CVR 34453349Public limited company (A/S)Engroshandel med computere, ydre enheder og software (465100)HellerupFounded 21 Feb 2012
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about VINTAGE CLOUD A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, 2020
Gross profit
-926.6K
DKK, annual report 2019
Result
-5.1M
DKK, annual report 2019
Equity
-1.5M
DKK, annual report 2019
I.B-L HOLDING A/SCVR 18938405, 90% to under 100% of capital and votes, until 1 Mar 2022
Peter Magni Englessonuntil 13 Mar 2020
Equity was negative at 30 Apr 2019: -1.5M DKK. Dandex estimate, computed 5 Nov 2026.
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 287080255% to under 10% of capital and votesclass Anotified 16 Oct 201819 Mar 2015 to 16 Oct 2018
CVR 1893840590% to under 100% of capital and votesclass Anotified 16 Oct 201828 Feb 2017 to 1 Mar 2022
10% to under 15% of capital and votesclass Anotified 27 Aug 201819 Mar 2015 to 16 Oct 2018
CVR 3445511210% to under 15% of capital and votesclass Anotified 16 Oct 201819 Mar 2015 to 16 Oct 2018
5% to under 10% of capital and votesclass Bnotified 16 Oct 201819 Mar 2015 to 16 Oct 2018
CVR 365639235% to under 10% of capital and votesclass A19 Mar 2015 to 16 Dec 2015
CVR 369194425% to under 10% of capital and votesclass Anotified 16 Oct 201817 Dec 2015 to 16 Oct 2018
5% to under 10% of capital and votesclass Anotified 27 Aug 201819 Mar 2015 to 16 Oct 2018
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
21 Feb 2012 to 5 Nov 2026.
Jan 2020, monthly: 3 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 2 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| FTE | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Series | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2013 to 2014; monthly Jan 2015 to Jan 2020.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Jan 2020, published 13 Mar 2020. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2019 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -512 | -1,311 | -817 | 1,238 | -927 |
| Operating profit | -976 | -1,994 | -2,593 | -13,667 | -5,136 |
| Result for the year | -752 | -1,566 | -1,839 | -11,678 | -5,057 |
| Equity | 3,428 | 8,098 | 8,468 | 1,083 | -1,550 |
| Total assets | 3,592 | 10,780 | 14,749 | 9,408 | 9,491 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 6 | 4 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -292.8% | n.m.note 1 | n.m.note 1 | n.m.note 1 | Not reportednote 2 |
| EBITDA | -943 | -1,517 | -1,207 | 226 | -4,356 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | n.m.note 3 | n.m.note 3 | n.m.note 3 | 18.3% | n.m.note 3 |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | Not reportednote 4 | 100% | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -194note 5 | -2,083note 5 | 1,528 | 2,847 | -288note 5 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | n.m.note 6 | n.m.note 6 | n.m.note 6 | 12.6x | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -36.6%note 7 | -33.6%note 7 | -25.3%note 8 | -156%note 8 | Not reportednote 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 2,217note 9 | 6,346note 9 | 4,799note 9 | 5,871note 10 | 2,279note 10 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -194note 5 | -2,083note 5 | 1,528 | 2,847 | 4,360note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: 2019 covers 16 months (1 Jan 2018 to 30 Apr 2019). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2019
1 Jan 2018 to 30 Apr 2019, published 10 Oct 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 15 Jun 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 31 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 2 Jun 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 13 Mar 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
32 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Konkursbehandlingen afsluttet 01.03.2022, virksomheden opløst
Konkursdekret afsagt 13.03.2020 af Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Direktør Ivan Bjerg-Larsen, (formand), den 13.03.2020, Niels Per Bokkenheuser, den 13.03.2020, Peter Magni Englesson, den 13.03.2020, Thomas Knudsen, den 13.03.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Peter Magni Englesson, den 13.03.2020.
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 13.03.2020.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 20.02.2019
Regnskabsår ændret til: 01.05 - 30.04
Omlægningsperiode: 01.01.2018 - 30.04.2019
Vedtægter ændret: 20.02.2019
Ny adresse: Gersonsvej 7, 2900 Hellerup
Ny kommune: Gentofte
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ove Andersen, den 20.02.2019, Jeppe Øvli Øvlesen, den 20.02.2019.
Tiltrådte:
Thomas Knudsen, den 20.02.2019.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden alene, eller direktøren i forening med 1 bestyrelsesmedlem..
Revision:
Fratrådte:
Revisionsfirmaet Erik Hultquist, den 20.02.2019.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg, den 20.02.2019.
Formål ændret: Selskabets formål er produktion, salg og udlejning af maskiner og software til behand-ling af billeder og lyd samt hermed beslægtet virksomhed.
Vedtægter ændret: 16.10.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 16.10.2018.
kr. 116.670,00, indbetalt kontant, kurs 101,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.800.000,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ove Andersen (formand), den 14.06.2018, Direktør Ivan Bjerg-Larsen, den 14.06.2018.
Tiltrådte:
Ove Andersen, den 14.06.2018, Direktør Ivan Bjerg-Larsen (formand), den 14.06.2018.
Vedtægter ændret: 27.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.08.2018.
kr. 600.000,00, indbetalt kontant, kurs 101,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.683.330,00.
Vedtægter ændret: 28.02.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.02.2017.
kr. 154.036,00, indbetalt kontant, kurs 2.953,85.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.083.330,00.
