CVR 12086725Private limited company (ApS)Udlejning af erhvervsejendomme (682040)NuukFounded 20 Apr 2003
CVR holds no employment figures for this company.
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
1
Annual report 2025, average
Revenue
43.6M
DKK, annual report 2025
-31.1% on 2024
Result
+32M
DKK, annual report 2025
Equity
256.2M
DKK, annual report 2025
Per Damgaard Laugesen100% of capital and votes, since 1 Jun 2003
Per Damgaard Laugesensince 7 Sep 2021
100% of capital and votesnotified 11 Apr 2025since 1 Jun 2003
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
5% to under 10% of capital and votesnotified 11 Apr 202519 Jun 2024 to 11 Apr 2025
50% to under 66.7% of capital and votesnotified 30 Dec 20201 Jun 2003 to 30 Dec 2020
CVR 12190921100% of capital and votesnotified 19 Jun 202430 Dec 2020 to 19 Jun 2024
EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS holds no Danish company now.
Found by searching the CVR owner register (ejerregister) for EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS as owner: Danish companies it holds 5% or more of, and their holdings one level down. Foreign holdings are not in CVR.
CVR 1219092120% to under 25% of capital and votes11 Dec 2015 to 30 Dec 2018
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
| Metric | 2021 | 2022 | 2023 | 2024 | 2025 |
|---|---|---|---|---|---|
| Revenue | 16,913 | 17,551 | 40,419 | 63,254 | 43,583 |
| Operating profit | Not reported | Not reported | +36,366 | +38,444 | +50,215 |
| Result for the year | +10,356 | +12,470 | +36,181 | +24,301 | +31,950 |
| Equity | 72,978 | 85,448 | 199,759 | 224,290 | 256,241 |
| Total assets | 186,735 | 198,473 | 489,555 | 489,730 | 470,875 |
| Employees (average) | 2 | 1 | 1 | 31 | 1 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Revenue growth (omsætningsvækst) | 2.3% | 3.8% | 39.8% | 56.5% | -31.1% |
| EBIT margin (overskudsgrad) | 88.7%note 1 | 86.4%note 1 | 90% | 60.8% | 115.2% |
| EBITDA | 16,412note 1 | 15,296note 1 | 36,503 | 39,768 | 50,245 |
| EBITDA margin | 97%note 1 | 87.2%note 1 | 90.3% | 62.9% | 115.3% |
| Employee growth (vækst i antal ansatte) | 0% | -50% | 0% | 3,000% | -96.8% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | 75,487 | 74,812 | 63,898 | 56,971 | 95,696 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | 4.6xnote 1 | 4.9xnote 1 | 1.8x | 1.4x | 1.9x |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | 7.7%note 1 | 8.7%note 1 | 11.8% | 10.6% | 11.9% |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | 1,645note 2 | Not reportednote 3 | 126,609note 2 | 20,762note 2 | Not reportednote 3 |
| Capex % of sales (investeringer i procent af omsætningen) | 9.7%note 2 | Not reportednote 3 | 313.2%note 2 | 32.8%note 2 | Not reportednote 3 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Employees are the annual report's average and may cover a group.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2025
1 Jan 2025 to 31 Dec 2025, published 3 Jul 2026
Annual report 2024
1 Jan 2024 to 31 Dec 2024, published 12 May 2025
Annual report 2023
1 Jan 2023 to 31 Dec 2023, published 11 Jul 2024
Annual report 2022
1 Jan 2022 to 31 Dec 2022, published 29 Mar 2023
Annual report 2021
1 Jan 2021 to 31 Dec 2021, published 16 Feb 2022
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Demerger (Spaltning), as the demerged company (Indskydende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
Merger (Fusion), as the continuing company (Fortsættende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
22 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Ny adresse: Imaneq 18, postboks 852, 3900 Nuuk
Revision:
Fratrådte:
BDO Holding VII, statsautoriseret revisionsaktieselskab, den 20.08.2025.
Tiltrådte:
CVR-NR. 45719375 BDO 2025 Statsautoriseret Revisionspartnerselskab, Langelandsvej 6, 5500 Middelfart, den 20.08.2025.
Til Erhvervsstyrelsens registrering den 18.10.2024 meddeles det at, kapitalforhøjelsen rettelig er sket til kurs 2.931,23.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 39352486 Arctic Cleaning Services ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 17.10.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 17.10.2024.
kr. 7.843,00, indbetalt ved fusion, kurs 7.548,18.
Kapitalen udgør herefter kr. 285.818,00.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en fusionsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Virksomheden er fusioneret med CVR-nummer: 42119563 Investeringsselskabet af 1/1 2023 ApS, CVR-nummer: 12244967 Anpartsselskabet af 1/9 2005, CVR-nummer: 41453966 Ejendomsselskabet af 22. juni 2020 ApS, CVR-nummer: 12713428 GRØNLANDS HVIDEVARECENTER ApS og CVR-nummer: 12190921 NOTA BENE ApS, der samtidigt er opløst.
Vedtægter ændret: 19.06.2024
Kapitalforhøjelsen er besluttet den 19.06.2024.
kr. 152.645,00, indbetalt ved fusion, kurs 51.184,34.
