CVR 34724164Private limited company (ApS)Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi (620200)GreveFounded 22 Oct 2012
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about FULL CONTROL STUDIOS ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexGross profit
693.9K
DKK, annual report 2017
Result
+553.6K
DKK, annual report 2017
Equity
1.8M
DKK, annual report 2017
FULL CONTROL ApSCVR 27777074, 100% of capital and votes, until 21 Feb 2019
Thomas Lunduntil 28 Nov 2018
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27777074100% of capital and votes12 Mar 2015 to 21 Feb 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
22 Oct 2012 to 5 Nov 2026.
| Metric | 2013 | 2014 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | 88 | 2,768 | 694 |
| Operating profit | -96 | +59 | +2,724 | +664 |
| Result for the year | -84 | -10 | +2,130 | +554 |
| Equity | 3,616 | 2,106 | 1,236 | 1,790 |
| Total assets | 4,800 | 2,766 | 1,981 | 2,731 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | ||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | -74.9% |
| EBITDA | -67 | 88 | 2,768 | 694 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 3 | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -3,073note 4 | -1,275note 4 | -1,197note 4 | -1,934note 4 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 2 | Net cashnote 4 | Not reportednote 2 | Net cashnote 4 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 2 | 6.8%note 5 | Not reportednote 2 | n.m.note 6 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 7 | 0note 8 | 0note 8 | 0note 8 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -3,073note 4 | -1,275note 4 | -1,197note 4 | -2,472note 4 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Not every period is a full year: 2013 covers 14 months (22 Oct 2012 to 31 Dec 2013) and 2016 covers 18 months (1 Jan 2015 to 30 Jun 2016). Changes against them compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
13 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 21.02.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27777074 FULL CONTROL ApS.
Anmodning om opløsning, jf. selskabslovens § 225 sendt til Skifteretten i Roskilde den 28.11.2018
Direktion:
Fratrådte:
Thomas Lund (adm. dir), den 28.11.2018.
Revision:
Fratrådte:
GLOBAL REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 28.11.2018.
Ny adresse: c/o Global Revision, Greve Strandvej 9, 2670 Greve
Ny kommune: Greve
Vedtægter ændret: 20.12.2015
Regnskabsår ændret til: 01.07 - 30.06
Omlægningsperiode: 01.01.2015 - 30.06.2016
CVR-nummer
34724164.
NAVN:
FULL CONTROL STUDIOS ApS.
Adresse: Jorcks Passage 1, 2., 1162 København K.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 12.03.2015
Kapitalnedsættelse besluttet 12.03.2015 er gennemført 30.04.2015.
Kapitalen udgør herefter kr. 80.000,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Thomas Lund, den 12.03.2015, Allan Rasmussen (formand), den 12.03.2015.
Selskabet tegnes af en direktør..
CVR-nummer
34724164.
NAVN:
FULL CONTROL STUDIOS ApS.
Adresse: Jorcks Passage 1, 2., 1162 København K.
Kommune: København.
Kapitalnedsættelse besluttet 12.03.2015 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 121.739,00 til kurs 1.642,86.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Ny adresse:
Jorcks Passage 1, 2., 1162 København K.
Vedtægter ændret:
28.05.2014.
Ny adresse:
Vimmelskaftet 47, 4. tv., 1161 København K.
Vedtægter ændret:
30.05.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 41.739,00 indbetalt kontant, kurs 2.875,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 201.739,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 80.000,00. B kr. 80.000,00. C kr. 41.739,00.
Vedtægter ændret:
21.03.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 27.825,00 indbetalt kontant, kurs 2.875,00.
Klasser:
B kr. 27.825,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 160.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 80.000,00. B kr. 80.000,00.
Vedtægter ændret:
13.12.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 27.827,00 indbetalt kontant, kurs 2.875,00.
Klasser:
B kr. 27.827,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 132.175,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 80.000,00. B kr. 52.175,00.
Stiftelsesdato:
22.10.2012.
Seneste vedtægtsdato:
22.10.2012.
Kapital:
kr. 104.348,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 80.000,00. B kr. 24.348,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 21.701,00 til kurs 2.875,00. Indbetalt kontant kr. 2.647,00 til kurs 2.875,00. Indbetalt i værdier kr. 80.000,00 til kurs 250,00.
Stiftere:
CVR-NR. 14353089 CAT FORSKNINGS- OG TEKNOLOGIPARK A/S, Universitetsparken 7, Himmelev, postboks 30, 4000 Roskilde, den 22.10.2012, CVR-NR. 10073014 CAT SEED A/S, Universitetsparken 7, Himmelev, postboks 30, 4000 Roskilde, den 22.10.2012, CVR-NR. 27777074 FULL CONTROL ApS, Skoleholmen 19-21, 2670 Greve, den 22.10.2012.
Bestyrelse:
Investment manager Allan Rasmussen (formand), den 22.10.2012, Thomas Lund, den 22.10.2012.
Direktion:
Thomas Lund (adm. dir), den 22.10.2012.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden og den administrerende direktør i forening eller af den samlede bestyrelse i forening.
Revision:
CVR-NR. 28121717 GLOBAL REVISION REGISTRERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Skoleholmen 19-21, 2670 Greve, den 22.10.2012.
Første regnskabsår:
22.10.2012 - 31.12.2013.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1018010654Greve Strandvej 9, 2670 Greve