CVR 26751578Public limited company (A/S)Ikke-finansielle holdingselskaber (642120)MiddelfartFounded 26 Aug 2002
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about F. Uhrenholt Holding A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
6
CVR registry, 2024
Gross profit
-44K
DKK, annual report 2025
-247K on 2024
Result
+12.6M
DKK, annual report 2025
Equity
109.4M
DKK, annual report 2025
Uhrenholt Holding A/SCVR 45174131, 100% of capital and votes, since 28 Oct 2024
Sune Uhrenholtsince 15 Nov 2007
CVR 45174131100% of capital and votesclass A, B, Csince 28 Oct 2024
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2675146215% to under 20% of capitalclass C, Dnotified 4 Apr 202431 Dec 2018 to 4 Apr 2024
CVR 2556908366.7% to under 90% of capital, 100% of votesclass A, B og Cnotified 28 Oct 202419 Dec 2013 to 28 Oct 2024
CVR 2557056125% to under 33.3% of capitalclass Bnotified 28 Oct 202419 Dec 2013 to 28 Oct 2024
CVR 4196999750% to under 66.7% of votesclass A1 og B1notified 3 Sep 20241 Jan 2021 to 3 Sep 2024
Ultimate controller
Holds 50% to under 66.7% of capital and 100% of votes in SU II ApS, since 11 Dec 2013
Holding company
CVR 25569083Private limited company (ApS)
Holds 66.7% to under 90% of capital and 100% of votes in Uhrenholt Holding A/S, since 28 Oct 2024
Holding company
CVR 45174131Public limited company (A/S)
Holds 100% of capital and votes in F. Uhrenholt Holding A/S, since 28 Oct 2024
This company
F. Uhrenholt Holding A/S
CVR 26751578
3 Danish companies.
SubsidiaryCVR 19095606100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 30804678100% of capital and votes
SubsidiaryCVR 45074110100% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for F. Uhrenholt Holding A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 15084731100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Nov 2024
CVR 18981009100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Nov 2024
CVR 14331697100% of capital and votes26 Aug 2002 to 18 Apr 2024
CVR 19227138100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 13925089100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 19227197100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 19227235100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 19227146100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 19227170100% of capital and votes26 Aug 2002 to 6 Sep 2022
CVR 19227200100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 Sep 2022
CVR 25591771100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591720100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591763100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 19148777100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26419751100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420199100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591399100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 19227081100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420210100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420180100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420229100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591615100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591569100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591623100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420237100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420245100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591690100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 19227006100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 19227049100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591283100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26420296100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26407133100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26407184100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26407222100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 25591712100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26407249100% of capital26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26407273100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26405734100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26405793100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 78420618100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26405823100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 26405920100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
CVR 24339513100% of capital and votes26 Aug 2002 to 1 May 2018
26 Aug 2002 to 6 Nov 2026.
26 Aug 2002 to 6 Nov 2026.
Sep 2024, monthly: 6 employees, 6 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | Jun 2016 | Sep 2016 | Mar 2017 | Jun 2017 | Sep 2017 | Mar 2018 | Jun 2018 | Sep 2018 | Dec 2018 | Mar 2019 | Jun 2019 | Sep 2019 | Dec 2019 | Mar 2020 | Jun 2020 | Sep 2020 | Dec 2020 | Mar 2021 | Jun 2021 | Sep 2021 | Dec 2021 | Mar 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Sep 2022 | Dec 2022 | Mar 2023 | Jun 2023 | Sep 2023 | Dec 2023 | Mar 2024 | Jun 2024 | Sep 2024 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 29 | 27 | 26 | 11 | 12 | 12 | 18 | 3 | No count | No count | No count | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | 1 | 1 | 5 | 1 | 1 | 5 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 5 | 1 | 6 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 5 | 1 | 6 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 7 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 | 6 |
