CVR 29317704Private limited company (ApS)Forskning og eksperimentel udvikling inden for naturvidenskab og teknik (721000)HerlevFounded 30 Jan 2006
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about CARDLAB ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
CVR registry, 2018
Gross profit
-653.7K
DKK, annual report 2025
Result
-1.2M
DKK, annual report 2025
Equity
87M
DKK, annual report 2025
MEMETECH A/SCVR 24208788, 33.3% to under 50% of capital and votes, since 5 Nov 2015
Frans Ravn Holding ApSCVR 41834285, 20% to under 25% of capital and votes, since 20 Jun 2023
and 2 moreJan Tügel Bisgaardsince 1 Jul 2026
CVR 2728981910% to under 15% of capital and votesclass REGULARnotified 2 Nov 2023since 9 Sep 2014
CVR 2420878833.3% to under 50% of capital and votesclass REGULARnotified 2 Nov 2023since 5 Nov 2015
CVR 4183428520% to under 25% of capital and votesnotified 29 Jun 2026since 20 Jun 2023
CVR 4296804820% to under 25% of capital and votesnotified 30 Nov 2023since 2 Nov 2023
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 514523135% to under 10% of capital and votesnotified 20 Jun 202314 Oct 2022 to 20 Jun 2023
CVR 276300305% to under 10% of capital and votesclass REGULARnotified 22 Nov 20229 Sep 2014 to 14 Oct 2022
5% to under 10% of capital and votesclass PREFERRED SHARESnotified 11 Nov 20195 Nov 2015 to 25 Nov 2019
2 Danish companies.
SubsidiaryCVR 34626189100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 3489919366.7% to under 90% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for CARDLAB ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 4120208433.3% to under 50% of capital and votes27 Feb 2020 to 14 Feb 2023
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
2 Dec 2019 to 5 Nov 2026.
30 Jan 2006 to 5 Nov 2026.
Feb 2019, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2009 | Q1 2010 | Q3 2010 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 0 | No count | No count | 1 | 1 | 3 | 3 | 3 | 3 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 2 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 1 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2009 and 2012 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q3 2010; monthly Jan 2015 to Feb 2019.
Latest Feb 2019, published 27 Apr 2019. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | -1,067 | -3,305 | -1,482 | -9,242 | -654 |
| Operating profit | -1,498 | -5,044 | -1,810 | -10,632 | -1,186 |
| Result for the year | -2,262 | -6,149 | -2,157 | -10,731 | -1,188 |
| Equity | 36,134 | 29,985 | 68,175 | 57,444 | 86,956 |
| Total assets | 67,270 | 64,299 | 84,706 | 87,374 | 99,833 |
| Employees (average) | 0 | 0 | 0 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| EBITDA | -1,067 | -3,305 | -1,482 | -9,242 | -654 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 24,271 | 5,943 | -6,643 | -19note 1 | Not reportednote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | -1.9%note 3 | -9.8%note 3 | -2.9%note 3 | Not reportednote 4 | Not reportednote 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 333note 5 | 205note 5 | 171note 5 | 68note 5 | 25note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 23,963 | 10,108 | -23,622 | -22,976note 1 | Not reportednote 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 26 Jun 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 29 Jun 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 26 Jun 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 28 Jun 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 1 Jul 2022
Partner registered as new owner of CARDLAB ApS — indicates new investment.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 1 Jan 2027.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 5 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
The newest 50 of 74 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Direktion:
Fratrådte:
Frank Sandeløv, den 08.09.2026.
Vedtægter ændret: 29.06.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.06.2026.
kr. 806.452,00, indbetalt ved ombytning af konvertible gældsbreve, kurs 620,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 14.589.223,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Kim Wagner Jørgensen, (formand), den 29.06.2026, Jesper Kjær-Christensen, den 29.06.2026.
Tiltrådte:
Lars Peter Svane Hansen, den 29.06.2026, Jesper Kjær-Christensen, (formand), den 29.06.2026.
Direktion:
Fratrådte:
Frank Sandeløv, (adm. dir), den 01.07.2026.
Tiltrådte:
Jan Tügel Bisgaard, (adm. dir), den 01.07.2026, Frank Sandeløv, den 01.07.2026.
Vedtægter ændret: 20.01.2026
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.01.2026.
kr. 606.061,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 825,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 13.782.771,00.
Vedtægter ændret: 30.11.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.11.2025.
kr. 2.699.984,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 13.176.710,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Ole Arp Nielsen, den 03.11.2025.
Tiltrådte:
Jesper Kjær-Christensen, den 04.11.2025.
Vedtægter ændret: 14.10.2025
Vedtægter ændret: 24.06.2025
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 24.06.2025.
kr. 90.910,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.476.726,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Bruun Pedersen, den 24.06.2024.
Til Erhvervsstyrelsens registrering af den 01.02.2021:
Erhvervsstyrelsen skal hermed meddele, at den tidligere foretagne registrering af revisionsselskabet CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, beror på en åbenbar nullitet, hvorfor styrelsen som følge heraf pr. dags dato har foretage en administrativ korrektion heraf.
Vedtægter ændret: 23.10.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 23.10.2023.
kr. 909.091,00, indbetalt kontant, kurs 1.100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 10.385.816,00.
Ny adresse: Hørkær 20, 2., 2730 Herlev
Bestyrelse:
Fratrådte:
Susan Ponthus Jackson, den 26.06.2023.
Tiltrådte:
Ole Arp Nielsen, den 26.06.2023.
