CVR 34688923Private limited company (ApS)Virksomhedsrådgivning og anden rådgivning om driftsledelse (702200)FrederiksbergFounded 20 Aug 2012
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about STEELSERIES HOLDINGS ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
2
CVR registry, 2020
Gross profit
1.1M
DKK, annual report 2019
Result
+8.6M
DKK, annual report 2019
Equity
25.8M
DKK, annual report 2019
SteelSeries Holding ApSCVR 40308504, 100% of capital and votes, until 28 Aug 2020
Oluf Riddersholmuntil 28 Aug 2020
Mian Ehtisham Rabbaniuntil 28 Aug 2020
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 3546542115% to under 20% of capital and votesclass Bnotified 28 Dec 201823 Feb 2015 to 22 Sep 2019
CVR 3546545625% to under 33.3% of capital and votesnotified 30 Sep 201928 Dec 2018 to 30 Sep 2019
CVR 40308504100% of capital and votes30 Sep 2019 to 28 Aug 2020
50% to under 66.7% of capital and votesnotified 28 Dec 201823 Feb 2015 to 30 Sep 2019
STEELSERIES HOLDINGS ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for STEELSERIES HOLDINGS ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 25923170100% of capital and votes23 Feb 2015 to 27 Aug 2020
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
20 Aug 2012 to 5 Nov 2026.
Aug 2020, monthly: 2 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Apr 2019 to Aug 2020.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2020, published 20 Oct 2020. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 711,591 | 705,266 | 730,558 | 1,020,805 | Not reported |
| Gross profit | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 1,057 |
| Operating profit | -77,344 | -140,207 | -51,662 | +16,054 | -446 |
| Result for the year | -149,989 | -204,210 | -64,671 | -93,430 | +8,557 |
| Equity | 161,609 | -40,725 | -130,296 | 8,753 | 25,793 |
| Total assets | 810,306 | 617,231 | 482,782 | 585,534 | 355,685 |
| Employees (average) | 152 | 162 | 151 | 158 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 37.1% | -0.9% | 3.6% | 39.7% | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | -10.9% | -19.9% | -7.1% | 1.6% | Not reported |
| EBITDA | 23,454 | -36,211 | 53,065 | 116,241 | Not reportednote 1 |
| EBITDA margin | 3.3% | -5.1% | 7.3% | 11.4% | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 6.3% | 6.6% | -6.8% | 4.6% | n.m.note 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 67,993 | 10,197 | -17,498 | -57,676 | 320,537 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 2.9x | n.m.note 3 | Net cash | Net cash | Not reportednote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -23.3%note 4 | -109.9%note 4 | n.m.note 5 | n.m.note 5 | -0.2%note 4 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 24,342 | 32,584 | 20,106 | 26,098 | Not reportednote 6 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 3.4% | 4.6% | 2.8% | 2.6% | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | -572.5%note 4 | n.m.note 3 | 8.1%note 4 | 105.5%note 4 | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 375,326 | 17,247 | -9,660 | -47,390 | 219,787 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 22 May 2020
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 20 May 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 20 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 21 Jun 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 21 Jun 2016
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
23 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 28.08.2020 opløst ved fusion med CVR-nummer: 25923170 STEELSERIES ApS.
Direktion:
Fratrådte:
Rene Kjeldgaard Andersen, den 20.05.2020.
Tiltrådte:
Oluf Riddersholm, den 20.05.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Cordt, (formand), den 30.03.2020.
Tiltrådte:
Lars Cordt, (næstformand), den 30.03.2020, John Schappert, (formand), den 30.03.2020, Mark Carges, den 30.03.2020.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 30.09.2019
Bestyrelse:
Fratrådte:
Avik Pramanik, den 30.09.2019, Julian Capps Mack, (formand), den 30.09.2019, Mian Ehtisham Rabbani, den 30.09.2019, Nikhil Kumar Thukral, den 30.09.2019.
Tiltrådte:
Christian Bamberger Bro, den 30.09.2019, Lars Cordt, (formand), den 30.09.2019.
Vedtægter ændret: 30.09.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2019.
kr. 13.887,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 340.792,00.
Vedtægter ændret: 28.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.12.2018.
kr. 86.612,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 269.098,91.
Kapitalen udgør herefter kr. 326.905,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Steen-Jørgensen, den 28.12.2018.
Direktion:
Fratrådte:
Murat Camoglu, den 24.03.2017.