Ny adresse: Vandtårnsvej 62B, 2860 Søborg
Ny kommune: Gladsaxe
Vedtægter ændret: 10.04.2016
Kapitalforhøjelse: kr. 9.611,00, indbetalt kontant, kurs 2.691,71.
Kapitalen udgør herefter kr. 929.294,00.
Vedtægter ændret: 21.03.2016
Kapitalforhøjelse: kr. 72.444,00, indbetalt kontant, kurs 2.691,72.
Kapitalen udgør herefter kr. 919.683,00.
Vedtægter ændret: 17.12.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 92.429,00, indbetalt kontant, kurs 2.622,63.
Kapitalen udgør herefter kr. 847.239,00.
Kapitalforhøjelse: kr. 45.288,00, indbetalt kontant, kurs 2.649,71.
Kapitalen udgør herefter kr. 754.810,00.
Vedtægter ændret: 11.09.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 11.991,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 709.522,00.
CVR-nummer:
34453349.
NAVN:
VINTAGE CLOUD A/S.
Adresse: Tagensvej 85C, 2200 København N.
Kommune: København.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Patrick Timothy Crowley, 31708 Broad Beach Road, Malibu, den 19.03.2015.
CVR-nummer:
34453349.
NAVN:
VINTAGE CLOUD A/S.
Adresse: Tagensvej 85 e., 2200 København N.
Kommune: København.
Ny adresse: Tagensvej 85C, 2200 København N
Ny kommune: København
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Kenneth Larsen, den 19.03.2015, Jeppe Øvli Øvlesen, den 19.03.2015.
CVR-nummer:
34453349.
NAVN:
VINTAGE CLOUD A/S.
Adresse: Tagensvej 85 e., 2200 København N.
Kommune: København.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Hannibal David André Wedel Fléron, den 26.02.2015.
Tiltrådte:
Carsten Kultoft Lorentsen, den 19.03.2015.
CVR-nummer
34453349.
NAVN:
VINTAGE CLOUD A/S.
Adresse: Tagensvej 85 e., 2200 København N.
Kommune: København.
Vedtægter ændret: 19.03.2015
Kapitalforhøjelse:kr. 47.758,00,indbetalt kontant,kurs 3.350,21.kr. 32.489,00,indbetalt kontant,kurs 3.077,96.
Kapitalen udgør herefter kr. 697.531,00.
Vedtægter ændret:
31.12.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 61.728,00 indbetalt kontant, kurs 2.025,00.
Klasser:
A-anparter kr. 61.728,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 617.284,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 430.784,00. B-anparter kr. 186.500,00.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
Revisionsfirmaet Erik Hultquist, 3460 Birkerød, den 07.01.2015.
Vedtægter ændret:
01.03.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 55.556,00 indbetalt kontant, kurs 2.250,00.
Klasser:
A-anparter kr. 55.556,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 555.556,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 369.056,00. B-anparter kr. 186.500,00.
Bestyrelse:
Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Niels Per Bokkenheuser, den 01.03.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Grosserer Ove Andersen (formand), den 01.03.2014.
Vedtægter ændret:
26.02.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 312.500,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Klasser:
A-anparter kr. 196.000,00. B-anparter kr. 116.500,00.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 34453349.
NAVN: VINTAGE CLOUD A/S.
ADRESSE: Tagensvej 85, e., 2200 København N.
Kommune:
København.
Kapital kr. 500.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 313.500,00. B-anparter kr. 186.500,00.
Bestyrelse:
Direktør Niels Per Bokkenheuser (formand), den 26.02.2014, Filmtonemester Peter Magni Englesson, Hannibal David André Wedel Fléron, den 26.02.2014.
Direktion:
Filmtonemester Peter Magni Englesson.
Selskabet tegnes af et bestyrelsesmedlem i forening med en direktør eller af den samlede bestyrelse.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
Vedtægter ændret:
10.11.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 20.833,00 indbetalt kontant, kurs 6.000,00.
Klasser:
A-anparter kr. 20.833,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 187.500,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 117.500,00. B-anparter kr. 70.000,00.
Vedtægter ændret:
25.03.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet Erik Hultquist, den 25.03.2013.
Vedtægter ændret:
14.03.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 16.667,00 indbetalt kontant, kurs 6.000,00.
Klasser:
A-anparter kr. 16.667,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 166.667,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 96.667,00. B-anparter kr. 70.000,00.
Ny adresse:
Tagensvej 85, e., 2200 København N.
Ny kommune:
København.
Vedtægter ændret:
20.04.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 60.000,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Klasser:
B-anparter kr. 60.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 150.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 80.000,00. B-anparter kr. 70.000,00.
Vedtægter ændret:
12.03.2012.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-anparter kr. 80.000,00. B-anparter kr. 10.000,00.
Stiftelsesdato:
21.02.2012.
Seneste vedtægtsdato:
21.02.2012.
Kapital:
kr. 90.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 90.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Filmtonemester Peter Magni Englesson, den 21.02.2012.
Direktion:
Filmtonemester Peter Magni Englesson, den 21.02.2012.
Selskabet tegnes af 1 direktør.
Revision:
Revisionsfirmaet Erik Hultquist, 3460 Birkerød, den 21.02.2012.
Første regnskabsår:
21.02.2012 - 31.12.2012.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1017519324Gersonsvej 7, 2900 Hellerup