CVR 32647790Public limited company (A/S)Computerprogrammering (621000)København ØFounded 17 Nov 2009
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LB-IT A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
7
CVR registry, 2019
Revenue
20.9M
DKK, annual report 2024
-8% on 2023
Result
+6.9M
DKK, annual report 2024
Equity
154.9M
DKK, annual report 2024
LB FORSIKRING A/SCVR 16500836, 100% of capital and votes, until 15 May 2025
Steen Holse Andersenuntil 15 May 2025
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 16500836100% of capital and votes17 Nov 2009 to 15 May 2025
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
17 Nov 2009 to 4 Nov 2026.
Aug 2019, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 10 | 9 | 11 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 9 | 7 | 2 | 1 |
| FTE | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 9 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 5 | 2 | 1 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2018 to Aug 2019.
Latest Aug 2019, published 30 Oct 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 33,675 | 32,489 | 23,729 | 22,748 | 20,928 |
| Operating profit | Not reported | -115,969 | +3,583 | -18,355 | +6,945 |
| Result for the year | -3,326 | -90,499 | +2,904 | -13,340 | +6,894 |
| Equity | 373,960 | 208,461 | 186,365 | 163,025 | 154,919 |
| Total assets | 465,481 | 261,191 | 232,481 | 200,229 | 187,579 |
| Employees (average) | 0 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 241.4% | -3.5% | -27% | -4.1% | -8% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 12.8%note 1 | -357% | 15.1% | -80.7% | 33.2% |
| EBITDA | 32,179note 1 | 31,901 | 23,112 | 22,051 | 20,211 |
| EBITDA margin | 95.6%note 1 | 98.2% | 97.4% | 96.9% | 96.6% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | -100% | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,574note 3 | -9,282note 3 | -8,709note 3 | -16,715note 3 | -17,479note 3 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cashnote 4 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 | Net cashnote 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 0.9%note 5 | -31.8%note 6 | 1.5%note 3 | -8.8%note 6 | 3.6%note 3 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 359note 7 | 0note 7 | 0note 7 | 0note 7 | 0note 7 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 1.1%note 7 | 0%note 7 | 0%note 7 | 0%note 7 | 0%note 7 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | -115,866note 3 | -60,190note 3 | -51,009note 3 | -59,163note 3 | -59,779note 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 28 Apr 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 18 Apr 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 19 Apr 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 5 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 27 Apr 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
20 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 15.05.2025 opløst ved fusion med CVR-nummer: 16500836 LB FORSIKRING A/S.
The registry published no text with this registration.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 16500836 LB FORSIKRING A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene LÆRERSTANDENS BRANDFORSIKRING A/S, VIRKE FORSIKRING A/S, BAUTA FORSIKRING A/S, RUNA FORSIKRING A/S, DANSK GRUPPEFORSIKRING A/S, DANSKE GRUNDEJERES BRANDFORSIKRING A/S, FORSIKRINGSSELSKABET DANSKE BRAND A/S, FORSIKRINGSSELSKABET SAMVIRKE A/S, LB FORSIKRING FORSIKRINGSAKTIESELSKAB, BAUTA FORSIKRING FORSIKRINGSAKTIESELSKAB, RUNA FORSIKRING FORSIKRINGSAKTIESELSKAB, LÆRERSTANDENS BRANDFORSIKRING FORSIKRINGSAKTIESELSKAB og CVR-nummer: 32647790 LB-IT A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 16500836 LB FORSIKRING A/S og CVR-nummer: 32647790 LB-IT A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Jacob Tovborg-Jensen, (næstformand), den 16.08.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anne Mette Toftegaard, den 25.03.2022.
Ny adresse: Amerika Plads 15, 2100 København Ø
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Holse Andersen, (næstformand), den 07.03.2019.
Tiltrådte:
Steen Holse Andersen, den 07.03.2019.
Direktion:
Fratrådte:
Peter Krejberg Nielsen, (adm. dir), den 07.03.2019.
Tiltrådte:
Steen Holse Andersen, (adm. dir), den 07.03.2019.
Revision:
Fratrådte:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 07.09.2018.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 ERNST & YOUNG Godkendt Revisionspartnerselskab, Osvald Helmuths Vej 4, 2000 Frederiksberg, den 07.09.2018.
Vedtægter ændret: 02.03.2017
Formål ændret: Selskabets formål er at videre- og nyudvikle Forsikringssystemet med de aktiviteter og muligheder, der er forbundet hermed.
Vedtægter ændret: 08.03.2016
Kapitalnedsættelse besluttet 08.03.2016 og gennemført 15.03.2016 dækning af underskud kr. 45.000.000,00 til kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 25.000.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Anne Mette Toftegaard (næstformand), den 25.02.2016.
Tiltrådte:
Steen Holse Andersen (næstformand), den 25.02.2016, Anne Mette Toftegaard, den 25.02.2016.
CVR-nummer
32647790.
NAVN:
LB-IT A/S.
Adresse: Farvergade 17, 1463 København K.
Kommune: København.
CVR-nummer
32647790.
NAVN:
LB-IT A/S.
Adresse: Farvergade 17, 1463 København K.
Kommune: København.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Steen Holse Andersen (næstformand), den 23.03.2015.
Tiltrådte:
Anne Mette Toftegaard (næstformand), den 23.03.2015.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Anne Mette Toftegaard, den 01.09.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Jan Kamp Justesen (formand), den 01.09.2014, Sektionsdirektør for IT Thomas Juhl, den 01.09.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jan Kamp Justesen, den 01.09.2014.
Indtrådt i direktionen:
Peter Krejberg Nielsen (adm. dir), den 01.09.2014.
Bestyrelse:
Fratrådt som næstformand tiltrådt som formand: Anne Mette Toftegaard, den 01.01.2014.
Udtrådt af bestyrelsen:
Jørn Anker-Svendsen, den 01.01.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Steen Holse Andersen (næstformand), den 01.01.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Birgitte Olsen, den 01.01.2014.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Jan Kamp Justesen (adm. dir), den 01.01.2014.
Stiftelsesdato:
17.11.2009.
Seneste vedtægtsdato:
17.11.2009.
Kapital:
kr. 70.000.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 70.000.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 65264315 LÆRERSTANDENS BRANDFORSIKRING G/S, Farvergade 17, 1463 København K, den 17.11.2009.
Bestyrelse:
Adm. Direktør Jørn Anker-Svendsen (formand), den 17.11.2009, Direktør Anne Mette Toftegaard (næstformand), den 17.11.2009, Underdirektør Jack Steen Ove Gustafsson, den 17.11.2009.
Direktion:
Økonomidirektør Birgitte Tausen, den 17.11.2009.
Selskabet tegnes af den administrerende direktør i forening med bestyrelsesformanden eller næstformanden for bestyrelsen eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 24213714 DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Weidekampsgade 6, 2300 København S, den 17.11.2009.
Første regnskabsår:
17.11.2009 - 31.12.2010.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1015690069Amerika Plads 15, 2100 København Ø