CVR 31500125Private limited company (ApS)Ikke-finansielle holdingselskaber (642020)RoskildeFounded 25 Jun 2008
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about KOMPLEMENTARSELSKABET NATURENERGI 12 ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexRevenue
2.5K
EUR, annual report 2023
-19.1% on 2022
Result
+829
EUR, annual report 2023
Equity
26.6K
EUR, annual report 2023
Momentum Komplementar ApSCVR 36021241, 100% of capital and votes, until 2 Sep 2024
Kim Madsenuntil 2 Sep 2024
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 36021241100% of capital and votes1 Jan 2023 to 2 Sep 2024
25% to under 33.3% of capital and votes25 Jun 2008 to 1 Jan 2023
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 1 Jun 202325 Jun 2008 to 1 Jan 2023
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 1 Jun 202325 Jun 2008 to 1 Jan 2023
25% to under 33.3% of capital and votesnotified 1 Jun 202325 Jun 2008 to 1 Jan 2023
100% of capital and votesnotified 1 Jun 20231 Jan 2023 to 1 Jan 2023
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
25 Jun 2008 to 8 Nov 2026.
| Metric | 2019 | 2020 | 2021 | 2022 | 2023 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | Not reported | 2 | 2 | 3 | 3 |
| Gross profit | 16 | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported |
| Operating profit | +16 | +1 | 0 | +1 | +1 |
| Result for the year | +22 | +2 | 0 | +2 | +1 |
| Equity | 243 | 35 | 24 | 26 | 27 |
| Total assets | 253 | 35 | 24 | 27 | 27 |
| Employees (average) | 0 | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | Not reported | -9% | 7.4% | 75.1% | -19.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | Not reported | 47.7% | 8.7% | 41.7% | 34.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reportednote 1 | -1note 2 | -4note 2 | -2note 2 | -3note 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 1 | 2.4%note 2 | 0.4%note 2 | 4.6%note 3 | 2.8%note 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | Not reportednote 1 | -35note 2 | -24note 2 | -27note 2 | -27note 2 |
Thousands, in each report's currency. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 13 May 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 31 May 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 23 May 2022
Annual report 2020
1 Jan 2020 to 31 Dec 2020, published 31 May 2021
Annual report 2019
1 Jan 2019 to 31 Dec 2019, published 22 May 2020
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
19 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 02.09.2024 opløst ved fusion med CVR-nummer: 36021241 Momentum Komplementar ApS.
Ny adresse: c/o Momentum Energy Group A/S, Københavnsvej 81, 4000 Roskilde
Vedtægter ændret: 01.06.2023
Bestyrelse:
Fratrådte:
Carsten Fredgaard, (formand), den 01.06.2023, Lars Holme, den 01.06.2023, Erik Hoppensach Sommer, den 01.06.2023.
Tiltrådte:
Kim Madsen, den 01.06.2023.
Direktion:
Vedtægter ændret: 27.10.2020
Kapitalnedsættelse besluttet 27.10.2020 er gennemført 07.01.2021.
Kapitalen udgør herefter kr. 40.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 27.10.2020 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 85.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Revision:
Fratrådte:
CTM REVISION, STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, den 15.05.2020.
Ny adresse: c/o Momentum Gruppen A/S, Københavnsvej 81, 4000 Roskilde
Vedtægter ændret: 22.08.2016
Ny adresse: c/o Momentum Gruppen A/S, Københavnsvej 4, 4000 Roskilde
Ny kommune: Roskilde
Bestyrelse:
Fratrådte:
.
Direktion:
Fratrådte:
Erik Hoppensach Sommer, den 22.08.2016.
Tiltrådte:
Kim Madsen, den 22.08.2016.
Selskabet tegnes af direktøren eller af den samlede bestyrelse..
Vedtægter ændret: 10.08.2015
Nyt navn: KOMPLEMENTARSELSKABET NATURENERGI 12 ApS
Ny adresse: c/o Nova Forvaltning ApS, Marskvej 27, 4700 Næstved
Ny kommune: Næstved
Ny adresse:
c/o Connla Administration, Taastrup Hovedgade 72, 1., 2630 Taastrup.
Ny kommune:
Høje Taastrup.
Ny adresse:
c/o Mols Administration, Roskildevej 5, 2., 2620 Albertslund.
Ny kommune:
Albertslund.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Carsten Fredgaard, den 12.05.2010, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Lars Holme Jensen, den 12.05.2010.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirma Svendsen & Sørensen I/S, den 15.11.2010.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 33160364 SAND & MIKKELSEN REVISION, STATSAUTORISERET REVISIONSANPARTSSELSKAB, Runetoften 14, 1. sal., Hasle, 8210 Århus V, den 15.11.2010.
Ny adresse:
c/o Mols Administration, Søborg Hovedgade 27, 2870 Dyssegård.
Vedtægter ændret:
01.02.2010.
Ny adresse:
c/o Mols Administration ApS, Vangede Bygade 98, 2., 2820 Gentofte.
Ny kommune:
Gentofte.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Niels Bent Hansen, den 01.02.2010, Lone Hansen, den 01.02.2010, Morten Krogh Jensen, den 01.02.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Lars Holme Jensen (formand), den 01.02.2010, Carsten Fredgaard, den 01.02.2010, Erik Hoppensach Sommer, den 01.02.2010.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Morten Krogh Jensen, den 01.02.2010.
Indtrådt i direktionen:
Erik Hoppensach Sommer, den 01.02.2010.
Stiftelsesdato:
25.06.2008.
Seneste vedtægtsdato:
25.06.2008.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 28680147 MOLS NATURENERGI A/S, Vandkæret 9, 9560 Hadsund, den 25.06.2008.
Bestyrelse:
Direktør Niels Bent Hansen (formand), den 25.06.2008, Lone Hansen, den 25.06.2008, Morten Krogh Jensen, den 25.06.2008.
Direktion:
Morten Krogh Jensen, den 25.06.2008.
Selskabet tegnes af direktøren i forening med bestyrelsesformanden eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Revisionsfirma Svendsen & Sørensen I/S, Vestergade 56 F, 8000 Århus C, den 25.06.2008.
Første regnskabsår:
25.06.2008 - 31.12.2008.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1014524548Københavnsvej 81, 4000 Roskilde