Vedtægter ændret: 20.06.2023
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 20.06.2023.
kr. 2.758.782,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 9.476.725,00.
Revision:
Fratrådte:
BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 01.03.2021.
Vedtægter ændret: 30.06.2022
Revision:
Tiltrådte:
CVR-NR. 77926410 REVISIONSFIRMAET ALBRECHTSEN STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Lindevangs Alle 4, 2000 Frederiksberg, den 01.03.2021.
Vedtægterne er yderligere ændret
Vedtægter ændret: 08.12.2020
Revision:
Fratrådte:
GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 31.12.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Knud Højgaards Vej 9, 2860 Søborg, den 31.12.2020.
Vedtægter ændret: 08.12.2020
Bestyrelse:
Fratrådte:
Noriaki okubo, (næstformand), den 11.06.2020.
Tiltrådte:
Søren Bruun Pedersen, den 11.06.2020.
Vedtægter ændret: 04.06.2020
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.06.2020.
kr. 57.506,00, indbetalt kontant, kurs 2.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.717.943,00.
Revision:
Fratrådte:
REDMARK, STATSAUTORISERET REVISIONSKOMPLEMENTARAKTIESELSKAB, den 20.04.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 34209936 GRANT THORNTON,STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Stockholmsgade 45, 2100 København Ø, den 20.04.2020.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Tagi Hüseyn Ibrahimov, den 02.12.2019.
Tiltrådte:
Steen L. Hørdum, den 02.12.2019.
Vedtægter ændret: 25.11.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 25.11.2019.
kr. 3.000.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 6.660.437,00.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Ny adresse: Hørkær 14C, 1., 2730 Herlev
Binavne:
X-PAT II ApS UNDER REKONSTRUKTIONSBEHANDLING
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har 01.11.2019 afsluttet rekonstruktionsbehandling
Binavne:
X-PAT II ApS UNDER REKONSTRUKTIONSBEHANDLING
Vedtægter ændret: 20.06.2019
Sø- og Handelsrettens Skifteretsafdeling har 24.05.2019 indledt rekonstruktionsbehandling
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Henrik Ridiger Gerlach, den 31.03.2019, Kim Wagner Jørgensen, den 31.03.2019, Bjarne Lyngsø, (formand), den 31.03.2019, Noriaki okubo, den 31.03.2019, Ulrich Tandrup Østergaard, den 31.03.2019.
Tiltrådte:
Kim Wagner Jørgensen, (formand), den 31.03.2019, Noriaki okubo, (næstformand), den 31.03.2019, Susan Ponthus Jackson, den 31.03.2019.
Vedtægter ændret: 18.05.2018
Selskabet tegnes af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening, eller af den administrerende direktør i forening med et bestyrelsesmedlem..
Ny adresse: Hørkær 14A, 1., 2730 Herlev
Bestyrelse:
Fratrådte:
Lars Dige Pedersen (formand), den 02.04.2018.
Tiltrådte:
Bjarne Lyngsø (formand), den 02.04.2018.
Vedtægter ændret: 22.05.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 22.05.2017.
kr. 39.310,00, indbetalt kontant, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.660.437,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Vedtægter ændret: 20.11.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 10.11.2016.
kr. 24.350,00, indbetalt kontant, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.621.127,00.
Vedtægter ændret: 31.08.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.08.2016.
kr. 27.500,00, indbetalt kontant, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.596.777,00.
Vedtægter ændret: 26.08.2016
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 26.08.2016.
kr. 17.107,00, indbetalt kontant, kurs 3.085,00. kr. 26.417,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 3.085,00. kr. 4.471,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.569.277,00.
Ny adresse: Hørkær 14, 1., 2730 Herlev
Vedtægter ændret: 05.11.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 349.940,00, indbetalt kontant, kurs 3.085,00. kr. 106.600,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 5.274,48. kr. 282.842,00, indbetalt kontant, kurs 5.274,47.
Kapitalen udgør herefter kr. 3.521.282,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Noriaki okubo, den 05.11.2015.
CVR-nummer:
29317704.
NAVN:
CARDLAB ApS.
Adresse: Lyskær 3 EF., 2730 Herlev.
Kommune: Herlev.
Vedtægter ændret: 31.08.2015
Vedtægter ændret:
15.12.2014.
Vedtægter ændret:
09.09.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 47.152,00 indbetalt kontant, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.781.900,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Bjørn Oluf Skern, den 19.05.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Kim Wagner Jørgensen, den 19.05.2014.
Vedtægter ændret:
29.04.2014.
Kapitalforhøjelse:
kr. 50.900,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.734.748,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Frank Sandeløv, den 20.01.2014, Per Birger Andersen, den 20.01.2014.
Indtrådt i bestyrelsen:
Udviklingschef Karsten Ries (formand), den 20.01.2014, Bjørn Oluf Skern, den 20.01.2014.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Inger Christine Skern, den 20.01.2014.
Indtrådt i direktionen:
Luftkaptajn Frank Sandeløv (adm. dir), den 20.01.2014.
Vedtægter ændret:
16.12.2013.
Kapitalforhøjelse:
kr. 111.400,00 indbetalt kontant, kurs 3.085,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 2.683.848,00.
Ny adresse:
Lyskær 3, ef., 2730 Herlev.
Ny adresse:
Lyskær 3E-3F, 2., 2730 Herlev.
Ny kommune:
Herlev.
2 registered in CVR.
P-number 1012006167Artillerivej 90, 2300 København S
P-number 1012331920Hørkær 20, 2730 Herlev