CVR 15651687Public limited company (A/S)Produktion af kød- og fjerkrækødprodukter (101300)Esbjerg NFounded 20 Nov 1991
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about Farre A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2016
Gross profit
289.8K
DKK, annual report 2017
-99% on 2016
Result
+2.3M
DKK, annual report 2017
Equity
17.3M
DKK, annual report 2017
P. AA. HOLDING ApSCVR 34613184, 100% of capital and votes, until 6 Oct 2017
Peter Aalbækuntil 6 Oct 2017
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 2005284825% to under 33.3% of capital and votes31 Dec 2014 to 18 Sep 2016
CVR 34613184100% of capital and votesnotified 19 Sep 201625 Nov 2014 to 6 Oct 2017
Farre A/S holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for Farre A/S as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 2984277950% to under 66.7% of capital and votes15 Apr 2008 to 5 Oct 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
20 Nov 1991 to 8 Nov 2026.
Mar 2016, monthly: 1 employee, 1 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 8 | 10 | 12 | 18 | 16 | 21 | 27 | 38 | 44 | 44 | 55 | 39 | 45 | No count | No count | No count | No count | 47 | 45 | 43 | 57 | 55 | 29 | 49 | 31 | 34 | 13 | 9 | 7 | 5 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| FTE | 6 | 8 | 8 | 10 | 12 | 14 | 16 | 19 | 23 | 29 | 34 | 37 | 35 | 40 | 38 | 38 | 38 | 40 | 37 | 34 | 48 | 37 | 26 | 37 | 29 | 15 | 10 | 8 | 6 | 5 | 3 | 1 | 1 | 1 | 1 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Mar 2016.
Latest Mar 2016, published 3 Jun 2016. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 | 2017 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 25,273 | 24,292 | 61,763 | 27,742 | 290 |
| Operating profit | +4,228 | +2,842 | +32,916 | +26,978 | +274 |
| Result for the year | +1,855 | +2,015 | +24,282 | +21,327 | +2,322 |
| Equity | 28,847 | 30,534 | 4,680 | 26,007 | 17,329 |
| Total assets | 63,346 | 63,866 | 99,337 | 26,362 | 17,529 |
| Employees (average) | Not reported | Not reported | 54 | 5 | 0 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | -12.7% | -3.9% | 154.3% | -55.1% | -99% |
| EBITDA | 8,001 | 6,565 | 36,242 | 27,060 | 287 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 31.7% | 27% | 58.7% | 97.5% | 99% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 31.7% | -90.7% | Not reportednote 1 |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 15,556 | 19,991 | 25,181 | -23,313 | -8,837note 2 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.9x | 3x | 0.7x | Net cash | Net cashnote 2 |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 6.4% | 5.2% | 63.3% | 50.7% | 3.5%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 3,001 | 6,358 | 12,058 | 1,401 | 0note 3 |
| FCFF / EBITDA (pengestrømskonvertering) | 17.3% | -17.6% | -184.9% | 331.8% | Not reported |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 15,556 | 19,991 | 25,181 | -23,283 | -13,194note 2 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may.
Annual report 2017
1 May 2016 to 30 Apr 2017, published 12 Sep 2017
Annual report 2016
1 May 2015 to 30 Apr 2016, published 26 Sep 2016
Annual report 2015
1 May 2014 to 30 Apr 2015, published 11 Aug 2015
Annual report 2014
1 May 2013 to 30 Apr 2014, published 9 Jul 2014
Annual report 2013
1 May 2012 to 30 Apr 2013, published 5 Jul 2013
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 8 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
28 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 06.10.2017 opløst ved fusion med CVR-nummer: 34613184 P. AA. HOLDING ApS.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 34613184 P. AA. HOLDING ApS (fortsættende) og CVR-nummer: 15651687 Farre A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 34613184 P. AA. HOLDING ApS og CVR-nummer: 15651687 Farre A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Vedtægter ændret: 23.09.2016
Formål ændret: Selskabets formål er at eje aktier i datterselskabet Gourmandiet A/S, koncept- og produktudvikling af fødevarer og hertil knyttede aktiviteter samt kapitalanlæg og finansiering.
Ny adresse: c/o Martinsen, Edison Park 4, 6715 Esbjerg N
Ny kommune: Esbjerg
CVR-nummer
15651687.
NAVN:
AALBÆK SPECIALITETER A/S.
Adresse: Stilbjergvej 4A, 7190 Billund.
Kommune: Billund.
Vedtægter ændret: 06.05.2015
Nyt navn: Farre A/S
Slettet binavn: FARRE A/S
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Direktion:
Fratrådte:
Mads Mikkel Vigø Quistgaard (adm. dir), den 01.05.2015.