Tiltrådte:
Rene Kjeldgaard Andersen, den 24.03.2017.
Vedtægter ændret: 30.10.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 30.049,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 280.030,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 240.293,00.
Ny adresse: c/o SteelSeries ApS, Dirch Passers Allé 27, 5. sal., 2000 Frederiksberg
Ny kommune: Frederiksberg
CVR-nummer:
34688923.
NAVN:
STEELSERIES HOLDINGS ApS.
Adresse: c/o SteelSeries ApS, Skovbogårds Allé 13, 2500 Valby.
Kommune: København.
CVR-nummer
34688923.
NAVN:
STEELSERIES HOLDINGS ApS.
Adresse: c/o SteelSeries ApS, Skovbogårds Allé 13, 2500 Valby.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 27.03.2015
Kapitalforhøjelse:kr. 3.415,00,indbetalt kontant,kurs 240.913,61.
Kapitalen udgør herefter kr. 210.244,00.
Vedtægter ændret:
23.02.2015.
Kapitalforhøjelse:
kr. 6.829,00 indbetalt kontant, kurs 272.720,71.
Klasser:
A kr. 6.829,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 206.829,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 146.829,00. B kr. 60.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Mian Ehtisham Rabbani, den 15.09.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Morten Steen-Jørgensen, den 15.09.2014.
Indtrådt i direktionen:
Mian Ehtisham Rabbani (adm. dir), den 15.09.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Bruce Michael Hawver, den 09.04.2014.
Indtrådt i direktionen:
Morten Steen-Jørgensen (adm. dir), den 09.04.2014.
Vedtægter ændret:
04.03.2014.
Vedtægter ændret:
29.11.2013.
Ny adresse:
c/o SteelSeries ApS, Skovbogårds Allé 13, 2500 Valby.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Julian Capps Mack, den 29.11.2012, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Nikhil Kumar Thukral, den 29.11.2012.
Udtrådt af bestyrelsen:
Scott Arnold Dahnke, den 29.11.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Christopher Wyatt Casgar, den 29.11.2012.
Vedtægter ændret:
25.09.2012.
Kapitalforhøjelse kr. 120.000,00: kr. 60.000,00 indbetalt kontant, kurs 549.107,53. kr. 58.800,00 indbetalt i værdier, kurs 286.571,65. kr. 1.200,00 indbetalt kontant, kurs 286.990,00.
Klasser:
A kr. 60.000,00. B kr. 60.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 140.000,00. B kr. 60.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Morten Steen-Jørgensen, den 25.09.2012, Jacob Wolff-Petersen, den 25.09.2012.
Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør, eller af den samlede bestyrelse.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Avik Pramanik, den 25.09.2012.
Indtrådt i direktionen:
Bruce Michael Hawver (adm. dir), den 25.09.2012, Marianne Iversen (Økonomidirektør), den 25.09.2012.
Vedtægter ændret:
21.08.2012.
Nyt navn:
STEELSERIES HOLDINGS ApS.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Jakob Skaadstrup Andersen, den 21.08.2012, Anders Ørjan Jensen, den 21.08.2012, Klaus Søgaard, den 21.08.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Nikhil Kumar Thukral (formand), den 21.08.2012, Scott Arnold Dahnke, den 21.08.2012, Julian Capps Mack, den 21.08.2012, Avik Pramanik, den 21.08.2012.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Klaus Søgaard, den 21.08.2012.
Indtrådt i direktionen:
Avik Pramanik, den 21.08.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 21.08.2012.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Strandvejen 44, 2900 Hellerup, den 21.08.2012.
Stiftelsesdato:
20.08.2012.
Seneste vedtægtsdato:
20.08.2012.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 13738580 GORRISSEN FEDERSPIEL HOLDING ApS, H.C. Andersens Boulevard 12, 1553 København V, den 20.08.2012.
Bestyrelse:
Advokat Jens Jakob Skaadstrup Andersen, den 20.08.2012, Advokat Anders Ørjan Jensen, den 20.08.2012, Advokat Klaus Søgaard, den 20.08.2012.
Direktion:
Advokat Klaus Søgaard, den 20.08.2012.
Selskabet tegnes af to medlemmer af bestyrelsen i forening eller af et medlem af bestyrelsen i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 20.08.2012.
Første regnskabsår:
20.08.2012 - 31.12.2013.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1017869295Dirch Passers Allé 27, 2000 Frederiksberg