CVR 10007119Public limited company (A/S)Konsulentbistand vedrørende informationsteknologi (620200)HerningFounded 1 Nov 1999
Dandex has recorded no changes to this company since it began following the register.
Compiled by Dandex from the Central Business Register (CVR, datacvr.virk.dk), Erhvervsstyrelsen, and annual reports filed in XBRL. Values marked Dandex estimate are computed by Dandex from that data, not registered.
Dandex is Danish company data. Connect it once and ask about GR3 A/S, or any Danish company, from your assistant, the API or the command line. Answers come from the current record: owners and the ownership network, financials year by year, and the latest registered changes.
Set Up DandexEmployees
0
CVR registry, 2016
Gross profit
4.1M
DKK, annual report 2015
+37.6% on 2014
Result
+857.9K
DKK, annual report 2015
Equity
1.5M
DKK, annual report 2015
itm8 A/SCVR 27001092, 100% of capital and votes, until 13 Apr 2016
Henrik Vestergaard Kastbjerguntil 13 Apr 2016
No current owner is registered.
Holders of 5% or more, from the owner register. CVR records shares in bands, not exact figures.
CVR 27001092100% of capital and votes12 Dec 2011 to 13 Apr 2016
CVR lists no current officers for this company.
CVR records founders at incorporation. It does not record whether they are alive or still involved.
1 Nov 1999 to 4 Nov 2026.
Apr 2016, monthly: 7 employees, 7 FTE
Arrow keys move through the periods, Home and End go to the first and the latest, Escape returns to the latest.
| Period | Q4 1999 | 2000 | 2001 | 2002 | 2003 | 2004 | 2005 | 2006 | 2007 | 2008 | 2009 | Q1 2010 | Q2 2010 | Q3 2010 | Q4 2010 | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | Jan 2015 | Feb 2015 | Mar 2015 | Apr 2015 | May 2015 | Jun 2015 | Jul 2015 | Aug 2015 | Sep 2015 | Oct 2015 | Nov 2015 | Dec 2015 | Jan 2016 | Feb 2016 | Mar 2016 | Apr 2016 |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Employees | No count | 8 | 8 | 5 | 5 | 8 | 15 | 19 | 18 | 15 | 16 | No count | No count | No count | No count | 14 | 6 | 5 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| FTE | 0 | 5 | 7 | 4 | 4 | 6 | 10 | 14 | 17 | 15 | 14 | 16 | 16 | 16 | 15 | 14 | 7 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 4 | 6 | 6 | 7 | 7 | 7 | 7 | 7 |
| Series | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Annual | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Quarterly | Annual | Annual | Annual | Annual | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly | Monthly |
The legal entity's own headcount as CVR records it, not the annual report's average, which may cover a group. Annual 2000 to 2009 and 2011 to 2014; quarterly Q4 1999 and Q1 2010 to Q4 2010; monthly Jan 2015 to Apr 2016.
Latest Apr 2016, published 28 Jun 2016. Source: CVR employment series (Årsbeskæftigelse, Kvartalsbeskæftigelse, Månedsbeskæftigelse).
| Metric | 2011 | 2012 | 2013 | 2014 | 2015 |
|---|---|---|---|---|---|
| Gross profit | Not reported | 6,594 | 2,718 | 3,011 | 4,142 |
| Operating profit | Not reported | -1,206 | +763 | +610 | +1,103 |
| Result for the year | Not reported | -994 | +552 | +446 | +858 |
| Equity | Not reported | 101 | 653 | 1,099 | 1,457 |
| Total assets | Not reported | Not reported | 1,230 | 1,902 | 2,549 |
| Credit metrics (Dandex calculations) | |||||
| Gross profit growth (vækst i bruttofortjeneste) | Not reported | Not reportednote 1 | -58.8% | 10.8% | 37.6% |
| EBITDA | Not reported | -821 | 799 | 646 | 1,114 |
| EBITDA / gross profit (EBITDA i procent af bruttofortjenesten) | Not reported | -12.5% | 29.4% | 21.5% | 26.9% |
| Net interest-bearing debt (NIBD, nettorentebærende gæld) | Not reported | 25 | 46 | -1,199 | -152 |
| Gearing, NIBD / EBITDA | Not reported | Not reportednote 1 | 0.1x | Net cash | Net cash |
| ROIC (afkast af investeret kapital) | Not reported | Not reportednote 1 | 144.1%note 2 | 158.7%note 2 | 142.8%note 2 |
| Capex (investeringer i anlægsaktiver) | Not reported | 33note 3 | 0note 3 | 0note 3 | Not reportednote 4 |
| NIBD incl. group and owner balances (NIBD inkl. koncern- og ejermellemværender) | Not reported | 88 | -519 | -1,498 | -2,529 |
DKK thousands. Annual reports via XBRL. Not every period is a full year: 2012 covers 18 months (1 Jul 2011 to 31 Dec 2012). Changes against it compare periods of different length.
