CVR 26063655Public limited company (A/S)Bogføring og revision; skatterådgivning (692000)SvendborgFounded 1 Jun 2001
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about LLM STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
3
CVR registry, Aug 2026
-10 (-76.9%) over 12 months
Gross profit
8.3M
DKK, annual report 2025
-1.9% on 2024
Result
+756.2K
DKK, annual report 2025
Equity
2.3M
DKK, annual report 2025
Heitmann, Statsautoriseret RevisionsanpartsselskabCVR 26985161, 50% to under 66.7% of capital and votes, since 1 Jul 2008
LCH Invest, godkendt revisionsanpartsselskabCVR 29538557, 20% to under 25% of capital and votes, since 15 Jan 2020
and 2 moreMorten Heitmannsince 15 Jan 2020
The annual report for the year ending 31 Dec 2025 was due by 30 Jun 2026 and is not in CVR. Dandex estimate, computed 4 Nov 2026.
CVR 2698516150% to under 66.7% of capital and votesclass anotified 4 Jan 2017since 1 Jul 2008
CVR 2953855720% to under 25% of capital and votesclass A B Cnotified 6 Mar 2020since 15 Jan 2020
10% to under 15% of capital and votesclass cnotified 14 Oct 2019since 30 Sep 2019
CVR 3830087310% to under 15% of capital and votesclass bsince 4 Jan 2017
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2714051320% to under 25% of capital and votesclass anotified 1 Mar 20201 Jul 2008 to 1 Mar 2020
Ultimate controller
Holds 100% of capital and votes in Heitmann, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab, since 1 Feb 2003
Holding company
Heitmann, Statsautoriseret Revisionsanpartsselskab
CVR 26985161Private limited company (ApS)
Holds 50% to under 66.7% of capital and votes in LLM STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, since 1 Jul 2008
This company
LLM STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB
CVR 26063655
1 Danish company.
Subsidiary or joint ventureCVR 4612589450% to under 66.7% of capital and votes
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for LLM STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR. CVR holds more related companies than one search reads, so the list may be partial.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Jun 2001 to 4 Nov 2026.
1 Jun 2001 to 4 Nov 2026.
Aug 2026, monthly: 3 employees, 3 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 | Dec 2017 | Jan 2018 | Feb 2018 | Mar 2018 | Apr 2018 | May 2018 | Jun 2018 | Jul 2018 | Aug 2018 | Sep 2018 | Oct 2018 | Nov 2018 | Dec 2018 | Jan 2019 | Feb 2019 | Mar 2019 | Apr 2019 | May 2019 | Jun 2019 | Jul 2019 | Aug 2019 | Sep 2019 | Oct 2019 | Nov 2019 | Dec 2019 | Jan 2020 | Feb 2020 | Mar 2020 | Apr 2020 | May 2020 | Jun 2020 | Jul 2020 | Aug 2020 | Sep 2020 | Oct 2020 | Nov 2020 | Dec 2020 | Jan 2021 | Feb 2021 | Mar 2021 | Apr 2021 | May 2021 | Jun 2021 | Jul 2021 | Aug 2021 | Sep 2021 | Oct 2021 | Nov 2021 | Dec 2021 | Jan 2022 | Feb 2022 | Mar 2022 | Apr 2022 | May 2022 | Jun 2022 | Jul 2022 | Aug 2022 | Sep 2022 | Oct 2022 | Nov 2022 | Dec 2022 | Jan 2023 | Feb 2023 | Mar 2023 | Apr 2023 | May 2023 | Jun 2023 | Jul 2023 | Aug 2023 | Sep 2023 | Oct 2023 | Nov 2023 | Dec 2023 | Jan 2024 | Feb 2024 | Mar 2024 | Apr 2024 | May 2024 | Jun 2024 | Jul 2024 | Aug 2024 | Sep 2024 | Oct 2024 | Nov 2024 | Dec 2024 | Jan 2025 | Feb 2025 | Mar 2025 | Apr 2025 | May 2025 | Jun 2025 | Jul 2025 | Aug 2025 | Sep 2025 | Oct 2025 | Nov 2025 | Dec 2025 | Jan 2026 | Feb 2026 | Mar 2026 | Apr 2026 | May 2026 | Jun 2026 | Jul 2026 | Aug 2026 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 7 | 9 | 10 | 12 | 12 | 10 | 10 | 12 | 14 | No count | No count | No count | No count | 13 | 11 | 14 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 12 | 13 | 12 | 12 | 13 | 12 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 