CVR 32659292Private limited company (ApS)Engroshandel med andre maskiner og andet udstyr (466900)Secondary industries: Fremstilling af andet elektrisk udstyr (279000)Viby JFounded 21 Dec 2009
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about CAVIUS ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
5
CVR registry, 2021
Gross profit
13.3M
DKK, annual report 2021
+49.5% on 2020
Result
+4.7M
DKK, annual report 2021
Equity
13.7M
DKK, annual report 2021
KGS Fire & Security Danmark ApSCVR 18458195, 100% of capital and votes, until 30 Aug 2022
Glenn Højmoseuntil 30 Aug 2022
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2003974420% to under 25% of capital and votesnotified 31 Mar 201520 Mar 2015 to 13 Oct 2015
CVR 2633220625% to under 33.3% of capital and votesnotified 15 Jul 201520 Mar 2015 to 13 Oct 2015
CVR 3256497625% to under 33.3% of capital and votesnotified 31 Mar 201520 Mar 2015 to 13 Oct 2015
CVR 18458195100% of capital and votes18 Oct 2021 to 30 Aug 2022
CVR 3244244715% to under 20% of capital and votesnotified 31 Mar 201520 Mar 2015 to 13 Oct 2015
CVR 37157872100% of capital and votesnotified 18 Oct 202114 Oct 2015 to 18 Oct 2021
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
21 Dec 2009 to 5 Nov 2026.
Dec 2021, monthly: 5 employees, 5 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | No count | No count | 1 | 1 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 9 | 8 | 8 | 8 | 8 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 7 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 4 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 4 | 7 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 4 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 |
| Series | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2011 to 2014; quarterly Q3 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Dec 2021.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Dec 2021, published 17 Feb 2022. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2017 | 2018 | 2019 | 2020 | 2021 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 8,399 | 6,790 | 7,971 | 8,902 | 13,307 |
| Operating profit | +2,620 | -865 | -299 | +760 | +6,812 |
| Result for the year | +2,029 | -1,301 | +78 | +801 | +4,724 |
| Equity | 10,962 | 9,661 | 8,739 | 8,940 | 13,664 |
| Total assets | 16,226 | 13,213 | 13,327 | 11,729 | 19,454 |
| Employees (average) | 5 | 6 | 5 | 6 | 5 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -44.7% | -10.5% | 17.4% | 11.7% | 50.7% |
| EBITDA | 3,949 | 2,425 | 3,246 | 3,513 | 8,149 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 47% | 35.7% | 40.7% | 39.5% | 61.2% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 66.7% | 20% | -16.7% | 20% | -16.7% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -1,730 | -1,063note 1 | 1,033 | -1,232 | -5,725 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cashnote 1 | 0.3x | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 26.4%note 1 | -7.6%note 2 | -2.3%note 1 | 6.7% | 67.9% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 3,359note 3 | 3,084note 3 | 2,075note 3 | 870note 4 | 1,034note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -2,406 | -1,974note 1 | 515 | -2,177 | -9,584 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2021
1 May 2020 to 30 Apr 2021, published 21 Sep 2021
Annual report 2020
1 May 2019 to 30 Apr 2020, published 18 Sep 2020
Annual report 2019
1 May 2018 to 30 Apr 2019, published 9 Oct 2019
Annual report 2018
1 May 2017 to 30 Apr 2018, published 8 Oct 2018
Annual report 2017
1 May 2016 to 30 Apr 2017, published 16 Jun 2017
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 30.08.2022 opløst ved fusion med CVR-nummer: 18458195 CARRIER FIRE & SECURITY DANMARK A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 18458195 CARRIER FIRE & SECURITY DANMARK A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 32659292 CAVIUS ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 18458195 CARRIER FIRE & SECURITY DANMARK A/S og CVR-nummer: 32659292 CAVIUS ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tom Deichmann, den 15.02.2022, Torben Hartvigsen, den 15.02.2022, Glenn Højmose, den 15.02.2022, Rasmus Sandorff Jacobsen, den 15.02.2022, Kent Posselt Pedersen, den 15.02.2022, Stephen Henry Ellwood, den 15.02.2022.
Tiltrådte:
Daniel Mark Thompson, den 15.02.2022, Marinus Mathieu Johannes Maria van Hooren, den 15.02.2022, Stéphane Baudena, (formand), den 15.02.2022.