| FTE | 27 | 25 | 23 | 19 | 8 | 10 | 14 | 1 | 0 | 0 | 0 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 | 1 | 3 | 1 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 1 | 5 | 3 | 3 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 3 | 2 | 7 | 6 | 5 | 6 | 6 | 6 | 5 | 6 | 6 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2002 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q3 2010; monthly Jan 2015 to Sep 2024.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Sep 2024, published 20 Nov 2024. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 2,431,953 | 2,971,683 | 2,982,114 | Not reported | Not reported |
| Gross profit | Not reported | Not reported | Not reported | 203 | -44 |
| Operating profit | +71,104 | +91,625 | +100,383 | -1,916 | -204 |
| Result for the year | +53,547 | +58,618 | +78,444 | +573,410 | +12,569 |
| Equity | 106,801 | 168,522 | 204,195 | 730,390 | 109,415 |
| Total assets | 543,228 | 592,124 | 597,619 | 845,901 | 163,412 |
| Employees (average) | 229 | 240 | 246,000 | 0 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 8.3% | 22.2% | 0.4% | Not reported | Not reported |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 2.9% | 3.1% | 3.4% | Not reported | Not reported |
| EBITDA | 86,901 | 103,631 | 114,365 | -1,651 | -44 |
| EBITDA margin | 3.6% | 3.5% | 3.8% | Not reported | Not reported |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 4.1% | 4.8% | 2.5% | Not reportednote 1 | Not reportednote 2 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 102,819 | 101,104 | 44,072 | 97 | 945 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.2x | 1x | 0.4x | n.m.note 3 | n.m.note 3 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 25.1% | 29.7% | 29.5% | -0.3% | 0% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 5,382 | 6,568 | 7,871 | 73note 4 | 133note 4 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 0.2% | 0.2% | 0.3% | Not reported | Not reported |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 69.3% | 14.5% | 87.8% | Not reported | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 102,819 | 101,104 | 44,072 | -838,485 | -153,222 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Group figures (koncern).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 9 Apr 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 15 Apr 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 21 Mar 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 28 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 3 Mar 2022
F. Uhrenholt Holding A/S has new leadership, a good time to reach out.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 29 Nov 2026.
F. Uhrenholt Holding A/S has changed ownership. A new strategy and new needs can be expected.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 19 Dec 2026.
A person associated with ORM ApS joined the board/management of F. Uhrenholt Holding A/S.
Signal, a Dandex estimate. Lapses 19 Dec 2026.
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Demerger (Spaltning), as the receiving company (Modtagende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
38 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Klaus Michael Vestergaard, den 21.08.2026.
Tiltrådte:
CFO Henrik Rom, den 21.08.2026.
Vedtægter ændret: 06.11.2024
Nyt navn: F. Uhrenholt Holding A/S
Nyt binavn: FUH A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Christian Vinther Christensen, den 06.11.2024, Lars Raunholt Eismark, den 06.11.2024, Tim Ørting Jørgensen, den 06.11.2024, Karen-Marie Katholm, (næstformand), den 06.11.2024, Jørgen Buhl Rasmussen, (formand), den 06.11.2024, Anders Tormod Skole-Sørensen, den 06.11.2024.
Tiltrådte:
Lars Hougaard, den 06.11.2024, Sune Uhrenholt, den 06.11.2024, Klaus Michael Vestergaard, den 06.11.2024.
Direktion:
Fratrådte:
Klaus Michael Vestergaard, den 05.11.2024.
Vedtægter ændret: 12.09.2024
Nyt navn: FUH A/S
Bestyrelse:
Fratrådte:
Uffe Uhrenholt, den 31.12.2023.
Vedtægter ændret: 24.05.2023
Selskabet tegnes af to medlemmer af direktionen i forening eller et medlem af direktionen i forening med et medlem af bestyrelsen.
Formål ændret: Selskabets formål er handel, finansiering, fabrikation og anden hermed nærmere beslægtet virksomhed.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Søren Holm Jensen, den 30.12.2022.
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Christian Vinther Christensen, den 01.09.2022, Karen-Marie Katholm, (næstformand), den 01.09.2022.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Keld Rosenbæk Demant, (næstformand), den 18.01.2022.
Vedtægter ændret: 28.12.2020
Vedtægter ændret: 31.01.2020
Direktion:
Fratrådte:
Koncerndirektør Per Toelstang, den 31.01.2020.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et medlem af bestyrelsen..
Vedtægter ændret: 31.12.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.12.2019.
kr. 2.800.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.071,43.
Kapitalen udgør herefter kr. 30.600.000,00.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Keld Rosenbæk Demant, den 29.08.2019, Frank Uhrenholt, (næstformand), den 29.08.2019.
Tiltrådte:
Keld Rosenbæk Demant, (næstformand), den 29.08.2019.