13 | 13 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 12 | 13 | 13 | 14 | 14 | 15 | 16 | 16 | 15 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 14 | 16 | 17 | 16 | 16 | 16 | 16 | 16 | 15 | 16 | 15 | 14 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 12 | 14 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 11 | 12 | 12 | 12 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| FTE | 3 | 8 | 9 | 11 | 10 | 9 | 10 | 11 | 12 | 13 | 13 | 12 | 12 | 11 | 11 | 12 | 12 | 11 | 12 | 12 | 12 | 11 | 11 | 10 | 10 | 9 | 9 | 10 | 9 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 11 | 10 | 10 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 11 | 12 | 11 | 11 | 11 | 11 | 12 | 13 | 13 | 11 | 13 | 12 | 12 | 13 | 12 | 12 | 12 | 11 | 12 | 12 | 10 | 10 | 10 | 11 | 12 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 12 | 12 | 11 | 11 | 10 | 11 | 11 | 12 | 14 | 14 | 14 | 13 | 14 | 14 | 14 | 14 | 13 | 14 | 13 | 13 | 13 | 12 | 13 | 13 | 13 | 13 | 13 | 11 | 12 | 12 | 11 | 12 | 12 | 11 | 13 | 12 | 12 | 12 | 12 | 11 | 12 | 10 | 10 | 11 | 11 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 | 3 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2001 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Aug 2026.
CVR changed its monthly method in Oct 2019, so a step at that month need not be real.
Latest Aug 2026, published 21 Oct 2026. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 8,624 | 8,391 | 8,364 | 8,485 | 8,321 |
| Operating profit | +1,163 | +1,262 | +812 | +917 | +949 |
| Result for the year | +924 | +982 | +631 | +736 | +756 |
| Equity | 1,925 | 2,027 | 1,717 | 2,043 | 2,350 |
| Total assets | 5,635 | 5,313 | 5,212 | 5,378 | 5,536 |
| Employees (average) | 12 | 12 | 13 | 14 | 13 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 6% | -3.3% | -0.3% | 1.5% | -1.9% |
| EBITDA | 1,318 | 1,402 | 983 | 1,148 | 1,105 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 15.3% | 16.7% | 11.8% | 13.5% | 13.3% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | 0% | 8.3% | 7.7% | -7.1% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | -468 | -364 | -43note 1 | -785note 1 | -584note 1 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Net cash | Net cash | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 | Net cashnote 1 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 68.8% | 63.1% | 37.5%note 1 | 49.4%note 1 | 48.9%note 1 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 175note 2 | 227note 2 | 368note 2 | 89note 2 | 90note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jul 2024 to 30 Jun 2025, published 4 Nov 2025
Annual report 2024
1 Jul 2023 to 30 Jun 2024, published 31 Oct 2024
Annual report 2023
1 Jul 2022 to 30 Jun 2023, published 10 Nov 2023
Annual report 2022
1 Jul 2021 to 30 Jun 2022, published 25 Oct 2022
Annual report 2021
1 Jul 2020 to 30 Jun 2021, published 10 Nov 2021
Each registered value from the day it took effect, newest first.
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Vedtægter ændret: 31.05.2026
Regnskabsår ændret til: 01.01 - 31.12
Omlægningsperiode: 01.07.2025 - 31.12.2026
Vedtægter ændret: 31.01.2026
Formål ændret: Selskabets formål er at eje andele i revisionsvirksomheder for statsautoriserede revisorer, at fungere som holdingselskab samt foretage investering i værdipapirer i øvrigt.
Vedtægter ændret: 15.01.2026
Nyt navn: LLM STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB
Vedtægter ændret: 10.03.2021
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Tranberg Jensen, (formand), den 23.09.2020, Louise Jørgensen, den 23.09.2020.
Tiltrådte:
Morten Heitmann, den 23.09.2020, Louise Jørgensen, (formand), den 23.09.2020.