Credit metrics are Dandex calculations from the filed figures, not filed values; estimates are in grey with a note. Ratios are percentages and gearing a multiple. Definitions. Revenue-based rows are empty: the company reports gross profit only (bruttofortjeneste), which class B filers may. No cash flow statement filed (class A and B are exempt).
Annual report 2015
1 Jan 2015 to 31 Dec 2015, published 23 Feb 2016
Annual report 2014
1 Jan 2014 to 31 Dec 2014, published 25 Feb 2015
Annual report 2013
1 Jan 2013 to 31 Dec 2013, published 24 Feb 2014
Annual report 2012
1 Jul 2011 to 31 Dec 2012, published 14 Mar 2013
Annual report 2011
1 Jul 2010 to 30 Jun 2011, published 18 Dec 2011
Each registered value from the day it took effect, newest first.
Merger (Fusion), as the ceasing company (Ophørende selskab)
From CVR, read 4 Nov 2026. Text such as the signing rule and purpose is shown as registered.
27 registrations, newest first. As published by Erhvervsstyrelsen, in Danish, with people's street addresses cut to postcode and city.
Erhvervsstyrelsen har modtaget oplysning om, at der er truffet beslutning om nedenstående fusion.
Virksomheden er d. 13.04.2016 opløst ved fusion med CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S.
Erhvervsstyrelsen har modtaget fusionsplan for den påtænkte fusion mellem CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S (fortsættende) og CVR-nummer: 10007119 GR3 A/S (ophørende).
Der er endvidere modtaget erklæring fra vurderingsmændene om, at kreditorerne i CVR-nummer: 27001092 IT RELATION A/S og CVR-nummer: 10007119 GR3 A/S må antages at være tilstrækkeligt sikrede efter fusionen.
CVR-nummer
10007119.
NAVN:
GR3 A/S.
Adresse: Industrivej Syd 11, 7400 Herning.
Kommune: Herning.
Ny adresse: Dalgas Plads 7B, 1. sal., 7400 Herning
Ny kommune: Herning
CVR-nummer
10007119.
NAVN:
GR3 A/S.
Adresse: Industrivej Syd 11, 7400 Herning.
Kommune: Herning.
Vedtægter ændret:
21.02.2014.
Opdeling i kapitalklasser er ophævet.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Per Thimm, den 21.02.2014.
Vedtægter ændret:
25.06.2012.
Regnskabsår ændret til:
01.01 - 31.12.
Omlægningsperiode:
01.07.2011 - 31.12.2012.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Torben Bjerggaard Johansen, den 14.03.2012.
Indtrådt i bestyrelsen:
Regnskabschef Jens Peter Børsting, den 14.03.2012, Poul Sand Thomsen, den 14.03.2012, Direktør Niels Vestergaard, den 14.03.2012.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
BDO STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, den 21.02.2012.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 21046930 VISTISEN & LUNDE STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Guldborgvej 1, 7400 Herning, den 21.02.2012.
Ny adresse:
Industrivej Syd 11, Birk, 7400 Herning.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Søren Ejstrup, den 15.12.2011.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Torben Bjerggaard Johansen, den 15.12.2011.
Indtrådt i direktionen:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 15.12.2011.
Vedtægter ændret:
12.12.2011.
Kapitalforhøjelse:
kr. 55.555,00 indbetalt kontant, kurs 900,00.
Klasser:
C-kapitalandele kr. 55.555,00.
Kapitalen udgør herefter kr. 555.555,00.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-kapitalandele kr. 137.500,00. B-kapitalandele kr. 137.500,00. C-kapitalandele kr. 280.555,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Jesper Rune Voss, den 12.12.2011.
Indtrådt i bestyrelsen:
Henrik Vestergaard Kastbjerg, den 12.12.2011, Carsten Sørensen, den 12.12.2011.
Vedtægter ændret:
21.02.2011.
Vedtægter ændret:
29.10.2010.