Vedtægter ændret: 31.12.2018
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 31.12.2018.
kr. 2.800.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.071,42.
Kapitalen udgør herefter kr. 27.800.000,00.
Vedtægter ændret: 26.04.2018
Selskabet tegnes af to medlemmer af direktionen i forening eller et medlem af direktionen i forening med et medlem af bestyrelsen..
Vedtægter ændret: 24.10.2016
Selskabet tegnes af to medlemmer af direktionen i forening eller den adm. direktør i forening med et medlem af bestyrelsen..
Bestyrelse:
Fratrådte:
Fritz Henrik Schur (formand), den 29.04.2016, Frank Uhrenholt, den 29.04.2016, Majse Mari-Ann Uhrenholt (næstformand), den 29.04.2016, Sune Uhrenholt, den 29.04.2016.
Tiltrådte:
Søren Holm Jensen, den 29.04.2016, Jørgen Buhl Rasmussen (formand), den 29.04.2016, Anders Tormod Skole-Sørensen, den 29.04.2016, Frank Uhrenholt (næstformand), den 29.04.2016.
Direktion:
Fratrådte:
.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Bjarne Hansen, den 31.03.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 15.08.2014.
Indtrådt i revisionen:
PRICEWATERHOUSECOOPERS STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Rytterkasernen 21, 5000 Odense C, den 15.08.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Tværkajen 5, 5000 Odense C, den 13.10.2011.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jan Rahbech, den 01.03.2011.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Flemming Ib Windfeld, den 01.03.2011.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Bjarne Hansen, den 15.11.2007.
Indtrådt i direktionen:
Group CEO/President Sune Uhrenholt (adm. dir), den 15.11.2007.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
LEO OLSEN & DALGAARD STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 22.03.2007.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Hunderupvej 116, Postboks 719, 5230 Odense M.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Vedtægter ændret:
08.05.2006.
Ny adresse:
Teglgårdsparken 106, 5500 Middelfart.
Ny kommune:
Middelfart.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jørgen Heinrich Bast, den 09.01.2006.
Indtrådt i direktionen:
Chief Executive Bjarne Hansen (adm. dir), den 09.01.2006.
Vedtægter ændret:
27.09.2005.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.10.2004 - 31.12.2005.
Vedtægter ændret:
20.05.2003.
Bestyrelse:
Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Frank Uhrenholt, den 20.05.2003.
Udtrådt af bestyrelsen:
Hans Andersen, den 20.05.2003.
Indtrådt i bestyrelsen:
Adm. direktør Fritz Henrik Schur (formand), den 20.05.2003, Chief Exceutive Bjarne Hansen, den 20.05.2003.
Ny adresse:
Faurskov Allé 6, 5560 Aarup.
Selskabet er stiftet ved spaltning, den 26.08.2002 Selskabets aktiver og gæld er overdraget fra CVR-NR. 83783710 FAURSKOV GODS A/S, der samtidig er opløst.
Seneste vedtægtsdato:
26.08.2002.
Kapital:
kr. 25.000.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 2.067.500,00, B kr. 22.932.500,00.
Indbetalingsmåde:
spaltning kr. 25.000.000,00 til kurs 305,00.
Bestyrelse:
Direktør Frank Uhrenholt, (formand), 5560 Aarup, den 26.08.2002, Direktør Majse Mari-Ann Uhrenholt, (næstformand), 5560 Aarup, den 26.08.2002, Direktør Hans Andersen, 5560 Aarup, den 26.08.2002, Sales manager Sune Uhrenholt, 5853 Ørbæk, den 26.08.2002, Uffe Uhrenholt, 1364 København K, den 26.08.2002.
Direktion:
Direktør Jørgen Heinrich Bast, (adm. dir), 5210 Odense NV, den 26.08.2002.
Selskabet tegnes af en direktør i forening med et medlem af bestyrelsen eller af to medlemmer af bestyrelsen i forening.
Revision:
CVR-NR. 20225734 LEO OLSEN & DALGAARD STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Hunderupvej 116, 5230 Odense M, den 26.08.2002.
Første regnskabsår:
01.10.2001 - 30.09.2002.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
2 registered in CVR.
P-number 1014569347Lansen 19, 9230 Svenstrup J
P-number 1009280495Teglgårdsparken 106, 5500 Middelfart