CVR 26120470Private limited company (ApS)Overfladebehandling af metal (256100)RødovreFounded 1 Jul 2001
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about FARVESALG ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
6
CVR registry, 2008
Gross profit
199.2K
DKK, annual report 2018
-11.4% on 2017
Result
+96.5K
DKK, annual report 2018
Equity
735.5K
DKK, annual report 2018
FARVESALG ApSCVR 21480401, 100% of capital and votes, until 27 Feb 2019
Christian Ravnuntil 27 Feb 2019
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
50% to under 66.7% of capital and votes22 Feb 2017 to 22 Feb 2017
CVR 21480401100% of capital and votes1 Jan 2019 to 27 Feb 2019
CVR 31860105100% of capital and votes2 Feb 2009 to 17 Apr 2016
CVR 32060544100% of capital and votesnotified 1 Jan 20191 Jan 2016 to 1 Jan 2019
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Jul 2001 to 6 Nov 2026.
Q1 2009, quarterly: no employee count, 4 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Q4 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | Q1 2009 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | No count | 3 | 4 | 4 | 6 | 5 | 4 | 6 | No count |
| FTE | 0 | 2 | 3 | 4 | 4 | 4 | 3 | 5 | 4 |
| Series | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2002 to 2008; quarterly Q4 2001 and Q1 2009.
Latest Q1 2009, published 2 Sep 2009. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 | 2018 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | 1,323 | 190 | 225 | 199 |
| Operating profit | -9 | +164 | +166 | +150 | +129 |
| Result for the year | -7 | +302 | +127 | +97 | +96 |
| Equity | 113 | 415 | 542 | 639 | 736 |
| Total assets | 121 | 1,778 | 2,700 | 2,356 | 1,765 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | Not reported | Not reported | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reportednote 1 | n.m.note 2 | 2.5% | 18.4% | -11.1% |
| EBITDA | Not reportednote 3 | 186 | 190 | 225 | 198 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reportednote 1 | 14% | 100% | 100% | 99.3% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reportednote 4 | -421note 5 | -1,002note 5 | -288note 5 | -670note 5 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reportednote 4 | Net cashnote 5 | Net cashnote 5 | Net cashnote 5 | Net cashnote 5 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reportednote 4 | Not reportednote 6 | n.m.note 7 | n.m.note 7 | 48.5%note 5 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reportednote 8 | 70note 9 | Not reportednote 10 | 180note 9 | 90note 9 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | Not reportednote 4 | -449note 5 | -218note 5 | -970note 5 | -753note 5 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2018
1 Jan 2018 to 31 Dec 2018, published 1 Mar 2019
Annual report 2017
1 Jan 2017 to 31 Dec 2017, published 2 Mar 2018
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 8 Mar 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 7 Mar 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 4 Mar 2015
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 6 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
21 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 27.02.2019 opløst ved fusion med CVR-nummer: 21480401 MILJØ EKSPERTEN ApS.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Brian Bøllingtoft, den 27.02.2017, Bent Ove Larsen, den 27.02.2017.
Tiltrådte:
Johnny Basse, den 27.02.2017, Jan Skaaning, den 27.02.2017.
Vedtægter ændret:
15.10.2014.
Nye binavne:
C. MØLLMANNS FARVESALG ApS, MØLLMANNS FARVESALG ApS.
Vedtægter ændret:
15.10.2014.
Nyt navn:
FARVESALG ApS.
Nye binavne:
FARVESALG.DK ApS, MALERSALG ApS, MALERSALG.DK ApS.
Slettet binavn: TOKOMPINDUSTRILAK ApS.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Civilingeniør Lars Oscar Jönsson (formand), den 15.10.2014.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 13.10.2011.
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Tværkajen 5, 5000 Odense C, den 13.10.2011.
Vedtægter ændret:
13.02.2009.
Nyt navn:
SALGSSELSKAB 3 AF 12/2 2009 ApS.
Nyt binavn: TOKOMPINDUSTRILAK ApS (SALGSSELSKAB 3 AF 12/2 2009 ApS).
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Steen Bryde, den 02.02.2009, Per Rix, den 03.02.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Brian Bøllingtoft, den 03.02.2009, Direktør Bent Ove Larsen, den 03.02.2009, Christian Ravn, den 03.02.2009.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
DELOITTE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Tværkajen 5, postboks 10, 5000 Odense C, den 03.02.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Brian Søholt Petersen, den 09.12.2008.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Brian Søholt Petersen, den 09.12.2008.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 24247724 HORWATH REVISORERNE STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB, den 24.11.2008.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Jørgen Damberg, den 01.12.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Koncerndirektør Steen Bryde, den 01.12.2008, Koncerndirektør Brian Søholt Petersen, den 01.12.2008.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Jens Jørgen Damberg, den 01.12.2008.
Indtrådt i direktionen:
Koncerndirektør Brian Søholt Petersen, den 01.12.2008.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Steen Bryde, den 01.12.2008, Brian Søholt Petersen, den 01.12.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Jens Jørgen Damberg, den 01.12.2008.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Brian Søholt Petersen, den 01.12.2008.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Jens Jørgen Damberg, den 01.12.2008.
Vedtægter ændret:
02.11.2006.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Klaus Elkjær Rasmussen (formand), den 02.11.2006, Koncerndirektør Steen Bryde, den 02.11.2006, Adminisrerende direktør Brian Søholt Petersen, den 02.11.2006, Christian Ravn, den 02.11.2006, Direktør Per Rix, den 02.11.2006.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Kim Vestergaard Laustsen, den 02.11.2006, Per Rix, den 02.11.2006.
Indtrådt i direktionen:
Adminisrerende direktør Brian Søholt Petersen (adm. dir), den 02.11.2006, Christian Ravn, den 02.11.2006.
Selskabet tegnes af én direktør alene eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 24247724 REVISORERNE STRANDVEJEN 58 STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB, Strandvejen 58, postboks 170, 2900 Hellerup, den 27.11.2003.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 24247724 REVISORERNE STRANDVEJEN 58 STATSAUTORISERET REVISIONSINTERESSENTSKAB, den 27.11.2003.
Vedtægter ændret:
22.10.2001.
Nyt navn:
2KOMP INDUSTRILAKERING ApS.
Ny adresse:
Hadsundvej 15, 2610 Rødovre.
Ny kommune:
Rødovre.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Victor Christoffersen, den 10.10.2001.
Indtrådt i direktionen:
Direktør Kim Vestergaard Laustsen, den 10.10.2001, Direktør Per Rix, den 10.10.2001.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Karl Alfred Brylle Larsen, den 10.10.2001.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 20436034 IN-REVISION STATSAUTORISEREDE REVISORER A/S, Strandagervej 25, 2900 Hellerup.
Stiftelsesdato:
01.07.2001.
Seneste vedtægtsdato:
01.07.2001.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
CVR-NR. 73233313 ASX 4050 ApS, c/o adv. Victor Christoffersen, Rosenborggade 3, 1130 København K, den 01.07.2001.
Direktion:
Advokat Victor Christoffersen, den 01.07.2001.
Selskabet tegnes af een direktør.
Revision:
Statsautoriseret revisor Karl Alfred Brylle Larsen, 1634 København V, den 01.07.2001.
Første regnskabsår:
01.07.2001 - 31.12.2002.
Regnskabsår:
01.01 - 31.12.
1 registered in CVR.
P-number 1008534930Hadsundvej 15, 2610 Rødovre