Kapitalen er opdelt i klasser:
A-kapitalandele kr. 250.000,00, B-kapitalandele kr. 125.000,00, C-kapitalandele kr. 125.000,00.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Nicolaj Sejer Pedersen, den 01.06.2010.
Indtrådt i bestyrelsen:
Søren Ejstrup, den 01.06.2010, Jesper Rune Voss, den 01.06.2010.
Kapitalnedsættelse besluttet 19.01.2010 er gennemført 23.04.2010.
Kapitalen udgør herefter kr. 500.000,00.
Kapitalforhøjelse:
kr. 166.666,66 indbetalt ved overførte reserver / overskud, kurs 100,00.
Kapitalnedsættelse besluttet 19.01.2010 med udbetaling til aktionærer kr. 166.666,66 til kurs 595,00.
Selskabets kreditorer opfordres til at anmelde deres krav til selskabet. Kreditorerne kan kræve betryggende sikkerhed for uforfaldne krav og betaling af forfaldne krav. Krav skal anmeldes senest tre måneder fra dags dato.
Kapitalen udgør herefter kr. 666.666,66.
Vedtægter ændret:
20.08.2009.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Søren Robert Knak, den 20.08.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Nicolaj Sejer Pedersen, den 20.08.2009.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Søren Robert Knak, den 20.08.2009.
Indtrådt i direktionen:
Torben Bjerggaard Johansen, den 20.08.2009.
Selskabet tegnes af én direktør i forening med ét bestyrelsesmedlem, eller af den samlede bestyrelse.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Nicolai Christoffer Bjørndal Hesdorf, den 04.06.2009.
Indtrådt i bestyrelsen:
Advokat Claus Fedder Sørensen, den 04.06.2009.
Ny adresse:
Dalgasgade 27, 7400 Herning.
Bestyrelse:
Indtrådt i bestyrelsen:
Nicolai Christoffer Bjørndal Hesdorf, den 22.10.2004.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
CVR-NR. 21046930 VISTISEN & LUNDE NIELSEN REGISTRERET REVISIONSAKTIESELS, den 22.10.2004.
Indtrådt i revisionen:
BDO SCANREVISION, STATSAUTORISERET REVISIONSAKTIESELSKAB, Markedspladsen 2, 7400 Herning, den 22.10.2004.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Indtrådt i bestyrelsen:
Torben Bjerggaard Johansen, den 06.08.2002.
Revision:
Udtrådt af revisionen:
KPMG C. Jespersen, Statsautoriserede revisorer.
Indtrådt i revisionen:
CVR-NR. 21046930 VISTISEN & LUNDE NIELSEN REGISTRERET REVISIONSAKTIESELS, Svanekevej 2, 7400 Herning.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Mads Dalgaard Miltersen, den 02.07.2002, Steen Gyldendal Olesen, den 02.07.2002.
Direktion:
Udtrådt af direktionen:
Steen Gyldendal Olesen, den 02.07.2002.
Indtrådt i direktionen:
Søren Robert Knak, den 01.07.2002.
Bestyrelse:
Udtrådt af bestyrelsen:
Claus Winther Jørgensen, den 30.11.2001.
Indtrådt i bestyrelsen:
Andreas Sabroe Jydebjerg, den 30.11.2001, Regnskabsassistent Mads Dalgaard Miltersen, den 30.11.2001.
Stiftelsesdato:
01.11.1999.
Seneste vedtægtsdato:
01.11.1999.
Kapital:
kr. 500.000,00.
Indbetalingsmåde:
kontant kr. 500.000,00 til kurs 102,50.
Stifter:
CVR-NR. 21083976 MM HOLDING AF 1. DECEMBER 1998 ApS, Fonnesbechsgade 11 A, 7400 Herning, den 01.11.1999.
Bestyrelse:
Claus WInther Jørgensen, den 01.11.1999, Søren Robert Knak, den 01.11.1999, Direktør Steen Gyldendal Olesen, den 01.11.1999, Direktør Thomas Rosenstand Schacht, den 01.11.1999.
Direktion:
Direktør Steen Gyldendal Olesen, den 01.11.1999.
Selskabet tegnes af en direktør alene eller af 3 bestyrelsesmedlemmer i forening.
Revision:
KPMG C. Jespersen, Statsautoriserede revisorer, 7400 Herning, den 01.11.1999.
Første regnskabsår:
01.11.1999 - 30.06.2000.
Regnskabsår:
01.07 - 30.06.
1 registered in CVR.
P-number 1007215548Dalgas Plads 7, 7400 Herning