CVR 32347908Private limited company (ApS)Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)København ØFounded 20 Dec 2013
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about IMMUNITRACK ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
16
CVR registry, 2023
Gross profit
142M
DKK, annual report Dec 2024
Result
+110M
DKK, annual report Dec 2024
Equity
21.2M
DKK, annual report Dec 2024
ELI LILLY DANMARK A/SCVR 51619811, 100% of capital and votes, until 1 Jan 2026
Michael C Thompsonuntil 1 Jan 2026
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 51619811100% of capital and votes2 Oct 2023 to 1 Jan 2026
CVR 3234781966.7% to under 90% of capital and votesclass Anotified 31 Aug 201820 Dec 2013 to 31 Oct 2020
CVR 4193918425% to under 33.3% of capital and votesclass Anotified 2 Oct 20231 Nov 2020 to 2 Oct 2023
CVR 4193917625% to under 33.3% of capital and votesclass Anotified 2 Oct 20231 Nov 2020 to 2 Oct 2023
15% to under 20% of capital, 20% to under 25% of votesclass Bnotified 27 Feb 201931 Aug 2018 to 1 Oct 2020
15% to under 20% of capital and votesclass Bnotified 20 Oct 20201 Oct 2020 to 2 Oct 2023
15% to under 20% of capital and votesclass Bnotified 1 Mar 202329 Mar 2021 to 2 Oct 2023
IMMUNITRACK ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for IMMUNITRACK ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 42010847100% of capital and votes28 Dec 2020 to 1 Jan 2026
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
20 Dec 2013 to 7 Nov 2026.
Nov 2023, monthly: 16 employees, 2 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 7 | 8 | 8 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 8 | 9 | 9 | 10 | 10 | 8 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 12 | 12 | 11 | 11 | 12 | 14 | 13 | 13 | 12 | 14 | 14 | 16 | 15 | 15 | 14 | 13 | 14 | 13 | 14 | 15 | 15 | 16 | 15 | 16 | 16 | 15 | 15 | 14 | 17 | 18 | 16 | 16 |
| FTE | 1 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 6 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 | 6 | 7 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 8 | 9 | 9 | 10 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 | 11 | 11 | 11 | 10 | 12 | 10 | 12 | 11 | 10 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 12 | 13 | 14 | 13 | 2 |
| Series | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Monthly Jan 2016 to Nov 2023.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Nov 2023, published 21 Jan 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | May 2021 | May 2022 | May 2023 | Dec 2023 | Dec 2024 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 4,533 | 5,476 | 5,257 | 17,605 | 141,976 |
| Operating profit | +322 | +1,011 | -191 | +11,724 | +140,053 |
| Result for the year | +257 | +1,176 | -194 | +8,356 | +110,009 |
| Equity | 7,672 | 10,160 | 12,846 | 21,202 | 21,212 |
| Total assets | 12,493 | 15,550 | 21,096 | 31,709 | 24,769 |
| Employees (average) | 9 | 11 | 12 | 7 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 316.1% | 20.8% | -14.8% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 |
| EBITDA | 540 | 1,765 | 805 | 12,691 | 141,668 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 11.9% | 32.2% | 15.3% | 72.1% | 99.8% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 12.5% | 22.2% | 9.1% | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -4,530 | -6,129 | -2,273 | -10,133 | -4,887 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cash | Not reportednote 1 | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 9.7%note 3 | 25.8% | -2%note 4 | Not reportednote 1 | 797.7% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 285note 5 | 3,666note 5 | 5,006note 5 | 2,260note 6 | Not reportednote 7 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group. Not every period is a full year: Dec 2023 covers 7 months (1 Jun to 31 Dec 2023). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report Dec 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 30 Jun 2025
Annual report Dec 2023
1 Jun 2023 to 31 Dec 2023, published 23 Jul 2024
Annual report May 2023
1 Jun 2022 to 31 May 2023, published 10 Jul 2023
Annual report May 2022
1 Jun 2021 to 31 May 2022, published 10 Nov 2022
Annual report May 2021
1 Jun 2020 to 31 May 2021, published 30 Sep 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
24 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 01.01.2026 opløst ved fusion med CVR-nummer: 51619811 ELI LILLY DANMARK A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 51619811 ELI LILLY DANMARK A/S (fortsættende), der tillige driver virksomhed under navnene GEMELLI A/S, ELI LILLY EXPORT A/S, CVR-nummer: 32347908 IMMUNITRACK ApS (ophørende), CVR-nummer: 42010847 IASO ApS (ophørende) og CVR-nummer: 42134015 Epitopia ApS (ophørende).
Kapitalejerne i CVR-nummer: 51619811 ELI LILLY DANMARK A/S, CVR-nummer: 32347908 IMMUNITRACK ApS, CVR-nummer: 42010847 IASO ApS og CVR-nummer: 42134015 Epitopia ApS har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en erklæring om kreditorernes stilling i forbindelse med fusionen. Kreditorer, hvis fordringer er stiftet forud for bekendtgørelsen om fusionen, og for hvilke der ikke er stillet særskilt sikkerhed, kan anmelde deres fordringer senest 4 uger efter denne offentliggørelse.
Vedtægter ændret: 13.12.2024
Vedtægter ændret: 23.05.2024
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.06.2023 - 31.12.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Philip Leo Johnson, den 01.05.2024.
Tiltrådte:
Christopher Henry Anderson, den 01.05.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Philip Leo Johnson, (adm. dir), den 01.05.2024.
Tiltrådte:
Michael C Thompson, (adm. dir), den 01.05.2024.
