CVR 14278370Private limited company (ApS)Engroshandel med reservedele og tilbehør til motorkøretøjer (453100)Odense SVFounded 29 Jun 1990
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about AU2PARTS FYN ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
19
CVR registry, 2017
Gross profit
8.3M
DKK, annual report 2016
+7.4% on 2015
Result
+392.9K
DKK, annual report 2016
Equity
5.3M
DKK, annual report 2016
AKTIESELSKABET CARL CHRISTENSENCVR 41994010, 100% of capital and votes, until 27 Nov 2017
Poul Lunduntil 27 Nov 2017
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 41994010100% of capital and votesclass A29 Jun 1990 to 27 Nov 2017
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
29 Jun 1990 to 7 Nov 2026.
Nov 2017, monthly: 20 employees, 17 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | 1997 | 1998 | 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 | May 2016 | Jun 2016 | Jul 2016 | Aug 2016 | Sep 2016 | Oct 2016 | Nov 2016 | Dec 2016 | Jan 2017 | Feb 2017 | Mar 2017 | Apr 2017 | May 2017 | Jun 2017 | Jul 2017 | Aug 2017 | Sep 2017 | Oct 2017 | Nov 2017 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | 12 | 11 | 9 | 9 | 9 | 9 | 13 | 13 | 11 | 11 | 11 | 8 | 8 | No count | No count | No count | No count | 8 | 13 | 12 | 20 | 20 | 22 | 21 | 21 | 21 | 20 | 21 | 21 | 19 | 19 | 20 | 19 | 19 | 19 | 19 | 20 | 20 | 20 | 20 | 20 | 19 | 20 | 19 | 20 | 19 | 20 | 21 | 21 | 19 | 18 | 17 | 19 | 19 | 20 | 20 |
| FTE | 7 | 6 | 7 | 7 | 6 | 7 | 9 | 10 | 11 | 10 | 10 | 8 | 7 | 8 | 7 | 6 | 7 | 7 | 9 | 9 | 17 | 19 | 20 | 19 | 20 | 19 | 18 | 17 | 17 | 19 | 18 | 18 | 17 | 18 | 18 | 18 | 19 | 18 | 19 | 15 | 18 | 18 | 18 | 19 | 18 | 18 | 19 | 19 | 18 | 18 | 17 | 14 | 15 | 17 | 17 | 17 |
| Series | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 1997 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Nov 2017.
Latest Nov 2017, published 23 Jan 2018. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 | 2016 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | 3,742 | 3,773 | 4,499 | 7,731 | 8,305 |
| Operating profit | +263 | +186 | -2,190 | +166 | +360 |
| Result for the year | +279 | +215 | -1,595 | +109 | +393 |
| Equity | 1,163 | 1,378 | -217 | 4,892 | 5,285 |
| Total assets | 5,634 | 6,980 | 11,275 | 12,884 | 14,042 |
| Employees (average) | Not reported | 10 | Not reported | Not reported | 19 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | 12.4% | 0.8% | 19.2% | 71.8% | 7.4% |
| EBITDA | 481 | 379 | -1,777 | 574 | 892 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | 12.9% | 10.1% | -39.5% | 7.4% | 10.7% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | Not reportednote 1 | 0% | Not reportednote 1 | Not reportednote 1 | 0% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 912 | 1,135 | 713 | 1,090 | 3,895 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 1.9x | 3x | n.m.note 2 | 1.9x | 4.4x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 10.9%note 3 | 6% | -113.6%note 4 | 3.5% | 3.6% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 392note 5 | 590note 5 | 695note 5 | 353note 5 | 720note 5 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | 912 | 1,135 | 9,434 | 5,815 | 6,026 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2016
1 Jan 2016 to 31 Dec 2016, published 8 May 2017
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 18 May 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 27 May 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 31 May 2014
Annual report 2012
1 Jan 2012 to 31 Dec 2012, published 9 Jun 2013
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 7 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
18 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er d. 27.11.2017 opløst ved fusion med CVR-nummer: 29827893 C.A.C. au2parts ApS.