Tiltrådte:
Peter Aalbæk, den 01.05.2015.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Peter Aalbæk, den 05.03.2013, Henry Gammelgaard Franzen, den 05.03.2013.
Indtrådt i direktionen:
Adm.direktør Mads Mikkel Vigø Quistgaard (adm. dir), den 05.03.2013.
Vedtægter ændret:
02.07.2012.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Eybye Sørensen, den 02.07.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Nete Bech Lauridsen Tinning, den 02.07.2012.
Vedtægter ændret:
06.10.2011.
Nyt navn:
AALBÆK SPECIALITETER A/S.
Nyt binavn: FARRE A/S.
Slettet binavn: AALBÆK SPECIALITETER A/S.
Vedtægter ændret:
24.03.2011.
Nyt binavn: AALBÆK SPECIALITETER A/S.
Vedtægter ændret:
21.06.2010.
Aktieselskabet tegnes af 1 direktør samt et bestyrelsesmedlem i forening, eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 08.10.2009.
Indtrådt i revisionen:
MARTINSEN STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Kirkegade 9, 6700 Esbjerg, den 08.10.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Aase Kathrine Ålbæk, den 22.06.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Analysekons Jens Eybye Sørensen, den 22.06.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jørgen Jensen, den 30.06.2008.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Jørgen Lauridsen Jensen (formand), den 30.06.2008.
Vedtægter ændret:
22.04.2007.
Ny adresse:
Stilbjergvej 4 A, 7190 Billund.
Ny kommune:
Billund.
Ved kommunalreformen den 1. januar 2007 er hjemstedskommunen ændret.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Niels Ingemann Møller, den 22.04.2002.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Mogens Jørgensen, den 22.04.2002.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Ekspedient Aase Kathrine Ålbæk, den 02.07.2001.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Aase Kathrine Ålbæk, den 02.07.2001, den 02.07.2001.
Indtrådt i direktionen:
Slagtermester Peter Aalbæk, den 02.07.2001, Salgsdirektør Henry Gammelgaard Franzen, den 02.07.2001.
Bestyrelse:
Fratrådt som formand, men forbliver i bestyrelsen: Egon Ålbæk.
Indtrådt i bestyrelsen:
Fabrikant Jørgen Jensen (formand), den 15.01.2001.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jens Kampmann, den 15.01.2001.
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Niels Ingemann Møller, den 15.01.2001.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 19516644 H. MARTINSEN, ESBJERG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB,.
Indtrådt i revisionen:
H. MARTINSEN, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kirkegade 9, postboks 370, 6700 Esbjerg.
Vedtægter ændret:
29.09.2000.
Kapitalforhøjelse:
kr. 185.000,00 indbetalt kontant, kurs 1.625,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 685.000,00.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Direktør Jens Kampmann, den 29.09.2000.
Vedtægter ændret:
07.12.1999.
Kapitalforhøjelse kr. 300.000,00: kr. 77.334,00 indbetalt kontant, kurs 1.000,00, kr. 222.666,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Selskabet er omdannet til et A/S med CVR-nr 15651687.
NAVN: FARRE A/S.
ADRESSE: Anlægsvej 3, Farre, 7323 Give.
Kommune:
Give.
Kapital kr. 500.000,00.
Bestyrelse:
Slagtermester Egon Ålbæk (formand), Slagtersvend Peter Aalbæk, Henry Gammelgaard Franzen.
Direktion:
Ekspedient Aase Kathrine Ålbæk.
Selskabet tegnes af 1 direktør samt et bestyrelsesmedlem i forening, eller af den samlede bestyrelse.
Revision:
H. MARTINSEN, ESBJERG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kirkegade 9, 6700 Esbjerg.
Regnskabsår:
01.05 - 30.04.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Statsaut. revisor Werner Mikkelsen, den 01.06.1999.
Indtrådt i revisionen:
H. MARTINSEN, ESBJERG STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Kirkegade 9, 6700 Esbjerg, den 01.06.1999.
Vedtægter ændret:
11.06.1996.
Kapitalforhøjelse:
kr. 100.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Stiftelsesdato:
20.11.1991
Seneste vedtægtsdato:
20.11.1991
Kapital:
kr. 100.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 48.000,00 til kurs 100,00, i værdier kr. 52.000,00 til kurs 100,00
Stiftere:
Ekspedient Aase Aalbæk, Slagtermester Egon Aalbæk, Slagtersvend Peter Aalbæk
Direktion:
Ekspedient Aase Aalbæk, Slagtermester Egon Aalbæk
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Statsaut. revisor Werner Mikkelsen, 7100 Vejle
Første regnskabsår:
20.11.1991 - 30.04.1993
Regnskabsår:
01.05 - 30.04
2 registered in CVR.
P-number 1011764947Edison Park 4, 6715 Esbjerg N
P-number 1000955412Anlægsvej 3, 7323 Give