Revision:
Fratrådte:
EY Godkendt Revisionspartnerselskab, den 01.05.2024.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 Grant Thornton, Godkendt Revisionspartnerselskab, Tronholmen 3, 2., 8960 Randers SØ, den 01.05.2024.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Karin Absalonsen, (formand), den 02.10.2023, Sune Frederik Lamdahl Justesen, den 02.10.2023, Stephan Pascal Thorgrimsen, den 02.10.2023, Li Chia Lim, den 02.10.2023, Stephen Clive Langford Gibbons, den 02.10.2023.
Tiltrådte:
Gordon James Brooks, (formand), den 02.10.2023, Michael Christopher Thompson, den 02.10.2023, Philip Leo Johnson, den 02.10.2023.
Direktion:
Fratrådte:
Stephan Pascal Thorgrimsen, den 02.10.2023.
Tiltrådte:
Philip Leo Johnson, (adm. dir), den 02.10.2023.
Revision:
Fratrådte:
National Revision Godkendte Revisorer a/s, den 02.10.2023.
Tiltrådte:
CVR-NR. 30700228 EY Godkendt Revisionspartnerselskab, Dirch Passers Allé 36, 2000 Frederiksberg, den 02.10.2023.
Vedtægter ændret: 01.03.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.03.2023.
kr. 4.500,00, indbetalt kontant, kurs 30.962,67.
Kapitalen udgør herefter kr. 125.000,00.
Vedtægter ændret: 01.09.2022
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.09.2022.
kr. 4.500,00, indbetalt kontant, kurs 33.040,89.
Kapitalen udgør herefter kr. 120.500,00.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 29.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.03.2021.
kr. 4.500,00, indbetalt kontant, kurs 29.211,56.
Kapitalen udgør herefter kr. 116.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sune Frederik Lamdahl Justesen, (formand), den 29.09.2021.
Tiltrådte:
Karin Absalonsen, (formand), den 29.09.2021, Sune Frederik Lamdahl Justesen, den 29.09.2021, Li Chia Lim, den 29.09.2021.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Robin William Berryman Campbell, den 04.03.2021.
Vedtægter ændret: 29.03.2021
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 29.03.2021.
kr. 4.500,00, indbetalt kontant, kurs 28.045,78.
Kapitalen udgør herefter kr. 111.500,00.
Vedtægter ændret: 01.11.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 01.11.2020.
kr. 4.500,00, indbetalt kontant, kurs 28.292,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 107.000,00.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Stephen Clive Langford Gibbons, den 01.11.2020.
Vedtægter ændret: 20.10.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.10.2020.
kr. 4.940,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 102.500,00.
Vedtægter ændret: 27.02.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 27.02.2019.
kr. 4.390,00, indbetalt kontant, kurs 35.995,58.
Kapitalen udgør herefter kr. 97.560,00.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 28.11.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 28.11.2018.
kr. 4.390,00, indbetalt kontant, kurs 35.995,58.
Kapitalen udgør herefter kr. 93.170,00.
Vedtægter ændret: 28.11.2018
Vedtægter ændret: 31.08.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.08.2018.
kr. 4.390,00, indbetalt kontant, kurs 35.995,58.
Kapitalen udgør herefter kr. 88.780,00.
Ny adresse: Lersø Parkallé 42, 4., 2100 København Ø
Vedtægter ændret: 18.06.2018
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 25635868 NATIONAL REVISION REGISTREREDE REVISORER A/S, Haraldsvej 60, 8960 Randers SØ, den 18.06.2018.
Vedtægter ændret: 18.05.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 18.05.2018.
kr. 4.390,00, indbetalt kontant, kurs 35.995,58.
Kapitalen udgør herefter kr. 84.390,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Sune Pletscher-Frankild, den 18.05.2018.
Tiltrådte:
Robin William Berryman Campbell, den 18.05.2018.
Vedtægter ændret: 31.08.2017
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Sune Frederik Lamdahl Justesen (formand), den 31.08.2017, Sune Pletscher-Frankild, den 31.08.2017, Stephan Pascal Thorgrimsen, den 31.08.2017.
Direktion:
Fratrådte:
Sune Frederik Lamdahl Justesen, den 31.08.2017.
Selskabet tegnes af en direktør og bestyrelsesformanden i forening.
Formål ændret: Selskabets formål er at benytte innovative tilgange, baseret på teknologiske metoder, for at kunne muliggøre fremstillingen og benyttelse af protein molekyler, og dermed beslægtet virksomhed efter ledelsens skøn
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 25635868 NATIONAL REVISION REGISTREREDE REVISORER A/S, den 30.12.2013.
Stiftelsesdato:
20.12.2013.
Seneste vedtægtsdato:
20.12.2013.
Kapital:
kr. 80.000,00.
Indbetalingsmåde:
Indbetalt kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Stephan Pascal Thorgrimsen, den 20.12.2013.
Direktion:
Sune Frederik Lamdahl Justesen, den 20.12.2013, Stephan Pascal Thorgrimsen, den 20.12.2013.
Selskabet tegnes af to direktører eller af den samlede direktion.
Revision:
CVR-NR. 25635868 NATIONAL REVISION REGISTREREDE REVISORER A/S, Haraldsvej 60, 8960 Randers SØ, den 30.12.2013.
Første regnskabsår:
20.12.2013 - 31.05.2015.
Regnskabsår:
01.06 - 31.05.
1 registered in CVR.
P-number 1018996231Lersø Parkallé 42, 2100 København Ø