Vedtægter ændret: 03.05.2017
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden sammen med en direktør eller et bestyrelsesmedlem .
Vedtægter ændret: 11.05.2016
Bestyrelse:
Tiltrådte:
Jan Tingleff Bruun, den 11.05.2016, Thomas Jensen (formand), den 11.05.2016.
Selskabet tegnes af bestyrelsesformanden sammen meddirektionen..
Revision:
Fratrådte:
RSM P/S STATSAUTORISEREDE REVISORER, den 18.05.2016.
Tiltrådte:
CVR-NR. 32895468 BEIERHOLM, STATSAUTORISERET REVISIONSPARTNERSELSKAB, Jens Baggesens Vej 90N, 8200 Aarhus N, den 18.05.2016.
Vedtægter ændret: 30.11.2015
Kapitalforhøjelse: kr. 10.000,00, indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 50.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 230.000,00.
Vedtægter ændret:
03.01.2014.
Nyt navn:
AU2PARTS FYN ApS.
Nye binavne:
AU2PARTS ODENSE ApS, AU2PARTS SVENDBORG ApS, FYNS BREMSE- OG KOBLINGSSERVICE ApS.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
RSM PLUS A/S STATSAUTORISEREDE REVISORER, den 14.01.2013.
Indtrådt i revisionen:
RSM PLUS P/S STATSAUTORISEREDE REVISORER, 8200 Aarhus N, den 14.01.2013.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ERNST & YOUNG P/S, den 01.07.2010.
Indtrådt i revisionen:
RSM PLUS, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Jens Baggesens Vej 90N, 8200 Århus N, den 01.07.2010.
Ny adresse:
Højmevej 33, Dyrup, 5250 Odense SV.
Vedtægter ændret:
15.10.2007.
Kapitalforhøjelse:
kr. 10.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 5.000,00,
Klasser:
B kr. 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 220.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 20.000,00, B kr. 200.000,00.
Vedtægter ændret:
09.09.2002.
Kapitalforhøjelse:
kr. 10.000,00 indbetalt ved konvertering af gæld, kurs 1.500,00,
Klasser:
B kr. 10.000,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 210.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 20.000,00, B kr. 190.000,00.
Vedtægter ændret:
02.10.2000.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Alex Bøge Nielsen, den 02.10.2000.
Indtrådt i direktionen:
Poul Lund, den 02.10.2000.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Ingrid Christine Jensen, den 02.10.2000.
Indtrådt i revisionen:
ERNST YOUNG, 5100 Odense C, den 02.10.2000.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.07.2000 - 31.12.2001.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet Hansen & Andreasen, den 28.04.1998.
Indtrådt i revisionen:
Reg. revisor Ingrid Christine Jensen, 5000 Odense C, den 28.04.1998.
Vedtægter ændret:
11.11.1994.
Kapitalforhøjelse:
kr. 120.000,00 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 200.000,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A kr. 20.000,00, B kr. 180.000,00.
Ny adresse:
Bondovej 10-12, 5250 Odense SV
Revision:
Udtrådt af revisionen:
REVISIONSFIRMAET HANSEN & ANDREASEN ApS
Indtrådt i revisionen:
Revisionsfirmaet Hansen & Andreasen, 5210 Odense NV
Stiftelsesdato:
29.06.1990
Seneste vedtægtsdato:
29.06.1990
Kapital:
kr. 80.000,00
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 80.000,00 til kurs 100,0
Stifter:
Direktør Alex Børge Nielsen
Direktion:
Direktør Alex Børge Nielsen
Selskabet tegnes af een direktør alene.
Revision:
REG.NR. ApS5263 REVISIONSFIRMAET HANSEN & ANDREASEN ApS, Hunderupvej 65, 1 , 5000 Odense C
Første regnskabsår:
29.06.1990 - 30.06.1991
Regnskabsår:
01.07 - 30.06
2 registered in CVR.
P-number 1000713181Højmevej 33, 5250 Odense SV
P-number 1019025469Ryttermarken 13, 5700 Svendborg