2020.
kr. 23.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00. kr. 20.372.006,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 113.658.923,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 11.06.2020
Selskabet tegnes af 1 direktør i forening med bestyrelsesformanden, af to bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den samlede bestyrelse
Vedtægter ændret: 11.06.2020
Vedtægter ændret: 11.04.2020
Vedtægter ændret: 15.11.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 15.11.2019.
kr. 2.217.144,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 70.286.917,00.
Vedtægter ændret: 18.07.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.07.2019.
kr. 2.810.005,00, indbetalt kontant, kurs 100,00. kr. 12.189.995,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 68.069.773,00.
Vedtægter ændret: 16.05.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.05.2019.
kr. 5.750.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 100,00. kr. 4.999.773,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 53.069.773,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jákup Lamhauge, den 16.05.2019.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jóan Hendrik Egholm, den 04.01.2019, Olavur Ellefsen, den 04.01.2019, Bestyrelsesnæstformand Johannus Gunnar Egholm Hansen, (formand), den 04.01.2019.
Tiltrådte:
Olavur Ellefsen, (formand), den 04.01.2019.
Vedrørende registreringen den 30.06.2018 meddeles det, at kapitalforhøjelsen besluttet den 25.05.2018 ved en fejl blev offentliggjort med kr. 42.320.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00. Den korrekte kapitalforhøjelse er kr. 9.320.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 42.320.000,00.
Vedtægter ændret: 25.05.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.05.2018.
kr. 42.320.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 75.320.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Vedtægter ændret: 20.02.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.02.2018.
kr. 6.500.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 33.000.000,00.
Vedtægter ændret: 19.10.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.10.2017.
kr. 6.500.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 26.500.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kaj Andreasen (formand), den 27.06.2017, Magni Arge, den 27.06.2017.
Tiltrådte:
Bestyrelsesnæstformand Johannus Gunnar Egholm Hansen (formand), den 27.06.2017.
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Osvald Helmuths Vej 4, 2000 Frederiksberg, den 20.12.2016.
Vedtægter ændret: 06.01.2017
Nyt navn: Globe Tracker ApS
Nye binavne: Globe Tracker Europe ApS (Globe Tracker ApS), Globe Tracker Denmark ApS (Globe Tracker ApS), Globe Tracker US ApS (Globe Tracker ApS)
Virksomheden tegnes af direktøren i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse..
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kaj Andreasen, den 20.12.2016.
Tiltrådte:
Kaj Andreasen (formand), den 20.12.2016.
Vedtægter ændret: 20.12.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.12.2016.
kr. 9.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 200,00. kr. 5.500.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 200,00. kr. 5.450.000,00, indbetalt i værdier, kurs 200,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 20.000.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Kaj Andreasen, den 20.12.2016, Jóan Hendrik Egholm, den 20.12.2016, Olavur Ellefsen, den 20.12.2016, Magni Arge, den 20.12.2016.
Stiftelsesdato: 12.10.2016.
Virkningsdato: 12.10.2016.
Seneste vedtægtsdato: 12.10.2016.
Kapital:
kr. 50.000,00.
Kapitalklasser: Nej
Indbetalingsmåde: Indbetalt kontant kr. 50.000,00 til kurs 100,00, fuldt indbetalt.
Stifter:
Óli Meinertsson Hansen, den 12.10.2016.
Direktion:
Jákup Lamhauge, den 12.10.2016.
Virksomheden tegnes af direktionen..
Første regnskabsår:
12.10.2016 - 31.12.2017.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Formål:
Virksomhedens formål er at udvikle og købe/sælge produkter til sporing og overvågning, samt enhver aktivitet, der efter ledelsens skøn er beslægtet hermed.
1 registered in CVR.
P-number 1021831456Linnésgade 25, 1361 København K
No other current company drawn.
No other current company drawn.