Revision:
Fratrådte:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 19.01.2022.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37315664 Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Stagehøjvej 22, 8600 Silkeborg, den 19.01.2022.
Ny adresse: Jens Juuls Vej 28K, 8260 Viby J
Ny kommune: Århus
Revision:
Fratrådte:
Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, den 18.10.2021.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Chr. Skous Vej 1, 8000 Aarhus C, den 18.10.2021.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.09.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 37315664 Revisionshuset Tal & Tanker Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Stagehøjvej 22, 8600 Silkeborg, den 15.09.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Pelle Gorm Hansen, den 28.05.2018.
Tiltrådte:
Stephen Henry Ellwood, den 14.11.2018.
Kapitalnedsættelse besluttet 04.01.2016 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 24.036,00 til kurs 20.802,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
CVR-nummer:
32659292.
NAVN:
CAVIUS ApS.
Adresse: Julsøvej 16, 8600 Silkeborg.
Kommune: Silkeborg.
Revision:
Fratrådte:
REVISORERNE HOSTRUPHUS GODKENDT REVISIONSAKTIESELSKAB, den 28.07.2015.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33963556 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Papirfabrikken 26, 8600 Silkeborg, den 28.07.2015.
CVR-nummer:
32659292.
NAVN:
CAVIUS ApS.
Adresse: Julsøvej 16, 8600 Silkeborg.
Kommune: Silkeborg.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Tom Deichmann, den 22.07.2015, Pelle Gorm Hansen, den 22.07.2015, Kent Posselt Pedersen, den 22.07.2015.
CVR-nummer:
32659292.
NAVN:
CAVIUS ApS.
Adresse: Julsøvej 16, 8600 Silkeborg.
Kommune: Silkeborg.
Vedtægter ændret: 15.07.2015
Kapitalnedsættelse besluttet 16.06.2015 er gennemført 16.07.2015.
Kapitalen udgør herefter kr. 149.296,00.
CVR-nummer:
32659292.
NAVN:
CAVIUS ApS.
Adresse: Julsøvej 16, 8600 Silkeborg.
Kommune: Silkeborg.
Kapitalnedsættelse besluttet 16.06.2015 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 3.047,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
CVR-nummer
32659292.
NAVN:
CAVIUS ApS.
Adresse: Julsøvej 16, 8600 Silkeborg.
Kommune: Silkeborg.
Vedtægter ændret: 20.03.2015
Kapitalnedsættelse besluttet 19.02.2015 er gennemført 31.03.2015.
Kapitalen udgør herefter kr. 152.343,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 19.02.2015 udbetaling til anpartshavere kr. 10.417,00 til kurs 100,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jean-David Miquel, den 17.12.2013.
Indtrådt i bestyrelsen:
Ludovic Pierre Maurice Depoid, den 17.12.2013.
Vedtægter ændret:
31.08.2012.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Mekanikerlr Glenn Højmose, 8660 Skanderborg, den 31.08.2012, Torben Hartvigsen, den 31.08.2012, Jean-David Miquel, 8IH, 2F, Chung Yin Lane, Clearwater Bay Road, Sai Kung, Hong Kong, den 31.08.2012.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med et bestyrelsesmedlem eller af den samlede bestyrelse.
Vedtægter ændret:
20.04.2011.
Kapitalforhøjelse:
kr. 6.510,00 indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 162.760,00.
Vedtægter ændret:
15.02.2011.
Kapitalforhøjelse:
kr. 31.250,00 indbetalt kontant, kurs 2.560,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 156.250,00.
Stiftelsesdato:
21.12.2009.
Seneste vedtægtsdato:
21.12.2009.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 32564976 HØJMOSE INVEST ApS, Julsøvej 16, 8600 Silkeborg, den 21.12.2009.
Direktion:
Mekanikerlr Glenn Højmose, den 21.12.2009.
Selskabet tegnes af direktøren.
Revision:
CVR-NR. 20560495 REVISORERNE HOSTRUPHUS REGISTRERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Hostrupsgade 41, 8600 Silkeborg, den 21.12.2009.
Første regnskabsår:
21.12.2009 - 30.04.2011.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
1 registered in CVR.
P-number 1015727388Jens Juuls Vej 28, 8260 Viby J