Vedtægter ændret: 01.03.2020
Kapitalnedsættelse besluttet 15.01.2020 er gennemført 06.03.2020.
Kapitalen udgør herefter kr. 400.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 15.01.2020 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 100.000,00 til kurs 1.292,13.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Morten Heitmann, (formand), den 15.01.2020, Torben Tranberg Jensen, den 15.01.2020.
Tiltrådte:
Laila Charlotte Hansen, den 15.01.2020, Torben Tranberg Jensen, (formand), den 15.01.2020.
Direktion:
Fratrådte:
Torben Tranberg Jensen, den 15.01.2020.
Tiltrådte:
Morten Heitmann, den 15.01.2020.
Vedtægter ændret: 30.09.2019
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 30.09.2019.
kr. 50.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 24.04.2019 er gennemført 14.10.2019.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 24.04.2019 udbetaling til aktionær anpartshaver kr. 50.000,00 til kurs 650,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bente Gjesing Elsborg, den 30.08.2018.
Tiltrådte:
Torben Tranberg Jensen, den 30.08.2018.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Bente Gjesing Elsborg, den 29.08.2018.
Tiltrådte:
Torben Tranberg Jensen, den 29.08.2018.
Vedtægter ændret: 04.01.2017
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 04.01.2017.
kr. 100.000,00, indbetalt kontant, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 01.12.2016 er gennemført 09.01.2017.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser.
Bestyrelse:
Fratrådte:
Torben Tranberg Jensen, den 04.01.2017.
Tiltrådte:
Louise Jørgensen, den 04.01.2017.
Direktion:
Fratrådte:
.
Kapitalnedsættelse besluttet 01.12.2016 henlæggelse til særlig reserve kr. 225.000,00 til kurs 100,00.
Virksomhedens kreditorer opfordres til at indberette deres krav til virksomheden. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal indberettes senest 4 uger fra dags dato.
Vedtægter ændret: 16.08.2016
Selskabet tegnes af en direktør eller af formanden for bestyrelsen i forening med et bestyrelsesmedlem..
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Per Skaarup Rasmussen, den 14.02.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Reg. revisor Bente Gjesing Elsborg, den 14.02.2011.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Anny Rudbæk Jensen, den 30.06.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Registreret Revisor Per Skaarup Rasmussen, den 30.06.2009.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 25469496 HENRIK IVERSEN & PARTNERE A/S, den 15.02.2008.
Indtrådt i revisionen:
REVISIONSFIRMAET P. SØBY A/S STATSAUTORISERET REVISOR, 5260 Odense S, den 15.02.2008.
Ny adresse:
Ryttervej 4, 5700 Svendborg.
Ny adresse:
Vestergade 165D, postboks 208, 5700 Svendborg.
Vedtægter ændret:
19.06.2003.
Kapitalforhøjelse:
kr. 125.000,00 indbetalt kontant, kurs 140,80.
Kapitalen udgør herefter kr. 625.000,00.
Vedtægter ændret:
26.07.2001.
Ny adresse:
Vestergade 165, postboks 208, 5700 Svendborg.
Ny kommune:
Svendborg.
Stiftelsesdato:
01.06.2001.
Seneste vedtægtsdato:
01.06.2001.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 500.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Statsaut. revisor Torben Tranberg Jensen, den 01.06.2001.
Bestyrelse:
Statsautoriseret revisor Morten Heitmann (formand), den 01.06.2001, Anny Rudbæk Jensen, den 01.06.2001, Statsaut. revisor Torben Tranberg Jensen, den 01.06.2001.
Direktion:
Statsaut. revisor Torben Tranberg Jensen, den 01.06.2001.
Selskabet tegnes af en direktør eller en af den samlede bestyrelse.
Revision:
CVR-NR. 25469496 REVISIONSFIRMAET HENRIK IVERSEN & BØRGE NIELSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Thujavej 43, 5250 Odense SV, den 01.06.2001.
Første regnskabsår:
01.06.2001 - 30.06.2002.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
2 registered in CVR.
P-number 1018097881Torvet 2, 5900 Rudkøbing
P-number 1008470150Ryttervej 4, 5700 Svendborg