CVR 30911520Public limited company (A/S)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)København SFounded 9 Oct 2007
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about HUMLEBÆK CENTER A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2017
Gross profit
8.2M
DKK, annual report 2025
+6.5% on 2024
Result
+3.3M
DKK, annual report 2025
Equity
63.3M
DKK, annual report 2025
Centre Holding ApSCVR 38077414, 100% of capital and votes, since 26 Oct 2016
John Olsensince 24 Feb 2026
CVR 38077414100% of capital and votessince 26 Oct 2016
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 32476856100% of capital and votesnotified 14 May 20159 Oct 2009 to 25 Oct 2016
26 Oct 2016 to 5 Nov 2026.
9 Oct 2007 to 5 Nov 2026.
Sep 2017, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 1 | No count | No count | No count | No count | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Sep 2017.
Latest Sep 2017, published 27 Nov 2017. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 23,160 | 6,689 | 7,954 | 7,651 | 8,152 |
| Operating profit | +23,128 | +6,665 | +7,927 | +7,602 | +7,978 |
| Result for the year | +15,860 | +3,330 | +15,370 | +3,031 | +3,335 |
| Equity | 38,188 | 41,518 | 56,888 | 59,919 | 63,254 |
| Total assets | 170,722 | 170,518 | 171,077 | 172,223 | 174,513 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 34.7% | -71.1% | 18.9% | -3.8% | 6.6% |
| EBITDA | 23,160 | 6,689 | 7,954 | 7,651 | 8,152 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 100% | 100% | 100% | 100% | 100% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 85,980 | 85,996 | 69,010 | 68,949 | 66,320 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 3.7x | 12.9x | 8.7x | 9x | 8.1x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 15.1% | 4.1% | 4.9% | 4.7% | 4.8% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,080note 1 | 4,058note 1 | 1,588note 1 | 1,161note 1 | 1,140note 1 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 30 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 24 Mar 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 9 Feb 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 29 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 5 Apr 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 23.04.2026
Kapitalnedsættelse besluttet 23.04.2026 er gennemført 14.07.2026.
Kapitalen udgør herefter kr. 1.000.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 23.04.2026 henlæggelse til særlig reserve kr. 79.000.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Direktion:
Fratrådte:
Adm. Direktør Lars Axeltoft Tregart, den 24.02.2026.
Tiltrådte:
Adm. direktør John Olsen, (adm. dir), den 24.02.2026.
Ny adresse: c/o TT Partners, Islands Brygge 41, 2300 København S
Ny kommune: København
Ny adresse: c/o TT Partners, Humlebæk Center 5, 3050 Humlebæk
Ny kommune: Fredensborg
Revision:
Fratrådte:
STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSSKAB HALLERUP OG CO., den 26.10.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 33771231 PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Rytterkasernen 21, 5000 Odense C, den 26.10.2016.
Vedtægter ændret: 04.11.2016
Selskabet tegnes af en direktør alene, en bestyrelsesformand alene eller af den samlede bestyrelse.
Ny adresse: c/o TT Partners, Svanemøllevej 41, 2900 Hellerup
Ny kommune: København
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Kramer, den 26.10.2016, Lilian Saremi, den 26.10.2016, Patrick De Vela, den 26.10.2016.
Tiltrådte:
direktør John Olsen, den 26.10.2016, adm.direktør Jesper Steen Tastesen (formand), den 26.10.2016, Direktør Lars Axeltoft Tregart, den 26.10.2016.
Direktion:
Fratrådte:
Patrick De Vela (adm. dir), den 26.10.2016.
Tiltrådte:
Direktør Lars Axeltoft Tregart, den 26.10.2016.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Patricia Vela, den 01.05.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Lilian Saremi, den 01.05.2012.
Ny adresse:
c/o PDV Ejendomme ApS, Humlebæk Center 24, postboks 19, 3050 Humlebæk.
Ny kommune:
Fredensborg.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Patricia De Vela, den 15.10.2011.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Patricia De Vela, den 05.07.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Camilla Gleerup (formand), den 05.07.2011.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Camilla Gleerup, den 17.01.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Lars Kramer, den 17.01.2011.
Vedtægter ændret:
01.12.2010.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Patricia De Vela, den 16.06.2010, Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Patrick De Vela, den 16.06.2010.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Patricia De Vela, den 16.06.2010.
Indtrådt i direktionen:
Patrick De Vela (adm. dir), den 16.06.2010.
Vedtægter ændret:
08.10.2009.
Ny adresse:
Virginiavej 2, 2000 Frederiksberg.
Ny kommune:
Frederiksberg.
Bestyrelse:
Tiltrådt som formand:
Patrick De Vela, den 08.10.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Patricia De Vela, den 08.10.2009.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Patrick De Vela, den 08.10.2009.
Indtrådt i direktionen:
Patricia De Vela (adm. dir), den 08.10.2009.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 79355313 THORVALD REIN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 15.05.2009.
Indtrådt i revisionen:
STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESENTSSKAB HALLERUP & CO, 1415 København K, den 15.05.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jørgen Glistrup, den 16.12.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Finn Ketting Larsen (formand), den 16.12.2008.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Finn Hasselriis, den 25.09.2008, Helle Susanne Kvist Ilskjær, den 25.09.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Camilla Gleerup, den 25.09.2008, Jørgen Glistrup, den 25.09.2008.
Vedtægter ændret:
11.01.2008.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Lise Margrethe Erichsen Madsen, den 11.01.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Helle Susanne Kvist Ilskjær, den 11.01.2008.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den administrerende direktør.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 09.10.2007 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 27966063 SH INVESTERING A/S, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato:
09.10.2007.
Kapital:
kr. 80.000.000,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 80.000.000,00 til kurs 114,56.
Bestyrelse:
Advokat Finn Hasselriis, (formand), 2900 Hellerup, den 09.10.2007, Steen Larsen, 2950 Vedbæk, den 09.10.2007, Lise Margrethe Erichsen Madsen, 3460 Birkerød, den 09.10.2007.
Direktion:
Steen Larsen, (adm. dir), 2950 Vedbæk, den 09.10.2007.
Selskabet tegnes af 2 bestyrelsesmedlemmer i forening eller af den administrerende direktør i forening med bestyrelsens formand.
Revision:
CVR-NR. 79355313 THORVALD REIN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Øster Allé 56, 3., 2100 København Ø, den 09.10.2007.
Første regnskabsår:
01.07.2007 - 31.12.2007.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1013688423Islands Brygge 41, 2300 København S