Kapitalen udgør herefter kr. 277.975,00.
Ny adresse: Imaneq 18, postboks 319, 3900 Nuuk
Direktion:
Fratrådte:
Michael Kjeldgaard Munch, den 07.09.2021.
Tiltrådte:
Per Damgaard Laugesen, (adm. dir), den 07.09.2021.
Revision:
Fratrådte:
BAKER TILLY DENMARK GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, den 04.09.2020.
Tiltrådte:
CVR-NR. 20222670 BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Langelandsvej 6, 5500 Middelfart, den 04.09.2020.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning. Kapitalejerne har i enighed besluttet, at der ikke skal udarbejdes en spaltningsplan. Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende virksomheder må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Aktiver og gæld er overdraget til CVR-nummer 41213698 Ejendomsselskabet af 1/9 2019 ApS.
Det Grønlandske Erhvervsregister (GER) er i januar 2018 flyttet over i CVR. De grønlandske kapitalselskabers registreringsnumre er derfor ophørt og erstattet af CVR-numre
Ny adresse: Imaneq 27, postboks 852, 3900 Nuuk
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående spaltning.
Aktiver og gæld er overdraget til A/S337179 NOTA BENE A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget spaltningsplan, for den påtænkte spaltning af Reg-nr. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS
De øvrige deltagende selskaber er:
Reg-nr. A/S337179 Nota Benne A/S(modtagende),
Der er endvidere modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om, at kreditorerne i de deltagende selskaber
må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter spaltningen.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
ATHOS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB.
Indtrådt i revisionen:
BAKER TILLY DENMARK GODKENDT REVISIONSPARTNERSELSKAB, Nimbusparken 24, 2., 2000 Frederiksberg.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
REG.NR. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS (fortsættende).
REG.NR. ApS459434 DERES AUTO ApS (ophørende).
Vedtægter ændret:
20.07.2012.
Kapitalforhøjelse:
kr. 330,00 indbetalt ved fusion, kurs 100,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 125.330,00.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
Revisionsfirmaet Ankjær-Jensen I/Sstatsautoriserede revisorer, den 20.07.2012.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 29610835 ATHOS STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Nimbusparken 24, 2., 2000 Frederiksberg, den 20.07.2012.
Selskabet er fusioneret med REG.NR. ApS387162 FRERAS INVEST ApS, der samtidig er opløst.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan
for den påtænkte fusion mellem
REG.NR. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS (fortsættende).
REG.NR. ApS387162 FRERAS INVEST ApS (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om, at kreditorerne i
REG.NR. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS.
REG.NR. ApS387162 FRERAS INVEST ApS, må
antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
Selskabet er fusioneret med REG.NR. ApS398345 MUNCH EJENDOMME ApS, REG.NR. A/S440055 IMANEQ 27 A/S, REG.NR. A/S346412 INVESTERINGSSELSKABET AF JUNI 2008 A/S, REG.NR. ApS337910 EB EJENDOMME ApS, REG.NR. ApS46779 EJENDOMSSELSKABET INDUSTRIVEJ 43 ApS, der samtidig er opløst.
Erhvervs- og Selskabsstyrelsen har modtaget
fusionsplan i henhold til aktieselskabslovens § 134 a og
anpartsselskabslovens § 65 for fusion mellem
REG.NR. ApS313288 EJENDOMSSELSKABET AF 1. JUNI 2003 ApS (fortsættende).
REG.NR. ApS337910 EB EJENDOMME ApS (ophørende).
REG.NR. ApS398345 MUNCH EJENDOMME ApS (ophørende).
REG.NR. A/S440055 IMANEQ 27 A/S (ophørende).
REG.NR. A/S346412 INVESTERINGSSELSKABET AF JUNI 2008 A/S (ophørende).
REG.NR. ApS46779 DERES AUTO ApS (ophørende).
Endvidere er modtaget erklæring fra
vurderingsmændene om kreditorernes retsstilling jf.
aktieselskabslovens § 134 c, stk. 4 og
anpartsselskabslovens § 65.
Ved kommunalreformen i Grønland den 1. januar 2009 er hjemstedskommunen ændret.
Ny adresse:
Industrivej 43, postboks 852, 3905 Nuussuaq.
Vedtægter ændret:
04.08.2003.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Første regnskabsår:
20.04.2003 - 31.12.2003.
Stiftelsesdato:
20.04.2003.
Seneste vedtægtsdato:
20.04.2003.
Kapital:
kr. 125.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 125.000,00 til kurs 100,00.
Stifter:
Direktør Michael Maarbjerg Munch, den 20.04.2003.
Direktion:
Direktør Michael Maarbjerg Munch, den 20.04.2003.
Selskabet tegnes af en direktør.
Revision:
Revisionsfirmaet Ankjær-Jensen & Partnere, 2100 København Ø, den 20.04.2003.
Første regnskabsår:
20.04.2003 - 30.09.2004.
Regnskabsår:
01.10 - 30.09.
2 registered in CVR.
P-number 1008090420Industrivej 43, 3900 Nuuk
P-number 1023195069Imaneq 27, 3900 Nuuk